گوگل

استفاده از 549 میلیون گالن آب زیرزمینی برای خنک سازی تجهیزات گوگل

مقامات ایالت کارولینای جنوبی آمریکا، به گوگل مجوز دادند که هر سال به میزان 549 میلیون گالن از ذخیره آب سالم زیر زمینی این ایالت برداشت کند تا سرورهای خود را در مقر Berkeley County، خنک نگه دارد.

همراه با رشد دنیای آنلاین، مراکز داده‌ای یا دیتا سنترها نیز گسترش یافته‌اند. افزایش و گسترش دیتا سنترها یعنی سرورهای بیشتر، تولید حرارت بیشتر و افزایش ملزومات خنک کننده این تشکیلات است.

دیتا سنتر گوگل در Berkeley County  برای ارتقای تشکیلات خنک کننده خود، احتیاج به آب بیشتر دارد و حالا مقامات ایالت کارولینای جنوبی اجازه داده‌اند این شرکت، هر سال 549 میلیون گالن آب از ذخیره آب‌های زیر زمینی برداشت کند.

در گزارش ایالتی کارولینای جنوبی اشاره شده که بسیاری، از این تصمیم مقامات ایالت راضی نیستند. آقای کلی دافی، مدیر شرکت تامین کننده آب Mount Pleasant Waterworks مخالف صدور این مجوز به گوگل است. وی توضیح می‌دهد:«ما خصومت شخصی با گوگل نداریم اما این کار- خنک کردن کامپیوترها با آب -راه درستی برای استفاده از آب‌های با ارزش زیرزمینی نیست. این آب باید برای مردم تامین شود و در دراز مدت می‌تواند مشکلات عدیده‌ای به وجود آورد.»

نگرانی‌های پیرامون ذخیره آب‌های زیر زمینی در ایالت کارولینای جنوبی، ریشه در چالش‌های پیرامون افزایش اندازه این ایالت دارد. گسترش این ایالت، به معنی افزایش میزان آب مورد نیاز مردم است و به علاوه‌، وجود زمین‌های کشاورزی متعدد در این ایالت نیز فشار بیشتری به روی سیستم آبرسانی وارد می‌کند. حالا در این بین، اگر گوگل نیز بخواهد حجم وسیعی از این میزان ذخیره آبی را از آن خود کند، نگرانی‌ها بیشتر نیز خواهد شد.

دپارتمان سلامت و کنترل محیط زیست ایالتی(DHEC ) اعلام کرده که میزان برداشت آب توسط گوگل، زیر نظر قانون انجام شده و محدودیت‌ها و شرایط به خصوصی برای این شرکت وضع شده است. این قوانین تا سال 2023 پابرجاست و بعد از این تاریخ، امکان تمدید یا فسخ قرارداد با این شرکت، بررسی خواهد شد.

گوگل، گزارشی منتشر کرده و در آن جزئیات درخواست این شرکت برای استفاده از آب‌های زیر زمینی را توضیح داده است. در این گزارش آمده که مرکز McQueen Branch که این شرکت قصد برداشت آب از آن را دارد، 200 میلیون گالن «آب زیرزمینی طبیعی قابل تصفیه شدن » دارد که هر روز به میزان آن اضافه می‌شود. هر میزان آبی که توسط این مرکز استخراج نشود، به داخل اقیانوس اطلس ریخته می‌شود.

گوگل همچنین بعد از صدور مجوز برای استفاده از آب‌های زیر زمینی در بیانیه‌ای اعلام کرد:« کارولینای جنوبی یکی از اصلی‌ترین مراکز سرمایه گذاری ماست و بیش از 10 سال است که آن را خانه خود می‌دانیم. ما بیش از 2 میلیارد دلار در قسمت‌های پشتیبانی از کار آفرینی، ارتقای خدمات شهرداری، برنامه‌های اموزشی و موسسات غیر دولتی محلی، در این ایالت سرمایه گذاری داشته‌ایم.»

گوگل ترجیح می‌دهد که برای چیلرها و دستگاه‌های تصفیه هوا،  از آب استفاده کند زیرا انرژی کمتری می‌طلبد. این شرکت همچنین در برخی قسمت‌های دیتا سنتر خود، از ‌آب تصفیه نشده و آب دریا نیز استفاده می‌کند. به علاوه، مخازن تصفیه سازی برای فیلتر آب‌های استفاده شده نیز در این مرکز قرار دارند که البته این آب برای آشامیدن قابل استفاده نیست.

در دیتا سنتر Berkeley County ، گوگل به دفعات زیاد از یک میزان آب برای خنک سازی تشکیلات خود استفاده می‌کند که اکثر این آب بعد از مدتی تبخیر می‌شود. هیچ میزانی از این آب به زمین باز نمی‌گردد و مازاد اندکی که باقی می‌ماند، به فاضلاب ریخته می‌شود.

منبع: pcmag

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.