تکنولوژی

6 ویژگی اسمارت‌فون‌ها که باید در لپتاپ‌ها هم دیده شوند

لپتاپ‌ها باید شباهت خیلی بیشتری به اسمارت‌فون‌ها داشته باشند، حداقل در یک سری زمینه‌ها باید این اتفاق بیافتد.

به‌نظر می‌رسد اسمارت‌فون‌ها با نوآوری‌ها و امکانات روز همگام هستند در حالی که در چند سال اخیر طراحی لپتاپ‌ها خیلی با تغییر و نوآوری به خصوصی مواجه نشده‌ است. شکی نیست که اسمارت‌‌فون‌ها امروزه از اهمیت بالایی برخوردارند، اما نمی‌توان ادعا کرد که ارزش لپتاپ‌ها کمتر از اسمارت‌فون‌ها است.

حال قصد داریم به 6 ویژگی اسمارت‌فون‌ها که باید در لپتاپ‌ها هم دیده شوند اشاره کنیم.

نمایشگر اولد

نمایشگرهای اولد علاوه بر نمایش رنگ‌ها با غلظت بالاتر و بهره‌مندی از کنتراست خیلی عالی، نه تنها قادرند اپلیکیشن‌ها و محتوا را با کیفیت بالاتری نمایش دهند، بلکه از نظر مصرف انرژی هم خیلی کم‌مصرف هستند. یکی از دلایل مصرف کم انرژی توسط پنل‌های اولد این است که پیکسل‌های نمایشگرهای اولد هنگام نمایش رنگ مشکی خاموش می‌شوند و برای نمایش یک سری رنگ‌های خاص برعکس نمایشگرهای ال‌سی‌‌دی نیازی به تابش شدید رنگ‌ها و نور ندارند. این ویژگی منجر به کاهش مصرف باتری دستگاه می‌شود.

حال با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان گفت پنل‌های اولد برای لپتاپ‌های بسیار مناسب هستند اما با این وجود تولیدکنندگان اکثرا از پنل‌های نمایشگر ال‌سی‌دی استفاده می‌کنند. تنها تعداد خیلی کمی از شرکت‌ها لپتاپ‌های خود را با نمایشگر اولد تولید می‌کنند.

یکی از دلایلی که لپتاپ‌ها با پنل اولد تولید نمی‌شوند، قیمت بالای اولد است. البته می‌توان با پیشرفت در زمینه تولید تا حدودی هزینه تولید پنل‌های اولد را کاهش داد اما تا کنون هیچ پیشرفتی در این زمینه از طرف شرکت‌ها مشاهده نشده است.

سیستم تشخیص چهره برای مک‌ها

کاربران برخی از لپتاپ‌های ویندوزی با استفاده از سرویس «Hello» ویندوز می‌توانند از سیستم تشخیص چهره برای باز کردن لپتاپشان استفاده کنند. با این حال اپل که از سیستم تشخیص چهره بسیار قدرتمندی در آیفون‌های خود مجهز است هنوز نتوانسته از این تکنولوژی در مک‌بوک‌های خود استفاده کند.

البته لپتاپ‌های مکبوک ایر اجدید اپل به سنسور تشخیص اثر انگشت مجهز هستند اما هیچ یک از این تکنولوژی‌ها نمی‌توانند به خوبی سیستم فیس‌آیدی عمل کنند.

شارژ وایرلس

با اینکه خیل به شارژ وایرلس گوشی‌ها اعتقاد نداریم اما استفاده از این تکنولوژی برای لپتاپ‌ها خالی از لطف نیست و به نظر می‌رسد به‌کارگیری این تکنولوژی در لپتاپ‌ها خیلی منطقی‌تر از به‌کارگیری آن در اسمارت‌فون‌ها باشد. در حقیقت برای بسیاری از افراد که لپتاپشان را همواره روی میز می‌گذارند و از آن استفاده می‌کنند یا نمی‌کنند، این تکنولوژی می‌تواند بسیار مفید باشد. در حالی که قرار دادن گوشی روی پنل شارژ وایرلس در هنگام استفاده اصلا ایده جالب و مناسبی به نظر نمی‌رسد.

به‌نظر می‌رسد تکنولوژی شارژ وایرلس در لپتاپ‌ها فعلا در مراحل ابتدایی خود قرار دارد. شرکت دل سال 2017 یک لپتاپ مجهز به سیستم شارژ وایرلس را معرف کرد اما هنوز هیچ خبری از ورود آن به بازار نیست و به‌نظر می‌رسد این سیستم هنوز برای استفاده توسط عموم کاربران آمادگی ندارد.

کلیدی مشابه کلید سایلنت آیفون برای غیرفعال کردن میکروفون و دوربین لپتاپ

با توجه به اینکه بسیاری از کاربران از استیکرهای مختلف و پوشش‌های متعدد برای پوشاندن دروبین لپتاپ‌هایشان استفاده می‌کنند، می‌توان نتیجه گرفت که هکرها واقعا می‌توانند به دوربین و میکروفون لپتاپ‌ها دسترسی پنهانی داشته باشند.

در حال حاضر شرکت‌ها راهکارهای خیلی جالبی برای فعال یا غیرفعال کردن دوربین و میکروفون لپتاپ‌ها ارائه نکرده‌اند. اپل در مک‌بوک‌های جدید خود زمانی که درب لپتاپ بسته می‌شود به‌طور اتوماتیک میکروفون لپتاپ را غیرفعال می‌کند. شاید این یک قدم مثبت به جلو باشد اما هنوز هم برای حفظ حریم خصوصی کاربران کافی نیست و باید روشی ارائه داد تا حتی زمانی که درب لپتاپ باز است بتوان میکروفون و دروبین را خاموش نگه داشت.

عجیب است که تولیدکنندگان هنوز از یک کلید فیزیکی کوچک برای غیرفعال کردن این دو استفاده نکرده‌اند. نمی‌توان انتظار داشت یک سیستم پیچیده برای این کار تعبیه شود اما حداقل می‌توان چیزی شبیه کلید سایلنت آیفون‌ها را درون لپتاپ‌ها نیز به‌کار گرفت.

مقاومت در برابر مایعات

لپتاپ‌ها همواره یکی از قربانیان خرابی در اثر نفوذ آب بوده‌اند. با اینکه این مسئله تقریبا در اسمارت‌فون‌ها حل شده به‌نظر می‌رسد، اما هنوز لپتاپ‌ها به چنین ویژگی مجهز نشده‌اند. این مشکل در لپتاپ‌ها که همواره در مجاورت لیوان آب یا قهوه هستند همیشه وجود داشته است.

البته برای مقاوم سازی لپتاپ‌ها در برابر نفوذ آب شرکت‌های تولیدکننده لپتاپ با چالش‌های مهمی روبرو هستند چراکه لپتاپ‌ها عموما در بخش‌های کناری به پورت‌های متعددی مجهز هستند تا از این طریق بتوانند هوای خنک را نیز به قطعات داخلی دستگاه منتقل کنند. از این رو این پورت‌ها منافذ اصلی ورد آب به قطعات داخلی لپتاپ هم محسوب می‌شوند. ضمنا کیبوردهای فیزیکی لپتاپ‌ها که در اسمارت‌فون‌ها دیده نمی‌شوند هم یکی از منفاذ اصلی ورود آب هستند. بنابراین مقاوم سازی لپتاپ در برابر نفوذ آب کار ساده‌ای نخواهد بود اما امیدواریم محقق شود.

حاشیه بسیار باریک اطراف نمایشگر

برخی از لپتاپ‌های شرکت دل و هوآوی در حال حاضر از کمترین حاشیه ممکن در اطراف نمایشگر برخوردارند اما همچنان این حاشیه‌ها در مقایسه با اسمارت‌فون‌های پیشرفته امروزی بسیار زیادتر هستند. همانند اسمارت‌فون‌ها، کاهش حاشیه اطراف نمایشگر می‌تواند مزیت‌های زیادی برای لپتاپ‌ها داشته باشد مانند نمایشگر بزرگتر با سایز کلی نسبتا کمتر و ظاهری مدرن و زیباتر.

منبع: بیزنس اینسایدر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا