بازیسونی

کالبدشکافی پلی استیشن ۵ توسط مهندسان iFixit

با آغاز عرضه رسمی پلی استیشن ۵ ، متخصصان مرکز iFixit این کنسول را نیز زیر تیغ خود بردند تا میزان تعمیرپذیری و همچنین نحوه عملکرد بخش‌های مختلف این دستگاه را بسنجند.

در این بررسی، نسخه مجهز به دیسک درایو پلی اسستیشن ۵ مورد کالبدشکافی قرار گرفت و بخش‌های مختلف آن از هم باز شد. محققان iFixit، بعد از بررسی اعلام کردند کنسول پلی استیشن ۵ در فناورهای مرتبط با حوزه گیم، یک سروگردن بالاتر از رقباست.

طبق گفته این مرکز، سونی از کنترلر SSD سفارشی برای مدیریت سرعت بالای اطلاعات پلی استیشن ۵ استفاده کرده است. در حالی که در کنسول ایکس باکس سری ایکس از یک ظاهر نسبتا آشنا و با سخت‌افزاری از شرکت SanDisk بهره برده است.

همچنین در این بررسی، فن بزرگ پلی استیشن ۵ نیز تحسین مهندسان iFixit را برانگیخت. به گفته آن‌ها، در این کنسول از چندین لوله حرارتی استفاده شده که می‌توانند مسیری شبیه به آزادراه را برای انتقال گرما فراهم کنند. همچنین درگاه‌های این کنسول نیز به راحتی قابل تمیز کردن هستند.

iFixit در ادامه نوشت: سخت‌افزار خنک‌کننده این کنسول به گونه‌ای است که می‌توان گفت که سونی از چند جهت، دستگاه را خنک می‌کند. قطر فن این کنسول ۱۲۰ میلیمتری است و می‌تواند از هر دو جهت، سیستم را خنک کنند.

در خصوص تعمیرپذیری پلی استیشن ۵ نیز iFixit اعلام کرد که اگرچه حافظه اصلی دستگاه با مادربورد جفت شده است اما کاربر می‌تواند در صورت تمایل از طریق حافظه‌های M۲. SSD، ظرفیت ذخیره‌سازی را ارتقا دهد. البته فعلا این قابلیت فعال نیست و قرار است در آینده نزدیک توسط سونی فعال شود.

همچنین درایو اپتیکال این کنسول نیز قابل تعویض است، اما با توجه به قفل نرم‌افزاری دستگاه، به راحتی قابل جابجایی نیست.

کالبدشکافی پلی استیشن 5 توسط مهندسان iFixit

منبع
CNET

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا