تکنولوژی

روبات‌ها چه مشاغلی را نمی‌توانند در دست بگیرند

در چند سال اخیر گزارش‌ها، اخبار و مقالات زیادی راجع به هجوم روبات‌ها در آینده نزدیک و در دست گرفتن بسیاری از مشاغل متعلق به انسان ها نوشته شده است. پیشرفت در علم روباتیک و هوش مصنوعی امروزه با سرعت بسیار بالایی در حال انجام است و بسیاری از نیروهای انسانی که در بخش‌های مختلف فعالیت می‌کنند در حال از دست دادن شغل‌هایشان هستند و جایگزین‌های کامپیوتری و روباتیک آنها در حال جایگزین شدن هستند. اما این تازه شروع ماجراست و در چند سال آینده صنایع بیشتری مورد هدف نیروهایی کاری روباتیک قرار خواهند گرفت.

حال در این میان خبر خوب اینکه با وجود نگران کننده بودن هجوم روبات‌ها به صنایع مختلف، بیش از 35 درصد مشاغل در آمریکا و 80 درصد مشاغل در سراسر دنیا حتی با وجود پیشرفت هوش مصنوعی همچنان توسط انسان‌ها انجام خواهند شد. اما چه شغل‌هایی از هجوم روبات‌ها در آینده در امان خواهند بود؟ 3 متخصص هوش مصنوعی مشاغل زیر را در مقابل هجوم روبات‌ها مصون می‌دانند.

هنرهای خلاقانه

با اینکه در سال‌های آینده بسیاری از مشاغل از مزایای هوش منصوعی و علم روباتیک بهره‌مند خواهند شد اما مشاغلی که خلاقیت در انها حرف اول را می‌زند کاملا ایمن خواهند ماند و روبات‌ها توانایی در دست گرفتن آنها را نخواهند داشت. از جمله این مشاغل هنرمندان، خواننده‌ها و موسیقی‌دان‌ها هستند که از تجربیات، احاساست و خلاقیتشان به‌طور همزمان برای تولید یک اثر هنری استفاده می‌کنند. دانشمندان معتقدند روبات‌های توانایی به‌کارگیری چنین مهارت‌هایی را ندازند چراکه احساسات، خلاقیت و تجربیات زندگی مختص انسان‌ها هستند.

مدیریت خط تولید

در خط تولید کارخانه‌ها مشکلاتی وجود دارند که تقریبا اجتناب ناپذیر هستند. این مشکلات با اینکه بسیار بد هستند اما از طرفی در مقابل روبات‌ها مصون هستند چراکه مدیریت خط تولید همواره به ابتکار بالای مدیر خط بستگی دارد و حل مشکل از این طریق انجام می‌گیرد. این در حالی است که روبات‌ها چنین ویژگی ندارند.

با اینکه روبات‌ها می‌توانند قطعات مختلف را با سرعت بیشتری نسبت به انسان‌ها سر هم کنند و در کارخانه‌ها مشغول به کار شوند اما هیچوقت توانایی، دانش و تجربه کافی برای مدیریت خط تولید یک کارخانه و رویارویی با مشکلات مرتبط با آن را نخواهند داشت.

آرایشگرها

در گذشته و سال‌های اخیر تلاش‌ها زیادی برای ساخت یک روبات با قابلیت اصلاح سر انجام گرفته اما ساخت چنین روباتی که بتواند موهای سر را همانند انسان کوتاه کند تقریبا غیرممکن است چراکه روبات‌ها نمی‌توانند چین مهارت بالا و دقیقی را حین اصلاح موی سر داشته باشند و تنها می‌توانند همانند ماشین چمن زنی موها را کوتاه کنند. مطمئنا هیچکس حاضر نیست موهای خود را به دست چنین آرایشگری بسپارد . بنابراین آرایشگرها هم در آینده از خطر روبات‌ها در امان خواهند بود.

مشاورین و روانشناس‌ها

انسان‌ها به دلیل اینکه به حمایت ذهنی و احساسی نیاز دارند به مشاورین و روانشناس‌ها مراجعه می‌کنند. چنین حمایتی تنها از طریق ملاقات یک انسان واقعی قابل دریافت است. شخصی که قدرت درک و همدردی داشته باشد و بتواند بر اساس تجربیاتش راهنمایی‌های لازم را به شخص ارائه کند. روبات‌ها تنها می‌توانند منطق بر پایه اطلاعات را به شخص ارائه کنند. بنابراین روانشناس‌ها و مشاورین کاملا از خطر روبات‌های ایمن خواهند بود.

معلم‌ها

معلمین همواره قهرمانان خاموش جامعه هستند. این قشر همواره یکی از سخت‌ترین وظایف جامعه را بر عهده دارند و شخصیت و رشد دانش‌آموزان را با حساسیت بالایی کنترل و هدایت می‌کنند. خبر خوب اینکه قرار نیست معلم‌ها شغل‌هایشان را در آینده از دست بدهند.

با اینکه هوش مصنوعی می‌تواند به معلمین در ارائه بهتر آموزش ها کمک کند اما هیچگاه هوش مصنوعی یا روبات‌ها قادر نیستند تشخیص دهند که دانش آموز مبحث مورد نظر را یاد گرفته یا نه. شکل دهی شخیصت دانش‌آموز و اعتماد به نفس دادن به او تنها از طریق یک آموزگار واقعی بر می‌آید، نه یک روبات.

پزشکان و پرستاران

پزشکی و پرستاری هم جزء مشاغلی خواهند بود که در مقابل هجوم روبات‌ها مصون خواهند بود. با اینکه اتوماسیون سازی علم پزشکی بدون شک تاثیرات قابل توجهی در پیشرفت پروسه درمان توسط پزشکان خواهد داشت اما حقیقت این است روبات‌ها نمی‌توانند پزشکان را از دور خارج کنند چراکه روبات‌ها توانایی برقراری ارتباط با بیمار و انتقال منظور همانند انسان‌ها را ندارند. در نتیجه نمی‌توانند پروسه درمان را به‌طور کامل اجرا کنند. فعالان بخش خدمات درمانی برای ارتباط با بیمار نیازمند هوش اجتماعی هستند. حتی پیشرفته‌ترین روبات‌ها هم نمی‌تاونند چنین هوشی را داشته باشند و تنها وانمود می‌کنند که با بیمار ارتباط برقرار کرده‌اند.

پرستار کودکان و افراد سالخورده

حتی اگر روبات‌ها بتوانند نوزاد در حال گریه را در آغوش بگیرند و تکان دهند و داروهای پدربزرگ پیر را به موقع به او بدهند و یا در عوض کردن لباس‌هایش به او کمک کنند اما دانشمندان معتقدند پرستاران واقعی برای این کار بهتر هستند چون افرادی که به مراقبت نیاز دارند بیش از هر چیزی به حضور، آغوش و لمس یک انسان واقعی نیاز دارند و در صورت انجام این وظایف توسط رویات‌ها، مطمئنا شخص احساس راحتی و آرامش ندارد.

دانشمندان معتقدند تنهایی یکی از دلایل اصلی است. انسان‌ها علی‌الخصوص افرا سالخورده به دنبال حضور یک همدم هستند که بتواند تنهایی آنها را تا حدودی از بین ببرد و این بخشی از طبیعت انسان‌ است که همواره به دنبال تعامل کلامی یا احساسی با یک انسان دیگر باشد. بنابراین در این بخش هم کاری از دست روبات‌ها ساخته نیست و وجود پرستاران واقعی برای نگهداری از چنین افرادی همچنان حیاتی خواهد بود.

بنابراین تا زمانی که یک شغل به مهارت‌های بشری مانند درک، برقراری ارتباط، خلاقیت و احساسات نیاز داشته باشد، می‌تواند در مقابل هجوم روبات‌ها در آینده نزدیک محفوظ بماند و افرادی که به دنبال شغل جدید هستند، بهتر است مشاغل بالا را با جدیت بیشتری بررسی کنند.

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا