هوش مصنوعی

فریب سیستم تشخیص چهره با کمک یک ماسک

سیستم تشخیص چهره به عنوان روشی مطمئن برای شناسایی و تایید هویت افراد در گوشی‌‌ها‌ی هوشمند و یا ترمینال‌‌ها‌ی پرداخت شناخته می‌شوند که از جمله این سیستم‌‌ها‌ می‌توان به فیس آیدی در گوشی‌‌ها‌ی آیفون اشاره کرد.

اما به نظر می‌رسد که این فناروی، آنچنان هم که به نظر می‌رسد امن و مطمئن نیست چراکه محققان تواسنتند با کمک یک ماسک، سیستم تشخیص چهره فرودگاهی در چین را فریب دهند. شرکت Kneron که در زمینه توسعه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند، آزمایشی را برای تعیین میزان نفوذناپذیری این سیستم‌‌ها‌ ترتیب داد که نتیجه عجیبی در پی داشت.

این مطلب را از دست ندهید: فریب سیستم تشخیص چهره آیفون با ماسک

در این آزمایش، فردی که یک ماسک سه‌بعدی به صورت داشت، در مقابل پایانه پرداخت AliPay و WeChat قرار گرفت. طولی نکشید که سیستم تشخیص چهره، ماسک روی صورت فرد را به عنوان چهره کاربر شناسایی کرد و فرآیند پرداخت را پذیرفت.

در موردی دیگر، این شخص با پوشیدن یک ماسک سه‌بعدی توانست با موفقیت، سیستم تشخیص چهره مورد استفاده در یک قطار را فریب دهد. در این سیستم، از کارت شناسایی فیزیکی نیز استفاده می‌شود که در اینجا، فناوری تشخیص چهره، ماسک فرد را به عنوان چهره وی قبول کرد.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که مشخص نیست بعد از چند بار امتحان و یا استفاده از چند ماسک، سیستم تشخیص چهره در این دو ترمینال فریب خورد. گفتنی است هر دو سیستم مذکور یعنی AliPay و WeChat صرفا به تشخیص چهره متکی نیستند. درواقع، در فرودگاه از فرد خواسته می‌شود تا شماره رمزی را نیز که در اختیار دارد، وارد کند و در قطار نیز کاربر می‌بایست کارت فیزیکی خود را نیز قبل از آنکه چهره وی شناسایی شود، ارائه کند.

در این میان، سیستم تشخیص چهره فیس آیدی اپل نیز بارها مورد تست قرار گرفت. اپل از این قابلیت درسال 2017 رونمایی و اعلام کرد که عملکرد آن را با کمک تولیدکنندگان حرفه‌ای انواع ماسک مورد تست و ارزیابی قرار داده و به نوعی با ماسک‌‌ها‌ی متنوع، شبکه‌‌ها‌ی عصبی این سیستم تشخیص چهره را مورد آزمایش و تعلیم قرار داد. این احتمال وجود دارد که دستگاه‌‌ها‌ی اپل، از عناصر و الگوریتم‌‌ها‌ی متفاوتی نسبت به آنچه در سیستم تشخیص چهره ترمینال‌‌ها‌ی مورد بحث استفاده شده، بهره‌مند باشد.

این حقیقت که برخی از سیستم‌‌ها‌ی تشخیص چهره را می‌توان به راحتی و با استفاده از یک ماسک فریب داد، نشان می‌دهد که این فناوری راه زیادی برای ارتقا و پیشرفت دارد، تا جایی که کاربران بتوانند بدون کوچک‌ترین نگرانی به آن اعتماد کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا