هوش مصنوعی

هوش مصنوعی شما را از کار بیکار نمی‌کند

آیا هوش مصنوعی شما را بیکار می‌کند؟ نه لزوما.

این باور که هوش مصنوعی به زودی جایگزین بسیاری از نیروی کاری انسانی می‌شود جدیدا با یک دیدگاه جدید روبرو شده که بر اساس آن هوش مصنوعی این امکان را به افراد می‌دهد که به درجات بالاتری از خلاقیت و ایده پردازی برسند.

می‌توان گفت هوش مصنوعی در محیط کار بیشتر یک مزیت است تا بلای جان نیروی کاری انسانی.

در آینده نزدیک هوش مصنوعی می‌تواند طرز تفکر و ایده‌های جدید نوآورانه‌تری را در محیط کاری به ارمغان بیاورد.

نظرسنجی اخیر انجام گرفته توسط موسسه مارکت فورس که از مدیران ارشد شرکت‌های سراسر دنیا به عمل آمده این نتایج را به ارمغان آورده است: 76 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند تکنولوژی‌های هوش مصنوعی به کارمندان این امکان را می‌دهد تا تصمیمات آگاهانه‌تری را در سطوح پایین و اولیه مدیریتی اتخاذ کنند و 66 درصد هم اعتقاد دارند این تکنولوژی باعث ایجاد شایسته سالاری شفاف‌تر و منصفانه‌تر در محیط کار می‌شود.

تبادل بیشتر در جلسات

برای مثال جلسات کاری را در نظر بگیرید. جلسات کاری باعث افزایش تعامل و همکاری بین کارکنان و مدریت از طریق تعیین وظایف به صورت واضح و از طرفی یک فضای تبادل عقیده برای دیگر شرکت کنندگان و حتی استفاده از مباحث جلسه در روزهای دیگر است.

تکنولوژی هوش مصنوعی مانند دستیار هوشمند صوتی می‌توانند در جهت بازسازی این جلسات از طریق ضبط صحبت‌ها، آیتم‌های عملی و ترجمه لحظه‌ای تمامی کلمات گفته شده در جلسه به کار گرگفته شود و از این طریق افرادی که در جلسه یادداشت برداری می‌کنند قادر خواهند بود به طور کامل در بحث ها شرکت کنند و دیگر نیازی به اتلاف وقت از طریق نوت برداری نباشند و وقتشان را برای تبادل بیشتر ایده صرف کنند.

در نتیجه به کارگیری هوش مصنوعی، کارکنان رده پایینی که وظایف مدیریتی به آنها داده شده، می‌توانند زمان بیشتری را صرف تفکر خلاقانه، حل مسائل و شرکت در بحث‌های مرتبط با استراتژی‌های سازمان کنند و البته کمتر به نوت برداری در طول جلسه بپردازند.

مرتبط: سه کاربرد هوش منصوعی در وضعیت مالی شرکت‌ها

کاهش مدت دوره یادگیری با هوش مصنوعی

یکی دیگر از بخشهایی که هوش مصنوعی می‌تواند تاثیرگذار باشد، ارتقاء توانایی‌ها و ساختارهای سازمانی در بخش آموزش کارکنان است. آموزش بر پایه هوش مصنوعی نه تنها می‌تواند دوره آموزش را کاهش دهد بله قادر است یادیگری کارکنان را خیلی آسان‌‌تر و تخصصی‌تر کند. آموزش سازمانی امروزه در حال تغییر به روش‌های اتوماتیک و هوشمند است که در این بخش هوش مصنوعی بر پایه دیتا می‌تواند برنامه‌های آموزش شخصی و خصوصی را برای هر یک از کارکنان سازمان امکان‌پذیر کند.

همینطور که دور کاری از محبوبیت بیشتر برخوردار می‌شود، شرکت‌ها با این چالش که آیا همه کارکنان در این سیستم شرکت داده می‌شوند و اینکه می‌توانند خودشان را به عنوان بخش مهمی از ماموریت بزرگ سازمان تصور کنند، روبرو شده‌اند.

حال با کمک ابزارهای پیشرفته مدیریت بازخورد کارکنان، می‌توان افراد را به راحتی در مباحث و جلسات از راه دور شرکت داد و از این طریق برگزاری جلساتی که امکان ملاقات رو در رو مدیران با کارکنان وجود ندارد امکان‌پذیر می‌شود.

هوش مصنوعی و از بین رفتن تعصب در ارزیابی‌ها

علاوه بر اینها، هوش مصنوعی می‌تواند پروسه ارزیابی را بهبود ببخشد و بینش بهتری را در بررسی سطوح کارآمدی کارکنان به وجود بیاورد.

ابزارهای تحلیل جدید به کمپانی‌ها کمک می‌کنند که درک خیلی بهتری از بازخورد کارکنان داشته باشند و همچنین پاسخ‌های مناسب‌تری به نیازها و نگرانی‌های افراد داشته باشند.

ابزارهای تحلیل جدید به کمپانی‌ها کمک می‌کنند که درک خیلی بهتری از بازخورد کارکنان داشته باشند

 

همچنین از یادگیری ماشین می‌توان برای نظارت و بررسی اهداف، پیشرفت و بازخورد عملکرد کارکنان استفاده کرد و البته در پروسه‌های ارزیابی‌ عملکرد کارکنان بر پایه داده‌ها نیز به‌کار گرفت.

با این چرخه‌های ارزیابی بازخورد پیشرفته، مدیران می‌توانند هر نوع کارمندی را در شرکت حفظ کنند نه فقط کارمندان رازی و همگام با دیگران.

مرتبط : ربات‌ها چه مشاغلی را نمی‌توانند در دست بگیرند؟

در کل نیروی انسانی از طریق دسترسی به اطلاعات از مزایای متعدد هوش مصنوعی بهره مند می‌شود. نظرسنجی انجام شده توسط موسسه مارکت فورس نشان داد که 74 درصد از مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ دنیا اعتقاد دارند هوش مصنوعی در آینده نزدیک به یک ابزار همگانی در جهت ارزیابی عملکرد کارکنان تبدیل خواهد شد و 72 درصد هم معتقد بودند که از این تکنولوژی برای تعیین پاداش مناسب برای هر یک از کارکنان استفاده خواهد شد. در پایان هوش مصنوعی به مدیران و کارکنان کمک خواهد کرد افرادی که واقعا به پیشرفت تمایل دارند و البته افرادی که به توجه و مدیریت بیشتر نیاز دارند بهتر شناسایی شوند. بنابراین می‌توان با اطمینان گفت پتانسیل هوش مصنوعی در بهبود کیفیت و ارتقاء توانایی‌های افراد خیلی بیشتر از احتمال جایگزین شدن آن با نیروهای کاری انسانی است.

مرتبط: آیا هوش مصنوعی صنعتی درآمدزاست؟

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا