چگونهشبکه‌های اجتماعی

چگونه تماس‌های ویدیویی با تصویر و صوت بهتری داشته باشیم؟

خانه‌نشینی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و لزوم استفاده از ابزارهای فناوری به منظور برقراری ارتباط با دوستان، خانواده و یا همکاران، میزان استفاده از قابلیت‌هایی همچون تماس‌های ویدیویی یا صوتی را به طور چشمگیری افزایش داده است.

اپلیکیشن‌هایی که هر کدام قابلیت‌ها و امکانات متنوعی را در خود جای داده‌اند و می‌توانند ارتباطی تصویری را میان کاربران برقرار کنند. اما شاید دانستن برخی نکات حین برقراری تماس‌های ویدیویی، به شما کمک کند تا علاوه بر ارائه تصویر بهتر از چهره خود، صدای با کیفیت و وضوح بالاتری را به کاربر مقابل خود منتقل کنید.

بهبود نور محیط

مکس روزن، مدیرعامل شرکت Indigo Productions که در زمینه تولید ویدیو فهالیت دارد، می‌گوید باید همواره تلاش کنید تا به حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن خود را نشان دهید. در واقع، شما در حین برقراری تماس‌های ویدیویی، در حال خلق یک فیلم هستید و در فیلم هم، ویژگی‌های بصری از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

وی معتقد است که نوردهی مناسب، شرط اولیه یک ارائه و نمایش خوب است. او به کاربران توصیه می‌کند تا در مقابل پنجره قرار گیرند تا نور خورشید، به چهره آن‌ها بتابد و تصویری روشن‌تر به فرد مقابل، مخابره شود. البته نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفت، نوری که از پنجره وارد اتاق می‌شود، می‌تواند کافی باشد.

بهبود نور محیط

اما اگر پنجره‌ای در اطرافتان نیست، می‌توانید از سایر منابع نوری همانند لامپ‌ها استفاده کنید تا نمایی روشن‌تر از چهره خود را نمایش دهید. به کاربران توصیه می‌شود تا قبل از برقراری تماس‌های ویدیویی، شرایط نوری اتاق‌ها و مکان‌های مختلف داخل یک خانه را امتحان کنند و بهترین شرایط را برگزینند. برای نمونه، تاباندن نور یک چراغ مطالعه به دیوار و بازتاب آن روی صورت، می‌تواند اثر بهتری داشته باشد تا برخورد نور مستقیم چراغ به صورت.

تنظیم دوربین

اگر از گوشی یا لپتاپ برای برقراری تماس‌های ویدیویی استفاده می‌کنید، می‌توانید با تغییر موقعیت آن‌ها، بهترین حالت را برای ایجاد یک ارتباط تصویری انتخاب کنید. فراموش نکنید که دوربین باید در مقابل سر و چشمانتان قرار گیرد. اگر ارتقاع لپتاپ یا گوشی به ارتفاع چشمتان نمی‌رسد، می‌توانید از چند کتاب یا هر شی دیگری در زیر لپتاپ استفاده کنید و ارتفاع آن را بالا بیاورید.

بهبود نور محیط

مکس روزن معتقد می‌گوید که دوربین می‌بایست به گونه‌ای تعبیه شود که سر و شانه‌های فرد در فریم آن جای بگیرد. برای آن‌هایی هم که از دوربین گوشی برای تماس‌های ویدیویی استفاده می‌کنند، باید گفت که اولین نکته، تنظیم گوشی به حالت افقی است. دومین نکته، قرار دادن آن روی یک پایه یا هر چیزی است که بتواند آن را ثابت نگه دارد. در مواقعی که قصد ارائه یا توضیح یک موضوع را دارید، می‌توانید یادداشت‌های خود را در قسمت پایینی دوربین بچسبانید تا از این طریق، از پایین آوردن سر خود در حین صحبت خودداری کنید.

آراستگی و استفاده از زبان بدن

به اعتقد روزن، آراستگی و استفاده از لباس مناسب در حین برقراری تماس‌هایی ویدیویی بسیار حائز اهمیت است. همچنین، فرد می‌بایست نحوه استفاده از زبان بدن و حرکات سر و دست را بلد باشد تا در مواقع لزوم از آن‌ها استفاده کند. علاوه بر این، هرگز نباید لباسی را به تن کرد که با رنگ بکگراند، یکسان است.

نکته دیگر این که سعی کنید از پوشیدن لباس‌هایی با طرح خانه‌های شطرنجی کوچک و یا خطوط راه راه باریک خودداری کنید.  همچنین قبل از آغاز تماس ویدیوی، صورت خود را خوب بشویید تا چهره شفاف‌تری از شما نمایش داده شود.

بهبود نور محیط

روزن به کاربران توصیه می‌کند که همواره به یاد داشته باشند که وقتی در مقابل دوربین هستند، لبخند بزنند، به صحبت‌های طرف مقابل توجه کنند و زیاد سر خود را به اینطرف و آنطرف نچرخانند. او می‌گوید کاربر می‌بایست دوربین خود را در محلی قرار دهد که در معرض رفت و آمد اعضای خانواده یا سروصداهای جانبی نباشد.

ارتقای کیفیت صدا

کیفیت صدا، از مهم‌ترین مواردی است که می‌بایست توجه جدی به آن شود. شاید کاربران، مشکلی با تماشای ویدیوهایی با وضوح تصویری پایین نداشته باشند، اما کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که بتواند کیفیت صدای پایین در تماس‌های ویدیویی را تحمل کند.

روزن می‌گوید که برای رهایی از این مشکل، می‌بایست در گام اول، یک اتاق خلوت را برای برقراری تماس ویدیویی انتخاب کرد. اگر کسی از اعضای خانواده‌تان در خانه است، به او بگویید که می‌خواهید یک تماس ویدیویی مهمی‌داشته باشید.

همچنین می‌توانید در صورت شنیده شدن این سروصداهای اضافی، ضبط صدای میکروفون خود را در زمانی که مشغول شنیدن صحبت‌های طرف مقابل هستید، قطع کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، استفاده از یک هدفون به جای اسپیکر دستگاه است چراکه در صورت استفاده از اسپیکر، طرف مقابلتان، صدای خود را خواهد شنید.

روزن همچنین به کاربران پیشنهاد می‌دهد که در صورت امکان، از یک میکروفون اکسترنال استفاده کنند. بدین دلیل که میکرفون‌های تعبیه شده روی وبکم‌ها از کیفیت چندان بالایی برخوردار نیستند و استفاده از یک میکروفون جداگانه می‌تواند تاثیر زیادی در ارتقای کیفیت صدا داشته باشد.

نکته دیگر اینکه از ضربه زدن به میز با پا یا حرکات دست در حین تماس‌هایی ویدیویی خودداری کنید، چراکه میکروفون دستگاه، این صداها را ضبط و برای طرف مقابل ارسال می‌کند.

و بالاخره، استفاده از یک اینترنت پرسرعت

اگر تمامی‌شرایط و نکات مورد نیاز ذکرشده برای یک تماس ویدیویی را رعایت کنید، اما سرعت اینترنتتان کُند باشد، همه این تلاش‌ها بی‌نتیجه خواهد ماند. بنابراین، ابتدا سعی کنید تا به یک ارائه‌دهنده خدمات اینترنت پرسرعت و بدون قطعی وصل شوید و سپس اقدام به برقراری تماس‌های ویدیویی کنید.

 

منبع
Wired

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا