استارتاپ

آمار سرمایه گذاری استارتاپی ۲۰۱۸ آمریکا

در سال گذشته میزان سرمایه‎گذاری با یک جهش چشمگیری از مرز 100 میلیارد دلار گذشت

آمار سرمایه گذاری استارتاپ در رسال ۲۰۱۸ نشان دهنده کاهش معاملات و رشد ارزش آنهاست.

به واقع میتوان گفت سال ۲۰۱۸ در حالی به پایان رسید که یک سال طلایی برای صنعت سرمایه‎گذاری جسورانه (VC) برای آمریکا بود.

در سال گذشته میزان سرمایه‎گذاری با یک جهش چشمگیری از مرز 100 میلیارد دلار گذشت.

اتفاقی که از زمان شکل‎گیری عصر دات‎کام در سال 2000 بی‌سابقه بود و برای نخستین بار روی داد.

در 8949 معامله مربوط به VC بالغ بر ۱۳۰.۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است.

نخستین بار این رشد سرمایه گذاری VC در سال 2000 در اوج شکوفایی دات کام رخ داد.

میزان سرمایه گذارری جسورانه در آمریکا از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ به بالاترین میزان خود رسیده است
میزان سرمایه گذارری جسورانه در آمریکا از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ به بالاترین میزان خود رسیده است

 

آمار سرمایه گذاری استارتاپی ۲۰۱۸ به نقل از PitchBook Data نشان می‎دهد سرمایه گذاری VC آمریکا در سال گذشته نسبت به سال 2017 که 83 میلیارد دلار بوده حدود 58 درصد رشد کرده است.

این رشد در حالی رقم خورده که تعداد معاملات مربوط به استارت‎آپ‎ها در همین مدت حدود 5.7 درصد کاهش یافته است.

بازارهای جسورانه در سال گذشته کاهش قابل توجهی در تعداد معاملات روی استارتاپهای نوپا تجربه کرده است. به این معنی که سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه رشد استارتاپها با کاهش مواجه شد.

البته این کاهش تعداد معاملات در مراحل نهایی سرمایه گذاری روی استارتاپهای بالغ ترر نیز مشهود بود.

با این حال، ۶۱.۹ درصد کل منابع سرمایه‌گذاری شده ناشی از معاملات به ارزش ۵۰ میلیون دلار یا بالاتر است که نشان می‎دهد متوسط اندازه‌های معامله و ارزشگذاری‌ها در تمام مراحل سرمایه‌گذاری افزایش یافته است.

افزایش آمار سرمایه گذاری استارتاپی ۲۰۱۸ و اندازه معامله و ارزشگذاری‌ها به همراه جریان توافق سالم نشان می‌دهد حمایت مالی از استارتاپها احتمالاً با سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت.

همچنین در این مدت، یونیکورن‌ها در مجموع 44.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری جذب کرده اند که 33.9 درصد کل سرمایه گذاری VC در سال 2018 را به خود اختصاص داده‌اند.

مقایسه میزان سرمایه گذاری بین مراحل اولیه و مراحل نهایی رشد استارتاپها . این نمودار نشان میدهد استارتاپها در مراحل انتهایی، سرمایه بیشتری دریافت کرده‌اند
مقایسه میزان سرمایه گذاری بین مراحل اولیه و مراحل نهایی رشد استارتاپها . این نمودار نشان میدهد استارتاپها در مراحل انتهایی، سرمایه بیشتری دریافت کرده‌اند

 

تغییر روند سرمایه‎گذاری‎های جسورانه

آمار نشان می‌دهد سرمایه‎گذار شرکتی و شخصی برای مشارکت در معاملات جسورانه به سرعت همچنان رو به رشد بوده است.

شرکت‎های VC در سال گذشته 1443 معامله و سرمایه‎گذاران شخصی نیز 792 معامله انجام دادند.

ارزش سرمایه‌گذاری‎های خصوصی بالغ بر 38.5 میلیارد دلار بوده و نسبت به سال گذشته حدود 50درصد رشد کرده است.

رشد سرمایه‎گذاری‎های شخصی در سال گذشته در حالی بوده که روند میزان سرمایه‎گذاری و تعداد معاملات از سال 2015 نزولی بوده است. اگرچه تعداد معادلات در سال 2018 نتوانست به سال 2015 که بیشترین تعداد معاملات را داشت برسد، اما ارزش سرمایه گذاری در این سال گذشته حدود 10.6 میلیارد دلار نسبت به سال 2015 بیشتر است.

تقریبا نیمی از معاملات مربوط به استارتاپها در مراحل اولیه رشد حداقل ۵ میلیون دلار بوده است
تقریبا نیمی از معاملات مربوط به استارتاپها در مراحل اولیه رشد حداقل ۵ میلیون دلار بوده است

این امر حاکی از آن است که سرمایه‎گذاران ترجیح می‎دهند روی استارت‎آپ‎های کمتری و مطمئن‎تری سرمایه‌گذاری کنند ولو اینکه منابع بیشتری را سرمایه گذاری کرده باشند. آمار PitchBook Data نیز نشان می‎دهد گرایش به سرمایه‌گذاری در معاملات با ارزش بالای 50میلیون دلار بیشتر شده است. علاوه بر آن، تعداد معاملات با ارزش کمتر از یک میلیون دلار روند نزولی داشته است.

همچنین بر اساس آمار سرمایه گذاری استارتاپی ۲۰۱۸ بررسی ارزش معاملات حاکی از آن است که صنعت VC تفکر معاملات بزرگ در این مرحله را به عنوان هنجار آغاز کرده‌ است. یعنی با افزایش متوسط عمر استارت‎آپ‎ها، سرمایه آنها افزایش می‌یابد. در سال گذشته، معاملات بیش از 50 میلیون دلار تنها 17.5 درصد کل فعالیت معامله در مرحله آخر را نشان می‌دهند. به عبارت دیگر، 17.5 درصد معاملات که در مرحله آخر انجام گرفته ارزش بالای 50 میلیون دلار دارد.

 

نقاط خروج و IPO‎ها در سرمایه گذاری جسورانه

نقطه خروج در استارت‎آپ‏های تحت حمایت VC در سال 2018 نیز قدرت زیادی را نشان داد به طوری که برای اولین بار پس از سال 2012 به میزان 120 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.

همچنان عمده‌ترین مسیر خروج استارت‎آپ‎ها ادغام آنها با شرکت‎های بزرگ است.

مهمترین ادغام‎ها تصاحب GitHub توسط مایکروسافت به ارزش 7.5 میلیارد دلار و تصاحب شرکتی امنیتی Duo توسط سیسکو به ارزش 2.4 میلیارد دلار بود.

پس از آن راه خروج استارت‎آپ‎ها عموماً فروش آن ها است که نسبه به سال گذشته تعداد خروجی‌های از این روش بیشتر شده، در حالی که در سال 2018 اکوسیستم استارت‎آپ در مقایسه با سال 2017، شاهد ادغام کمتری بوده است.

نمودار حوزه‌های مورد علاقه سرمایه گذاران جسورانه
نمودار حوزه‌های مورد علاقه سرمایه گذاران جسورانه

 

آمار سرمایه گذاری استارتاپی ۲۰۱۸ و رشد عرضه سهام در بورس

اما شاید یکی دیگر از نشانه‌های خوش‌بینانه نقدینگی ناشی از باز شدن پنجره عرضه اولیه سهام (IPO) تکنولوژی بعد از مدت‏ها انتظار بود.

زیرا برای دومین سال متوالی، IPO ها به همراه سرمایه‎گذرای شخصی سهم بیشتری از خروجی‌های تحت حمایت VC را تشکیل دادند. به علاوه، بیش از ۵۰ درصد ارزش خروجی مربوط به IPOها بوده است.

بنابر آمار سرمایه گذاری استارتاپی در سال گذشته، بالغ بر 85 عرضه اولیه سهام یا IPO در سال گذشته تکمیل شد که پس از سال 2014، بیشترین تعداد بوده و به تعبیری یک سیگنال دلگرم‌کننده و باارزش برای استارت‎آپ‎ها است.

علاوه بر این، زمانی که فیسبوک عرضه عمومی خود ۱۶ میلیارد دلار افزایش داد، مجموع ارزش خروجی‌ها از جنس IPO‌ها در سال ۲۰۱۸ در طول یک دهه اخیر (به جز سال 2012) فراتر از حد رفت.

انتظارات سرمایه‌گذار از IPO در نیمه اول سال ۲۰۱۹ برای استارت‌آپ‌هایی مانند اوبر، Lyft، Airbnb، و Slack نشان می‌دهد پنجره IPO می‌توانست حداقل تا آینده نزدیک باز شود.

اما با وجود این نشانه‌های مثبت، نوسان روزافزون در بازارهای عمومی، به ویژه در فصل چهارم سال ۲۰۱۸، سایه‎ای از تردید و سرگردانی را روی این پنجره قوی IPO که مربوط به شرکت‎ها نوپا و خوشنام است، ایجاد کند.

با این حال بر اساس آمار سرمایه گذاری استارتاپی ۲۰۱۸ ، مسیر خروج فضای استارت‌آپی بیش از گذشته به IPO و بازار عمومی وسیع‌تر وابسته می‌شود، به این ترتیب، باید IPO بیشتری ایجاد شود تا مسیری برای جمع آوری سرمایه قابل توجه و ایجاد نقدینگی و درآمد برای سهامداران به وجود آید.

مرتبط : تحلیل وضعیت سرمایه‌گذاری استارتاپ در ایران

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا