مایکروسافت

مایکروسافت: یک میلیون کامپیوتر در معرض آسیب‌پذیری هستند

مایکروسافت اعلام کرد که یک آسیب‌پذیری امنیتی جدی در اوایل ماه مه کشف شد که ممکن است با نفود به کامپیوترهای آسیب‌پذیر، هزاران دستگاه را آلوده کند.

این آسیب‌پذیری تحت عنوان Wormable شناخته می‌‎شود و اگر خاطرتان باشد، در سال 2017 نیز چنین اتفاق مشابهی از طریق بدافزار WannaCry افتاد که آلوده شدن چندین هزار دستگاه را به دنبال داشت.

اگرچه مایکروسافت وصله‌ها‌‎ و یا به اصطلاح پچ‌ها‌‎ی امنیتی را برای سیستم‌ها‌‎ی ویندوزی حتی سرورهای قدیمی‌‎و دستگاه‌ها‌‎ی مبتنی بر ویندوز XP عرضه کرد اما اعلام کرد که حداقل یک میلیون دستگاه متصل به اینترنت در معرض این تهدید هستند.

سیمون پاپ، از مدیران ارشد مایکروسافت در این رابطه عنوان می‌‎کند:

مایکروسافت وجود این آسیب‌پذیری را تایید می‌‎کند. حدود دو هفته از عرضه وصله‌ها‌‎ی امنیتی می‌‎گذرد و هنوز هیچ نشانه‌ای در خصوص این کرم مشاهده نشده است. اما این بدین معنی نیست که مشکل به طور کامل برطرف شده است.

وی در ادامه افزود که تقریبا دو ماه از عرضه وصله امنیتی برای آسیب‌پذیری EternalBlue می‌‎گذشت که حملات بدافزار WannaCry آغاز شد. علی‌رغم دریافت این وصله امنیتی، بسیاری از کامپیوترها مورد حمله قرار گرفتند.

حفره امنیتی EternalBlue به طور عمومی‌‎منتشر شد و به هکرها این اجازه را می‌‎داد تا کاملا بی دردسر، بدفزار تولید کنند. هنوز اطلاعات مربوط به حفره جدید BlueKeep به طور عمومی‌‎منتشر نشده، اما این بدین معنی نیست که بدافزاری ایجاد نشده است.

این حفره امنیتی جدید در ویندوز در قسمت Remote Desktop Services ویندوزهای XP، 7 و سرورهایی ورژن‌ها‌‎یی همچون ویندوز سرور 2003، ویندوز سرور 2008 R2 و ویندوز سرور 2008 عمل می‌‎کند.

این سیستم عامل‌ها‌‎ هنوز هم بخش قابل‌توجهی از دستگاه‌ها‌‎ی ویندوزی فعال را بویژه در شرکت‌ها‌‎ تشکیل می‌‎دهند. مایکروسافت تاکید می‌‎کند که ادمین‌ها‌‎ باید در اسرع وقت، سیستم‌ها‌‎ را بروزرسانی نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا