استارتاپ

شراکت قریب الوقوع آمازون و استارتاپ Gojek اندونزی

شرکت آمازون و استارتاپ گوجک Gojek اندونزی که در زمینه حمل و نقل فعال است صحبت‌های مقدماتی برای شراکت آغاز کرده‌اند.

در صورت نهایی شدن این مذاکرات این نخستین حضور غول تجارت الکترونیکی جهان در عرصه حمل و نقل اینترنتی خواهد بود و پای این شرکت آمریکایی را به یکی از مهمترین بازارهای اینترنتی شرق آسیا باز می‌کند.

به گزارش وال استریت ژورنال و بر اساس منابع مطلع مذاکرات انجام گرفته روی میزان سرمایه‌گذاری آمازون در این سرویس آنلاین  و زیرساختهای آن انجام گرفته است.

فعلا نه سخنگوی آمازون و نه مقامات استارتاپ گوجک توضیح رسمی درباره این مذاکرات نداده‌اند و تضمینی وجود ندارد این مذاکرات قطعا به مشارکت دو شرکت ختم شود.

استارتاپ گوجک در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد و نام آن ابتدا اوجک Ojeks بود که روی خدمات حمل و نقل با موتورسیلکت متمرکز بود. از آن زمان این شرکت حوزه فعالیتش را از سرویسهای حمل و نقل به غذا و تحویل کالا و همچنین خدمات پرداخت توسعه داده است.

گوجک حالا خود را یک سوپر اپ ( Super App) می‌داند پیش از این با سرمایه‌گذاری که شرکت آلفابت ( گوگل) ، KKR & CO و Warburg Pincus روی آن انجام گرفت خدماتش را به پنج کشور حوزه جنوب شرق آسیا گسترش داد.

آمازون در سال ۲۰۱۷ با راه‌اندازی سرویس پرایم Prime توزیع سریع کالا در سنگاپور هم به این حوزه وارد شده است.

مشترکان سرویس پرایم آمازون در این کشور قادر به دریافت کالاهای خریداری شده از آمازون در کمتر از دو ساعت هستند.

مرتبط: جنگ تکنولوژی چین و آمریکا

بازار جدید و در حال رشد اندونزی

آمازون با گسترش فعالیتش از طریق گوجک به بازاری با جمعیت ۲۶۰ میلیون نفر وارد می‌شود. میزان فروش از طریق تجارت الکترونیک در این منطقه در سال گذشته ۱۲.۲ میلیارد دلار برآورد شده است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ به ۵۳ میلیارد دلار برسد.

بر اساس یک تحلیل گوگل که سال گذشته انجام گرفت اقتصاد منطقه جنوب شرق آسیا طی شش سال آینده ۳ برابر می‌شود.

آمازون طی سالهای اخیر تمایل زیادی روی ورود به بازارهای جهانی جدید داشته از جمله هند، استرالیا و حالا شرق آسیا.

در منطقه خاورمیانه نیز آمازون با خرید استارتاپ تجارت الکترونیکی سوق در آن حضور پیدا کرده است.

فروش جهانی آمازون در فصل دوم سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۲ درصد رشد داشته است.

رقابت آمازون در بازار اندونزی به طور مستقیم تهدیدی علیه شرکت‌های رقیب از جمله علی بابا چین ، لازادا Lazada ، توکوپدیا Tokopedia ( با پشتیبانی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه سکویا Sequoia و شرکت سرمایه‌گذاری سافت بانک ژاپن ) و Shopee است.

به گفته عثمان اختر یک متخصص مشاور در سنگاپور بازار اندونزی یک بازار رقابتی پیشرفته است اما همچنان چالشهایی در زمینه لجستیک در آن وجود دارد. اندونزی دارای بیش از ۱۷ هزار جزیره است اما جمعیت جوان و شیفته تکنولوژی بهترین چشم‌انداز رشدی خوب را در آن پدیدار کرده است.

منبع: وال استریت ژورنال

این مطلب را از دست ندهید: سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری روی تاکسی اینترنتی گرب /box]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا