نرم‌افزار

ترندهای برنامه‌نویسی در سال 2019

برنامه‌نویسان و مدیران تحولات برنامه‌نویسی امسال را پیش‌بینی می‌کنند

ترندهای برنامه‌نویسی در سال ۲۰۱۹ چه خواهند بود؟

بنابر رسم هرساله که از یک سری برنامه‌ نویس حرفه‌ای و منتخب که در کمپانی‌های بزرگ و معتبر تکنولوژی فعالیت می‌کنند سوالاتی درباره سال جدید پرسیده می‌شود، امسال هم این کار انجام شده البته با این تفاوت که امسال مدیران ارشد برخی از این شرکت‌ها هم در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. در این گزارش از این افراد خواسته شده که نظراتشان را درباره تغییراتی که قرار است در سال جدید در زمینه دنیای برنامه‌ نویسی به وجود بیاید اعلام کنند.

همچنین از آن‌ها پرسش شده ترندهای برنامه‌‌نویسی 2019 بیشتر به چه سمتی خواهد رفت.

از مدیران تکنولوژی و برنامه‌نویسان شرکتهای مختلفی چون Slack و Twilio در این باره پرسش شده است.

با ارزیابی پاسخ‌ها می‌توان گفت بدهی فنی (Technical Debt)، نرم افزار اجاره و برنامه نویسان سیتیزن از جمله ترندهای مورد توجه این افراد در سال 2019 خواهند بود.

زمان پرداخت بدهی‌های فنی فرا رسیده

Deep Varma مدیر ارشد بخش مهندسی سرویس جستجوی املاک Trulia معتقد است که برای بسیاری از برنامه‌نویسان، سال 2019 سالی خواهد بود که بیشتر به دنبال پرداخت کردن «بدهی‌های فنی» خواهند رفت.

بدهی فنی (Technical Debt) یک مفهوم تخصصی در دنیای برنامه نویسی است که در ان برنامه نویس یک کد را برای حل مشکل در کوتاه مدت انتخاب می‌کند و این راه حل را به یک راه حل کلی ترجیح می‌دهد.

برنامه نویسان با این کار کمی از آینده زمان قرض می‌گیرد تا بتواند در ادامه روی حل کلی این مشکل زمان صرف کند.

استفاده از بدهی‌های فنی باعث در طول سالیان گذشته باعث شده اکثر برنامه‌نویسان زمان کافی برای آپدیت و کامل کردن اپلیکیشن‌هایشان نداشته باشند.

صنعت تکنولوژی در یک دهه گذشته با سرعت سرسام آوری پیشرفت کرده و در نتیجه این تغییرات شرکت‌های تکنولوژی صاحب حجم عظیمی از بدهی‌های فنی شده‌اند

 

او در اینباره گفت: «صنعت تکنولوژی در یک دهه گذشته با سرعت سرسام آوری پیشرفت کرده و در نتیجه این تغییرات شرکت‌های تکنولوژی صاحب حجم عظیمی از بدهی‌های فنی شده‌اند.»

حال راه حلی که او در اینباره پیشنهاد کرده این است که شرکت‌های بدهکار فنی بیشتر به سمت «میکروسرویس‌ها» بروند.

این کار با تبدیل و تقسیم پروژه‌های بزرگ به وظایف کوچک و جزئی انجام می‌گیرد و در نتیجه آن برنامه نویسان می‌توانند با سرعت و تمرکز بالاتر روی وظایف بیشتری کار کنند.

سال اپلیکیشن‌های مبتنی بر پلتفرم

یکی از برنامه نویسان معروف که با نام مستعار «AI Cook» شناخته می‌شود، در Twilio Flex به عنوان مدیر ارشد و مدیر تولید و مهندسی فعالیت می‌کند. این پست‌های مدیریتی باعث شده او یک تصویر کلی و بی‌نظیر از نحوه تحول صنعت تکنولوژی و برنامه نویسی در سال جدید داشته باشد. کوک یک پیش‌بینی جالب درباره آینده دارد.

او معتقد است که سال 2019 همه چیز به اپلیکیشن‌های مبتنی بر پلتفرم (Application Platform ) ختم خواهد شد.

مرتبط : Cognitive Insights؛ ابزار جدید برای تیم‌های برنامه‌نویسی

او می‌گوید که در سال جدید سرویس‌های کلاد  و پلتفرم‌های برنامه‌نویسی پر کاربرد، در پیشرفت قابل توجه اپلیکیشن‌های بر پایه وب و توسعه و همه گیر شدن هرچه بیشتر پلتفرم‌های اپلیکیشنی نقش خواهند داشت.

کوک در مصاحبه خود در اینباره گفت: «با وجود پلتفرم‌های اپلیکیشنی، برنامه‌نویسان می‌توانند از سرویس‌های کلاد با هزینه پایین‌تر و دسترسی بیشتر بهره‌مند شوند و دیگر به نرم‌افزارهای «SaaS» که برای یک سری نیازهای به‌خصوص طراحی شده‌اند محدود نخواهند شد. انتظار داریم امسال با انفجاری از ایده‌ها از سمت برنامه‌نویسان روبرو شویم.»

نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) گسترده‌تر می‌شود

در صحبت‌هایی که با برنامه‌نویسان و مدیران ارشد داشتیم، متوجه شدیم که از نظر بسیاری از آنها نرم‌افزارهای SaaS خیلی بیشتر از گذشته برای برنامه‌نویسان قابل دسترس خواهند بود و افراد می‌توانند با دست بازتری از این نرم‌افزارها استفاده کنند.

«پائول لدوون» مدیر ارشد تکنولوژی شرکت Pusher در اینباره نظرات جالبی ارائه کرد.

او در مصاحبه خود گفت: «طی چند سال گذشته شرکت‌ها متوجه فواید استفاده از نرم‌افزارهای SaaS شده‌اند.

راه حل‌های مدیریت شده می‌توانند به مقدار قابل ملاحظه‌ای زمان عرضه ویژگی‌های جدید برای یک برنامه را کاهش دهد و در مقایسه با نرم‌افزارهای بومی، این نرم‌افزارهای SaaS می‌توانند کاهش هزینه قابل توجهی را به همراه داشته باشند.»

«بیر داگلاس» مدیر بخش برنامه‌نویسی سرویس اسلک (Slack )  می‌گوید که تجارت اپلیکیشن‌ها در حال حاضر یک بازار 400 میلیارد دلاری دارد که بعید به نظر می‌رسد افزایش ارزش این بازار به همین زودی متوقف شود

. بنابراین علاوه بر اینکه نرم‌افزارهای مبتنی بر سرویس بایستی بیش از پیش گسترده شوند، باید برنامه‌نویسان هم برای برنامه‌نویسی در این بخش بیش از پیش تشویق شوند.

«شهروند برنامه‌نویسان» برمی‌خیزند

در سطح سازمانی، تیم‌های برنامه نویسی بایستی با حجم عظیمی از داده‌ها، کدها و مشکلات روبرو شوند و آنها را در کمترین زمان ممکن مدیریت کنند و همچنین به نیازهای کاربران در لحظه نیز پاسخ دهند.

از همین رو شرکت‌ها برای جلوگیری از درگیری بیش از حد تیم‌های برنامه‌نویسی خود بیشتر به دنبال راهکار و خدمات بدون نیاز به کدنویسی یا دارای کدنویسی محدود می‌روند و از این طریق پای شهروند برنامه‌نویسان بیش از پیش به میدان باز می‌شود.

این مسئله باعث می‌شود فشار از روی تیم‌های اصلی برنامه‌نویسی شرکت تا حدودی برداشته شود.

مرتبط : با اسکایپ در لحظه برنامه‌نویسی کنید

واژه شهروند برنامه نویس (CItizen Developer)  کاربری را توصیف می‌کند که اپلیکیشن‌های کسب و کار مختلف را برای دیگر کاربران طراحی و برنامه نویسی می‌کند که البته این کار با اجازه مستقیم شرکت انجام می‌گیرد.

این اپلیکیشن‌ها عموما توسط زبان‌های برنامه نویسی نسل چهارم که اکثرا به کدنویسی آنچنانی نیاز ندارند تولید می‌شوند و برای طراحی و ساخت آنها به درگیر کردن تیم‌های تخصصی برنامه نویسی شرکت‌ها نیازی نخواهد بود.

«آنی دلسانتو» مدیر ارشد سلزفورس هروکو در اینباره می‌گوید: «آنچه که در سال 2019 شاهد آن خواهیم بود، تمایل سازمان‌های آی‌تی به برپایی بسترهای لازم جهت استفاده از شهروند برنامه‌نویسان است و در نتیجه این اطمینان حاصل می‌شود که برای ساخت این دسته از اپلیکیشن‌ها دیگر به تیم‌های برنامه نویسی تخصصی نیازی نخواهد بود و برنامه نویسان شهروند یا عادی ابزار لازم و مسیر درست جهت موفقت و پیشبرد اهداف شرکت‌ها را در اختیار خواهند داشت.

مرتبط : زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب در سال ۲۰۱۷

منبع
thenextweb

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا