اپلتکنولوژی

اپل واچ و معمای قتل روزنامه نگار سعودی

به احتمال زیاد اپل واچ در جریان ناپدید شدن و احتمالا کشف قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مخالف سعودی  نقش مهمی ایفا خواهد کرد. این روزنامه نگار که برای واشنگتن پست مطلب می‌نوشت از هفته قبل و بعد از ورود به سفارت عربستان در استانبول دیگر بیرون نیامد در حالی که نامزدش ساعت‌ها در مقابل در سفارت منتظر او بود.

او ساعت 1 بعد از ظهر به وقت استانبول وارد سفارت عربستان شد خاشقچی میخواست با نامزد ترک‌اش ازدواج کند و نیاز به مدارک ازدواج داشت او اما هیچ گاه از ساختمان سفارت خارج نشد و معمای ناپدید شدن او همچنان حل نشده باقی مانده است.

مقامات ترکیه‌ای و آمریکایی‌ها عربستان سعودی را به خاطر گم شدن این مخالف مورد پرسش قرار داده‌اند اما عربستان گفته است هیچ اطلاعی از وی ندارد ادعایی که هیچ سندی برای آن وجود ندارد. در حالی که مقامات ترکیه تصاویر ورود قاشچی به سفارت را به دنیا نشان داده‌آند مقامات عربستان گفته‌‌اند از آن روز تصویری ندارند چراکه دوربین‌های مدار بسته سفارت قطع بوده است.

لحظه ورود جمال قاشقچی به سفارت عربستان استانبول

همچنین مشخص شد 15 فرد از مقامات امنیتی عربستانی که در دو پرواز جداگانه اختصاصی به استانبول آمده و در نزدیکی سفارت هتل گرفته بودند ساعتی قبل از ورود این روزنامه نگار به سفارت وارد آن شدند و بعد از چند ساعت با خودرو آن را تر کرده‌اند. هر 15 نفر ترکیه را همان شب ترک کردند هرچند بعدا مشخص شد که ترک‌ها هواپیمای آنها را قبل از ترک فرودگاه بازرسی کرده است.

امروز واشنگتن پست گزارشی را منتشر کرده که بر اساس آن مقامات امنیتی ترکیه اسنادی صوتی و تصویری از حضور جمال خاشقچی در سفارت را در اختیار دارند که نشان گر بازجویی و قتل اوست. به گفته سی ان ان این اسناد تکان دهنده‌اند و قرار است طی روزهای آینده برای عموم منتشر شوند.

نقش اپل واچ

حالا مشخص شده جمال خاشقچی هنگام ورود به سفارت یک اپل واچ به دست داشته است و بسیاری می‌پرسند که آیا بین اطلاعات تصویری و صوتی که مقامات ترکیه‌ای در اختیار دارند و این اپل واچ رابطه‌ای وجود دارد.

نمیدانیم این روزنامه نگار چه نسخه‌ای از اپل واچ را داشته اما میدانیم که اپل واچ از نسخه 3 بعد دارای GPS است و می‌تواند تماس تلفنی برقرار کند. بر اساس نوشته FastCompany احتمالا بسیاری امیدوارند که از طریق اتصال اپل واچ این روزنامه نگار به موبایلش ( که او خارج از سفارت آن را احتمالا به نامزدش داده ) یا به دستگاه دیگری اطلاعات مهمی از این پرونده مرموز کشف شود. اطلاعاتی مثل ضربان قلب یا لوکیشن این روزنامه نگار 59 ساله .

محققان این پرونده با دیدن تصاویر دوربین‌های مدار بسته  اطراف سفارت متوجه شدند که یک مرسدس سیاه رنگ چند ساعت بعد از ورود خاشقچی به سفارت آنجا را ترک کرده است. همزمان با این ماشین دو ماشین دیگر نیز تیم 15 نفره مرموز را به فرودگاه برد اما مرسدس ناگهان تغییر مسیر داد و درست برخلاف جهت دو خودروی دیگر رفت. احتمالا سیگنال‌های GPS اپل واچ روزنامه نگار می‌تواند مشخص کند که او در داخل مرسدس بوده یا در یکی از دو خودروی دیگر .

البته این احتمال هم هست که ماموران سعودی این اپل واچ را از دست او خارج کرده و یا حتی تخریب کرده باشند.

فعلا تمام اطلاعات در مورد این اپل واچ و ارتباطش با قتل احتمالی این روزنامه نگار در همین حد است و نمیدانیم مدل آن چیست آیا از نسخه 3 به بعد و دارای سیم کارت است یا از مدل‌های قدیمی‌تر. چیزی که میدانیم این است که اپل واچ سلولار تا اوایل سال میلادی جاری در ترکیه کار نمی‌کرده است.

منبع: Fast Company و CNN

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا