استارتاپ

حمایت سازمان نظام صنفی از اسنپ و ایجاد رگولاتوری صنفی

حمایت سازمان نظام صنفی از اسنپ و ایجاد رگولاتوری صنفی ماجرای تحریم اسنپ به دنبال انتقاد کاربران از واکنش‌های این شرکت در پیاده کردن یکی از مسافرانش به دلیل حجاب و پس از آن تقدیر از راننده هفته گذشته این شرکت را با بحران بزرگی روبه رو کرد. پس از فروکش کردن موج انتقادها حالا به نظر می‌رسد اسنپ حامیانی هم پیدا کرده است از جمله آنها سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است.

سازمان نظام صنفی در بیانیه‌ای که منتشر کرده هم از اسنپ حمایت کرده و هم بر ایجاد رگولاتوری صنفی تاکید کرده است. منظور از رگولاتوری صنفی واضح نیست اما این سازمان سالهاست استارتاپها را تشویق به عضویت در نظام صنفی رایانه‌ای می‌کند. بسیاری از استارتاپهای بزرگ هم اکنون هم عضو این سازمان هستند با این حال بحث رگولاتوری یا نظارت بر این استارتاپها به خصوص پس از ماجرای اخیر پیش آمده برای اسنپ بالا گرفته است.

متن بیانیه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای که امروز منتشر شده، به این شرح است:

«سازمان نظام‌ صنفی رایانه‌ای ضمن ابراز تاسف بابت حوادث و حواشی رخ داده پیرامون یکی از استارتاپ‌های بزرگ کشور (اسنپ) اعلام می‌دارد که بقا و رشد اکوسیستم استارتاپی کشور، به ویژه در شرایط حساس کنونی، منجر به تقویت اقتصاد و اشتغال جوانان شده و نیازمند حضور و همراهی همه ذینفعان اعم از تولیدکنندگان، بهره‌برداران و کلیه مراجع قانون‌گذاری و اجرایی این حوزه است. لذا نکاتی چند پیرامون این رخداد را یادآور می‌شود:

1- قاعدتاً کلیه فعالان اقتصادی در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات خود را ملزم به رعایت قوانین جاری کشور دانسته و تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهند؛ هرچند ممکن است در این راستا ناخواسته با مشکلاتی نیز روبه‌رو شوند. البته تعداد این موارد با توجه به گسترش حوزه فعالیت فناوری اطلاعات و ارتباطات قابل توجه نبوده و با همراهی و عزم ذی‌نفعان مختلف همین موارد نیز می‌تواند کاهش یابد.

2- اکوسیستم استارتاپی در کشور به دلایل مختلف از جمله نوپا بودن آن، سرعت رشد فناوری، سرعت توسعه خدمات و همه گیر شدن خدمات آن در عرصه عمومی، سبک جدیدی در عرضه کالا و خدمات را بنا نهاده اند. این سبک جدید خود باعث بروز چالش‌هایی در جامعه و عرصه عمومی می‌شود که اغلب آنها از قبل یا قابل شناسایی نبوده و یا به سختی قابل پیش‌بینی هستند. به همین دلیل واکنش‌ها و عکس‌العمل‌های پیرامون این موضوع نیز به دقت نظر بیشتری نیاز داشته و توجه به ملاحظات خاص این حوزه را نیز می‌طلبد.

3- رشد استفاده از فناوری‌های نوین در عرصه عمومی، از یک طرف نیازمند اصلاح قوانین و به روز شدن آن‏ها متناسب با شرایط روز جامعه بوده و از طرف دیگر نیازمند یک رگولاتوری منظم و دقیق و چابک برای تطبیق رشد و توسعه این فناوری‌ها در جامعه است. رگولاتوری مناسب و کارآمد صنفی در این حوزه باعث می‌شود که جامعه از سردرگمی در واکنش به پدیده‌های نوظهور خلاصی یافته و حقوق همه ذی‌نفعان این حوزه به درستی تبیین و رعایت شود.

مرتبط: سازمان نظام صنفی مدعی جدید استارتاپها

4- حوادث اخیر بار دیگر لزوم توجه به حریم خصوصی و قوانین خاص آن را در جامعه آشکار کرد و نشان داد هرگونه تاخیر در شفاف و روشن شدن حریم خصوصی در جامعه و تبعات ناشی از آن می‌تواند باعث مسائل و مشکلات بسیار حادتری برای مردم شود.

در پایان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ضمن حمایت از کسب‌ ‏وکارهای این حوزه از مردم، اصحاب رسانه و کلیه دست‌اندرکاران دعوت می‌کند ضمن خویشتن‏داری از هر گونه تصمیمات و اظهارنظرهای شتاب‌زده و تعمیم آن به فضای عمومی که کسب ‏وکارهای موجود را با مخاطره مواجه می‌کند، پرهیز کنند، چرا که تبعات آن ممکن است باعث مشکلات فراوانی برای جوانان این مرز و بوم شود که در این اکوسیستم مشغول فعالیت هستند و خسارات جبران ناپذیری را بر کسب و کارها تحمیل کند.

سازمان نظام صنفی به منظور انجام وظایف صنفی و ملی خود از کمک کلیه فعالان، رسانه‏‌ها و مردم برای سامان‌دهی فعالیت‌های این حوزه استقبال می‌کند و آماده دریافت نظرات و پیشنهادهای صاحب‌نظران در این خصوص است.»

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. مساله خیلی ساده بوده. یه راننده که مشخص شد سپاهی و بازنشسته هوافضای سپاه هم هست یه مسافر رو به دلیل بد حجابی وسط اتوبان پیاده کرده و بعد تو تلویزیون هم گفته آتش به اختیار عمل کردم. اسنپ هم از عمل راننده حمایت کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا