ایران

آغاز محدودیت رمز دوم ایستا از هفته آینده

بانک مرکزی ساعاتی پیش طی بیانیه‌ای از آغاز اجرای طرح رمز دوم پویا برای دارندگان کارت‌های بانکی از هفته دوم بهمن ماه خبر داد. بانک‌ها نیز از همین تاریخ موظف هستند به تدریج و طی چند روز رمز دوم ایستای کاربران خود را غیر فعال کنند. به نظر می‌رسد پس از بارها تعویق، بالاخره طرح الزام استفاده از رمز دوم پویا اینبار توسط بانک مرکزی اجرا می‌شود.

در اطلاعیه امروز بانک مرکزی آمده: نظر به درخواست کسب و کارها، ذینفعان حوزه خرید بدون حضور کارت و همچنین درخواست اپراتورها جهت خرید از طریق کدهای دستوری USSD، بانک‌ها می‌توانند تراکنش‌های فوق تا سقف یک میلیون ریال در هر ۲۴ ساعت را از الزام استفاده از رمز دوم پویا معاف کنند. بر این اساس بانك‌ها می توانند امكان انجام تراکنش با رمز دوم ایستا تا مجموع یک میلیون ریال در هر ۲۴ ساعت برای هر کارت بانکی را مشروط به پذیرش مخاطرات آن از سوی مشتری فراهم کنند. از هفته دوم بهمن‌ماه، ارائه خدمات پرداخت غيرحضوری با رمز دوم ایستا طی چند روز در بانک‌های مختلف متوقف می‌شود. هموطنان گرامی در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهام در خصوص فعال‌سازی یا استفاده از رمزهای پویای کارت‌های بانکی با شماره تلفن‌های مرکز ارتباط‌ با مشتریان بانک خود تماس حاصل فرمایند. مجددا یادآوری می‌شود دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک امکان‌پذیر است. مشتریان محترم بانکی که تاییدیه شماره تلفن همراه خود‌ را به بانک خود اعلام کرده‌اند با فشردن دکمه دریافت رمز دوم پویا در درگاه‌های پرداخت، رمز خود را از طریق پیامک دریافت می‌کنند. همچنین تاکید می‌شود آن دسته از هموطنانی که تاکنون نسبت به فعال‌سازی رمز دوم پویا اقدام نکرده‌اند، در اسرع وقت نسبت به انجام این کار اقدام کنند.

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی نیز ضمن تایید این موضوع، اعلام کرد که دکمه دریافت پیامکی رمز دوم پویا در درگاه‌های مختلف بانکی فراهم شده است و اینکه برای بهره‌مندی از سرویس پیامک رمز دوم پویا مشتریان باید شماره تلفن همراه خود را تایید کنند.

محدودیت رمز دوم ایستا از هفته دوم بهمن

راهکاری ضروری اما نصفه و نیمه

اما از آنجایی که حجم زیادی از تراکنش‌های اینترنتی در ایران برای مبالغ کمتر از 100 هزار تومان بوده و طبق آمار مربوط به پرداخت قبوض و خرید شارژ است، بسیاری از کاربران نگران این بودند که برای انجام چنین تراکنش‌های ناچیز مجبور به دریافت رمز دوم پویا به شکل‌های مختلف باشند. از این رو بانک مرکزی نیز با توجه به این موضوع و دغدغه مشتریان تصمیم گرفته تراکنش‌های روزانه تا سقف 100 هزار تومان را از دریافت رمز دوم پویا معاف کند. البته این مسئله همچنان کاربران را در معرض خطرات فیشینگ قرار می‌دهد. البته بانک مرکزی با محدود کردن سقف تراکنش‌های اینترنتی با استفاده رمز دوم ایستا تلاش دارد تا حد ممکن از بروز چنین مسئله‌ای جلوگیری کند اما بعید نیست کلاهبرداران با همین روش اقدام به سرقت از حساب بانکی افراد کنند. به‌نظر می‌رسد تاکید بانک مرکزی نیز با توجه به همین مسئله، پذیرش مخاطرات تراکنش‌های زیر 100هزار تومان بدون استفاده از رمز پویا را به عهده کاربر گذاشته است.

حال باید دید پس از ماه‌ها جنجال و به تعویق انداختن، بالاخره رمز دوم پویا به مرحله اجرا می‌رسد یا خیر.

‫3 دیدگاه ها

  1. برای مشتری های زیر 18 سال که نمیتونن سیمکارت به نام خودشون داشته باشن و نمیتونن رمز پویا رو فعال کنن قراره چه اتفاقی بیوفته اونوقت؟

  2. من همین الان قبض به مبلغ ۱۴۰ هزار تومن با رمز دوم ایستا پرداخت کردم . مگه سقفش تا صد تومن محدود نیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا