ایرانتکنولوژی

مدیرعامل پیمنت‌24 در آمریکا به 23 ماه زندانی محکوم شد

به دستور وزارت دادگستری آمریکا سجاد شهیدیان، بنیان‌گذار و مدیرعامل پیمنت ۲۴ به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ۲۳ ماه حبس محکوم شد. این حکم روز ۲۳ مهر در دادگاه منطقه‌ای «مینیاپولیس» در ایالت مینه‌سوتا صادر شده است.

سایت پیمنت ۲۴ که از مشهورترین سایت‌های پرداخت و تبادل ارزی در ایران بود در بهمن‌ماه سال ۹۷ تعطیل شد.

جان دیمرز، دستیار وزیر دادگستری آمریکا در امور امنیت ملی تاکید کرد: «این حکم نشان از این دارد که کسانی که قصد نقض تحریم‌ها را دارند باید از قدم گذاشتن در مسیر آقای شهیدیان منصرف شوند.» همچنین اریکا مک‌دونالد، وزیر دادگستری آمریکا هم با اشاره به اینکه چنین اقداماتی جرم محسوب می‌شوند، گفت: «سجاد شهیدیان، مدیرعامل شرکت مالی بوده است که با استفاده از تکینک‌های فریبکارانه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، امنیت مالی این کشور را به خطر انداخته است.»

سجاد شهیدیان معروف به سهیل شهیدی، ۳۳ ساله و وحید ولی، مؤسس و مدیر اجرایی شرکت «پیمنت ۲۴» هستند. پیمنت۲۴ خدماتی چون انجام پرداخت‌های دانشجویی مانند اپلیکیشن فی یا ثبت‌نام آزمون‌های بین‌المللی، پرداخت‌های ارزی از طریق حساب‌های پی‌پال، وبمانی، بیت‌کوین و اسکریل، خرید از وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های خارجی، پرداخت هزینه وقت سفارت، نقد کردن درآمدهای ارزی، فروش گیفت کارت  و بسیاری از خدمات ارزی دیگر ارائه می‌داد.

او ۲۹ اردیبهشت در دادگاه مینه‌سوتا در شش مورد از جمله پولشویی، کلاهبرداری بانکی و سرقت هویت متهم شد. بنا بر اسناد دادگاه این سایت به مشتریان ایرانی خدماتی برای خرید آنلاین از ایالات متحده ارائه می‌داده که شامل در اختیار گذاشتن حسابی روی سایت پرداخت آنلاین paypal، کارت شناسایی و آدرس جعلی دریافت خرید، نشانی آی‌پی در امارات و یک کارت هدیه اعتباری ویزا بوده؛ همچنین دادستان‌های آمریکایی ادعا کرده‌اند که این شرکت از طریق وبسایت خود بسته‌ای شامل یک حساب کاربری پرداخت اینترنتی پِی پَل (PayPal)، یک آدرس اینترنتی از امارات متحده عربی، کارت هدیه ویزا و یک کارت هویت جعلی و قبض اعلام وصول به کاربران می‌فروخته تا به مشتریان ایرانی برای خرید آنلاین خدمات و کالاها از آمریکا کمک کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.