تکنولوژی

بستنی فروشی که با سرمایه‌گذاری روی میکروباتری میلیاردر شد

او زمانی این شرکت را خرید که ضرر ده بود حالا ارزش آن ۲.۸ میلیارد دلار است

13 سال پیش هیچ کس نمی‌خواست یک شرکت ورشکسته سازنده باتری را بخرد. هیچ کس به جز مایکل توجنر.  توجنر آن زمان 40 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد و سرمایه اش در این شرکت به 1.9 میلیارد دلار رسیده است(البته به لطف اپل).

در اتاق کنفرانسی خاکستری رنگ، واقع در حاشیه شهر Nördlingen در آلمان، یک میلیاردر اتریشی به نام Michael Tojner در حال بازی کردن با یک باتری کوچک است.

این باتری، اندازه یک سکه است و در واقع یکی از عجایب دنیای تکنولوژی محسوب می‌شود. انرژی این باتری سکه‌ای کوچک، صدها برابر باتری‌های خانگی است که ده‌ها برابر بزرگ‌تر هستند. باتری کوچک سکه‌ای همچنین، تنها در 15 دقیقه شارژ کامل می‌شود و در هر بار شارژ تا 5 ساعت کار می‌کند.

نسخه‌های اولیه این مدل باتری، در دوربین نیل آرمسترانگ هنگام انجام ماموریت صعود به ماه آپولو 11 وجود داشت. برخی از مدل‌های مدرن‌تر این باتری نیز در هدفون‌های ایرپاد پروی بدون سیم و محبوب اپل استفاده شده است.

این باتری‌ها از لحاظ اقتصادی هم یک پدیده محسوب می‌شوند. آقای تونجر صاحب شرکت Varta است، شرکتی که این باتری‌ها را می‌سازد. توجنر در سال 2007 تنها با 40 میلیون دلار شرکت وارتا را خریداری کرد. دو سال و نیم پیش، این کارآفرین و سرمایه گذار،  شرکت وارتا را در بازار بورس فرانکفورت عرضه کرد و این شرکت حالا ارزشی معادل 2.8 میلیارد دلار دارد.

بانک Commerzbank تخمین زده که شرکت وارتا بیش از 50 درصد از سهم بازار باتری هدفون‌های بدون سیم پرمیموم را از آن خود دارد و همچنین به معاملات مارجین( روش به خصوصی از معامله در صنعت مارکتینگ)40 درصدی خود نیز می‌بالد.

فروش ایرپاد پرو و مشارکت با شرکت‌هایی همچون سامسونگ، جابرا و سونی، درآمد شرکت وارتا را در سال مالی 2019 با افزایش 34 درصدی، به رقم 400 میلیون دلار رساند.

آقای توجنر 56 درصد سهام شرکت وارتا را در اختیار دارد و موفقیت‌های اخیر شرکت، این پدر 54 ساله 6 فرزند را در لیست میلیاردرهای مجله فوربز قرار داده است.

صنعت میکروباتری‌ها هر سال ۵۰ تا ۶۰ درصد رشد دارد
صنعت میکروباتری‌ها هر سال ۵۰ تا ۶۰ درصد رشد دارد

آقای توجنر می‌گوید:« با میکرو باتری‌ها، ما تبدیل به اولین و بی رقیب‌ترین فعال این حوزه شده‌ایم، صنعتی که هر سال به میزان 50 الی 60 درصد رشد دارد. طی 10 سال، تمام کاربران دستگاه‌های موبایل، ایرفون و هدفون خواهند داشت و به همین دلیل این صنعت، پتانسیل زیادی برای رشد دارد.»

شرکت وارتای آقای توجنر، یکی از تکه‌های به جا مانده شرکت بزرگ‌تر آلمانی است که آن هم وارتا نام داشت و در سال 1887 تاسیس شد. شرکت وارتای مادر، یک شرکت سازنده مواد دارویی، شیمیایی، پلاستیک و همچنین باتری بود.

بعد از پایان جنگ جهانی اول، میلیاردری به نام Herbert Werner Quandt ،- که یکی از سرشناس‌ترین سهام داران شرکت BMW بود- بیشتر سهام شرکت وارتا را خریداری کرد. تقریبا یک قرن بعد، دیگر خبری از کسب و کار حوزه دارویی و شیمایی در کار نبود و بانکی آلمانی و همچنین وراث Quandt ، این شرکت را قسمت قسمت به فروش رساندند. دو شرکت Rayovac و Johnson Controls، بخش اعظم حوزه باتری وارتا را از آن خود کردند و تنها قسمت کوچکی باقی مانده بود که مربوط به صنعت میکروباتری‌ها بود.

آقای توجنر می‌گوید:« هیچ کس جرات نداشت این قسمت باقی مانده از شرکت بزرگ وارتا را بخرد و من تنها خواهان بودم. این شرکت را در حالی خریداری کردم که جریان نقدینگی منفی داشت. اما همه چیز قرار بود بهتر شود زیرا با اپل قراردادی داشتیم. یعد از یک سال، یک باتری کوچک منفجر شد و ما به دلیل همین حادثه، قرارداد با اپل را از دست دادیم. شرکت هم تقریبا رو به نابودی می‌رفت. بانک پشتیبان، نگران بود و من هم از پس پرداخت هزینه‌های شرکت بر نمی‌آمدم.»

انفجار باتری نانو اپل آیپاد، باعث شد شرکت وارتا سرمایه گذاری 60 میلیون دلاری خود را روی باتری‌های لیتیوم پلیمری ملغی کند. توجنر و مدیر عامل وارتا- هربرت شین- به روی باتری‌های لیتیوم- یونی تمرکز کردند که هزینه تولید ارزان‌تری داشت. تحقیقات شرکت به روی افزایش قدرت این مدل باتری‌ها بیشتر شد.

اسوِن کواندت، که یکی از اعضای قدیمی هیات مدیره شرکت وارتا است، می‌گوید که خانواده‌اش، حراج شرکت را در سر داشتند اما توجنر توانست چنین شرکتی را به یک غول بزرگ در حوزه باتری سازی تبدیل کند.

برای یک فروشنده ساده بستنی به توریست‌ها، ورود به صنعت گسترده میکرو باتری‌ها و قراردادهای جذاب سیلیکون ولی ، رویایی بود که هرگز فکرش را هم نمی‌کرد روزی به واقعیت تبدیل شود.

قصر 1400 اتاقه Schonbrunn، 300 سال بود که اقامتگاه تابستانی خانواده سرشناس Hapsberg بود و امروز یکی از معروف‌ترین مراکز توریستی شهر وین است. این مکان در واقع نقطه شروع دوران تجارت توجنر بود. در سال 1991، توجنر جوان در دانشگاه اقتصاد وین، در دو رشته قانون و مدیریت تجاری تحصیل می‌کرد. طی همین دوره، موفق شد مجوز راه اندازی یک دکه بستنی فروشی مقابل قصر Schonbrunn را دریافت کند.

توجنر جوان خیلی زود توانست با استفاده از سود دکه بستنی فروشی، کسب و کار جدیدی در زمینه فروش لوازم آشپزخانه راه بیندازد.

حاشیه سود بستنی فروشی از میکرو باتری‌ها بیشتر است. در واقع، همین بستنی فروشی بود که پایه و اساس کسب و کار من را شکل داد

 

توجنر می‌گوید:« حاشیه سود بستنی فروشی از میکرو باتری‌ها بیشتر است. در واقع، همین بستنی فروشی بود که پایه و اساس کسب و کار من را شکل داد. من آن زمان23 یا 24 ساله و پر شر و شور بودم. بیشتر سرمایه آن زمان خود را از همین راه بستنی فروشی و تعدادی وام بانکی کسب کردم. وام‌ها باعث شد تقریبا ورشکست شوم.»

بعد از پایان دوره پی‌اچ‌دی در دو رشته قانون و مدیریت تجاری، توجنر کسب و کار خود را فروخت و اولین شرکت خود را با سرمایه خود پایه گذاری کرد. توجنر، سهام شرکت قمار آنلاین Bwin، را با ارزش 242 میلیون دلار در سال 2000 برای عرضه عمومی، ارائه کرد.

مانفرد بادنر، یکی از شرکای توجنر و همچنین دوست صمیمی وی، می‌گوید:« مایکل و پول، مثل موتزارت و موسیقی هستند. وی عاشق پول است و با کسب هرچه بیشتر پول، بیشتر لذت می‌برد.»

این دوست دوران دانشگاه توجنر، در ادامه می‌گوید:« توجنر به شدت روحیه رقابتی دارد و شراکت با وی کار چندان راحتی نیست. افراد زیادی ممکن است سر راه توجنر بسوزند و خاکستر شوند.»

مسیر توجنر، بی دردسر نبوده است. وی قبلا به کلاهبرداری 43 میلیون دلاری متهم شده بود که خودش انکار می‌کند. اما توجنر داستان‌های زیادی داشته که همیشه سوژه جذابی برای رسانه‌های اتریشی باشد.

کسب و کار میکرو باتری‌های توجنر، سایه سیاهی به روی خود دارد. گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه مشتریان وارتا مانند شرکت سامسونگ، اقدام به خرید از شرکت‌های چینی سازنده باتری مانند Eve Energy و MIC-Power می‌کنند، خبری که بسیاری از تحلیل‌گران و سرمایه گذاران را مشوش کرد. وارتا در مقابل این اخبار به صورت قانونی شکایت کرد اما هیچ وقت برنده از دادگاه بیرون نرفت.

یکی از تحلیلگران Commerzbank ، به نام Stephan Klepp می‌گوید:« به نظر من شرکت‌های آلمانی گاهی اوقات پتانسیل رقبای آسیایی خود را دست کم می‌گیرند و این دقیقا اتفاقی است که برای شرکت وارتا رخ داد.»

محقق شرکت Warburg- رابرت جین ون درهاست- نیز معتقد است که وارتا تحت تاثیر قدرت رقبا قرار گرفته اما سرمایه گذاری بزرگ در حوزه رباتیک باعث خواهد شد که باتری‌های «ساخت آلمان» این شرکت همچنان در صدر بازار باقی بماند.»

هر آنچه که آینده در پی داشته باشد، توجنر مطمئن است که تکنولوژی‌اش شرکت وارتا را همچنان سردمدار حوزه خود باقی نگه می‌دارد. وی می‌گوید:« کیفیت ما بهتر است، ما محصولات پرمیوم ارائه می‌دهیم و همین برگ برنده ماست. برای اپل و سامسونگ، باتری یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک ایرپاد است. زیرا اگر کیفیت باتری خوب نباشد، ایرپاد بعد 8 ماه از کار می‌افتد. شرکای ما نیز شرکت‌هایی نیستند که در این مورد ریسک کنند.»

حرف آخر

شانس همیشه قدرتمند است. بگذارید قلابتان همیشه در آب باشد. بالاخره زمانیکه که فکرش را نمی‌کنید، ماهی صید خواهید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا