تکنولوژیگوناگونهوش مصنوعی

انقلاب اتوماسیون شغل‌ها و تاثیر آن روی زنان کارمند

در 10 قطب اصلی اقتصاد دنیا شغل 20 درصد زنان تا سال 2023 جایگزین می‌شود

با گسترش تکنولوژی‌هایی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی و افزایش تاثیر گذاری آنها در صنعت، شغل‌های انسانی بیشتر از گذشته در معرض جایگزین شدن توسط ماشین‌ها قرار گرفته‌اند. در این میان، شغل‌های مختص به قشر زنان، بیش از دیگر اقشار در معرض تغییر قرار دارد.

بر اساس گزارش موسسه McKinsey Global ( به نام زنان در جامعه کاری: فرآیند انتقال در عصر  اتوماسیون)، در 10 مرکز قطب اصلی اقتصاد در دنیا( یعنی کشورهای کانادا، فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلستان، چین، آمریکا، هند، مکزیک و آمریکای جنوبی) که مجموعا 60  درصد تولید ناخالص دنیا را در اختیار دارند، شغل 20 درصد زنان کارمند تا سال 2030، جایگزین خواهد شد.

Mekala Krishnan، یکی از مسئولین ارشد موسسه تحقیقاتی McKinsey، در باره این تحقیق در کنفرانس  EmTech MIT توضیح داد. کریشنان اشاره کرد که فعالیت‌های یکنواخت و تکرار شونده، برای صنعت اتوماسیون انتخاب‌های خوبی هستند. وی معتقد است که در 10 درصد شغل‌های مختلف، بیش از 90 درصد وظایف و فعالیت‌ها می‌تواند توسط اتوماسیون جایگزین شود. حوزه‌هایی از شغل‌ها که می‌تواند بیشتر از بقیه تحت تاثیر انقلاب اتوماسیون قرار گیرد عبارت است از شغل‌های مرتبط با ساخت و ساز و ساختمانی و همینطور بخش سلامت و آموزش که دو مورد آخر، بیشتر با قشر زنان کارمند سر و کار دارد.

در گزارشی که ماه مارس امسال توسط U.K.’s Office  منتشر شد، اعلام شده که 10 درصد نیروی شغلی این کشور( تقریبا 1.5 میلیون کارگر) در وضعیت « ریسک بالا» برای جایگزینی توسط اتوماسیون قرار دارند.

از جمله مشاغلی که می‌تواند سریع‌تر از دیگر شغل‌ها توسط اتوماسیون جایگزین شود، می‌توان  پیش‌خدمت ها، انباردارها و فروشنده‌های خرده پا اشاره کرد. همچنین، شغل‌های مرتبط به بخش کشاوزی، اتوموبیل سازی و صنعت خدمات رسانی نیز در معرض خطر هستند.

این دپارتمان انگلیسی پیش‌بینی کرده زنان – که در سال 2017، صاحب بیش از 72 درصد مشاغل پر خطر بوده‌اند – بیشترین آسیب را از این تغییر تجربه خواهند کرد.

کریشنان خبر خوب هم دارد. وی پیش‌بینی کرده که در آینده نوع جدیدی از مشاغل به وجود خواهد آمد که در حال حاضر وجود ندارد و همین می‌تواند فرصت‌های شغلی بیشتری مهیا کند. این اتفاق در گذشته نیز روی داده است. مثلا تا یک دهه پیش، عنوان شغلی به نام «مدیر شبکه‌های اجتماعی» و «محقق داده‌ها» وجود نداشت که حالا شاهد حضور آنها هستیم. کریشنان کرشنان همچنین پیش‌بینی می‌کند که ده‌ها میلیون کارگر و کارمند مرد و زن، تا سال 2030 با نوعی از تغییر در ماهیت شغلی خود مواجه خواهند شد. این عنوان‌های شغلی جدید، پر درآمدتر و به گفته کرشنان، زحمت کمتری خواهند داشت. کرشنان معتقد است که مشاغل آینده، دانش ارتباطی و فعالیت‌‌های ذهنی بیشتری می‌طلبد.

اما این تغییر در هر صورت آثار نامطلوبی خواهد داشت که متوجه کارمندان و کارگران هر دو جنس خواهد بود. اما چیزی که بدیهی است، این است که افرادی که تحصیلات بالاتر آموزشی دارند، در بازار شغل‌های آینده بیشتر مورد تقاضا خواهند بود. کرشنان پیش‌بینی می‌کند که طی یک دهه آینده، مشاغلی که به نوعی با مهارت‌های تکنولوژیک، کامپیوتر و نرم‌افزاری سر و کار دارند، بیشتر در معرض تقاضا از سوی بازار قرار خواهند گرفت.

این حوزه از دانش، در  کشورهای در حال توسعه، مردم را با چالش بیشتر مواجه خواهد کرد زیرا میزان تحصیلات در جامعه کمتر است.

البته جای امیدواری است که با گذار موقیت آمیز از این انقلاب شغلی، منفعت‌های خیلی بیشتری متوجه بازار کار شود. در تحقیق دیگری از McKinsey ، پیش‌بینی شده است که میزان تولید ناخالص در سطح جهانی، طی یک دهه ‌آینده به میزان 1.2 درصد افزایش پیدا می‌کند که می‌تواند به افزایش 20 الی 25 درصدی  میزان سود خالص اقتصادی منجر شود.

کرشنان می‌گوید:« این مسئله، تنها چالش مرتبط با شرکت‌ها و ارگان‌ها نیست و دغدغه دولت‌ها نیز خواهد بود که باید راهی برای گذار موفقیت آمیز از این مرحله پیدا کنند. باید استراتژی‌هایی اتخاذ شود که علاوه بر آموزش مهارت‌های جدید به کارمندان، به وضعیت کارگران زن هم همزمان توجه شود. زیرا جامه زنان با مشکلات و چالش‌های بیشتری روبرو است که نباید از نظر خارج شود.»

منبع: venturebeat

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن