ایراندیجی‌کالاویروس کرونا

به جای اتهام‌زنی بیهوده از ظرفیت دیجی‌کالا استفاده کنید

انتقاد دو نماینده مجلس از عملکرد دولت و صدا و سیما

شبکه ایران‌کالای صدا و سیما خبر از کشف احتکار ۵ میلیون ماسک در انبارهای دیجی‌کالا داد. دیجی‌کالا بلافاصله طی یک بیانیه ادعای مطرح شده را تکذیب و اعلام کرد ماموران تعزیرات بدون توضیح فقط ۳۴ هزار عدد ماسک فروخته شده و متعلق به ۸ هزار مشتری مشتریان دیجی‌کالا را جمع‌آوری کرده‌اند.

بعد از انتشار بیانیه دیجی‌کالا و انتقادات گسترده کارشناسان و فعالان رسانه‌ای به خبر کذب صدا و سیما، محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات استان تهران در طی دو مرحله گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اعلام کرد خبر ۵ میلیون ماسک یک اشتباه بیانی بوده مقدار ماسک کشف شده این فروشگاه اینترنتی ۵۴ هزار عدد بوده است.

این اعتراف به اشتباه در حالی رخ داد که اکانت توییتر رسمی دیجی‌کالا سندی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد تعداد ماسک جمع‌آوری شده ۳۴هزار عدد با امضای نمایندگان چند نهاد رسمی از جمله سازمان تعزیرات حکومتی، صورت جلسه شده است.

دولت و دستگاه قضایی مراقبت باشند بی‌دلیل به کسب و کارهای اینترنتی همچون دی‌جی کالا اتهام وارد نشود

احد آزادی‌خواه نماینده ملایر و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خرید از دیجی‌کالا را بهترین شیوه برای درامان ماندن از کرونا می‌داند و تاکید می‌کند: دولت مراقب باشد بی‌دلیل به کسب و کارهای اینترنتی همچون دیجی‌کالا اتهام وارد نشود.

احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار نوپانا از عدم حمایت دولت از کسب و کارهای اینترنتی و فروشگاه‌های آنلاین در شرایطی که بیماری کرونا شیوع پیدا کرده انتقاد کرده و می‌گوید: «در شرایطی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است باید بازارها و فروشگاه‌های آنلاین رونق گرفته و حتی توسط رسانه‌هایی مثل صدا و سیما تبلیغ شوند تا مردم گرایش بیشتری به آن‌ها پیدا کنند، درواقع خرید از فروشگاه دیجی‌کالا و مانند آن یکی از بهترین شیوه‌ها برای در امان ماندن مردم از ویروس کرونا است.»

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح می‌کند: «سیستم قضایی، دستگاه‌های نظارتی و دیگر ارکان دولت و حاکمیت باید به‌دنبال احتکارگران واقعی ماسک و مواد ضدعفونی کننده باشند و صد البته مراقبت کنند بی‌دلیل به کسب و کارهای اینترنتی همچون دیجی‌کالا اتهام وارد نشود؛ چراکه فروشگاهی مانند دیجی‌کالا یک برند ایرانی-ملی است و هزاران نفر در آن اشتغال دارند.»

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: «اگرچه اکنون سوءاستفاده‌ها و احتکارهایی به دور از مروت در کشور وجود دارد که باید با قدرت جلوی آنها ایستاد؛ اما اتهام‌زنی‌های عجولانه نیز به برخی از کسب و کارها همچون فروشگاه اینترنتی استارتاپی دیجی‌کالا سبب بی‌اعتمادی جامعه به آن‌ها خواهد شد درحالی که با زحمت بسیار رشد کرده‌اند و جوانان بسیاری در آن این روزها با فداکاری مشغول به کار هستند.»

ضرورت حمایت از کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپی در شرایط بحران

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز بر ضرورت حمایت از کسب و کارهای اینترنتی در شرایط بحران تاکید می‌کند و اعتقاد دارد در درگیری با کرونا ظرفیت فروشگاه‌های آنلاین نباید مورد تهدید قرار بگیرند.

هادی قوامی در گفت‌وگو با خبرنگار نوپانا همزمان با گلایه اتهامات کذب وارد شده به دیجی‌کالا از عدم حمایت دولت از کسب و کارهای اینترنتی و فروشگاه‌های آنلاین در شرایطی که بیماری کرونا شیوع پیدا کرده انتقاد می‌کند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی ادامه می‌دهد: «دولت، وزارتخانه‌هایی مانند صمت، ارتباطات، سازمان تعزیرات، دیگر نهادها، سازمان‌های مرتبط و حتی رسانه ملی باید کمک کنند تا مردم خریدهای خود را اینترنتی انجام داده و حدالمقدور از تردد در خیابان‌ها پرهیز کنند.»

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۹ با بیان اینکه باید شرایط بحران را مدیریت کرد، می‌افزاید: «اتهام به کسب کارهای اینترنتی در این شرایط و انتشار اخبار کذب به‌جای حمایت و استفاده از ظرفیت این کسب و کارها در شرایط بحران منطقی نیست.»

منبع
نوپانا

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

 1. من چند روزقبل خیلی دونباله ماسک گشتم ولی وتی در دیجی کالا پیدا کردم خیلی خوش حال بودم اما وقتی سفارش من کنسل شد خیلی ناراحت شدم به طوری که تا عمق وجودم این ناراحتی وجود داشت زمانی دیجی کالا را متهم کنید که واقعا ماسک رایگان به مردم تحویل دهید نه در زمانی بحرانی کا یک شرکت داخلی با قیمت نسبتا منصفانه کالا کم یاب شده را عرضه می کند واقعا متاثرم از این موضوع وبرای دیجی کالا تنها کاری که از دستم بر می آید این است که بگویم صبر داشته باش که خدا جای حق نشسته

 2. جای تأسف دارد که دیجی کالا همین الان ماسک و ژل شستشو را تبلیغ می‌کند و وقتی به اپلیکیشن میری میبینی ندارد ,اگر کالا موجود نیست چرا تبلیغ آن را میکند، من از مشتری های پر پا قرص دیجی کالا بودم با این حرکت زشتش دیگه قصد خرید هیچ کالایی را ندارم ، امیدوارم بقیه مردم هم در این امر یاری کنند تا تنبیهی باشد و عبرتی برای دیگر فروشگاه های اینترنتی ایرانی

 3. سلام
  یه کار خوبم دیجی کالا کرده همین فروش ماسکه نه واسطه نه باند بازی داشت واقعا تعزیرات خجالت بکشه هیچ کس ماسک نمیفروشه حتی حتی داروخونه های دولتی اون وقت یه شرکت خصوصی هم اینکارو به بهترین شکل میکنه جلوشو میگیرن.دولتی ها خجالت بکشین بی لیاقتی شما رو توی نظارت بر بازار همین دیجی کالا داشت جبران میکرد

 4. جای تاسف است که برای پوشش خرابکاری های دیجی کالا به نمایندگان مجلس متوسل می شود و این دو نفر هم بازیچه کسب و کار این شرکت !!!
  فیلم برداری که از محل طالبان نبوده بزرگوار! از انبار دیجی کالا بوده!چه چیزی را دارند تکذیب می کنند؟؟؟
  البته طبیعی است که عادت شده عذرخواهی نکردن از مردم و بیانیه دادن های تو خالی.
  واقعا متاسفم.
  فراموش نخواهد شد این رفتار دیجی کالا
  توصیه ام سکوت است نه یادآوری رفتار دیجی کالا با بیانیه های توخالی

 5. منم از دیجی کالا ماسک پیدا کردم و خریدم ولی به قیمت نجومی ماسک n95 رو دونه ای ۳۹۹۰۰ تومن میداد و یه مدل دیگه ماسک n95 بسته ۱۲ تایی رو ۲۷۰ تومن ولی چون نیاز داشتم مجبور به خریدش شدم

 6. در حالی که از هیچ داروخانه ای ماسک پیدا نکردم، از دیجی کالا سه عدد ماسک ان ۹۵ (در یک بسته) خرید کردم و خوشحال از اینکه بالاخره یه وسیله ای برای محافظت در مکان های پر تردد برای خودم و خانواده ام پیدا کرده ام. قبل از ارسال متوجه شدم که سفارش کنسل شده است. با خواندن این مقاله قضیه را متوجه شدم.
  جای بسیار تعجب و تاسف است که با شفاف ترین نحوه فروش و توزیع کالا اینچنین برخورد می شود و کسانی امثال من که واقعا نیاز به این ماسک ها دارند از داشتن آن محروم می شوند.

  1. شما باید از داروخانه ها که صلاحیت فروش کالاهای بهداشتی رو دارند تهیه کنید دیجی اولش از دیجیتال اومده و الان شرت هم می‌فروشند اگر امثال شما بی توجهی نکنید ادمهای سود جو کمتر قدرت مانور دارند اگر شما از داروخانه گوشی و تبلت خریدید از دیجی کالا هم قرص دارو و ماسک تهیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا