تکنولوژی

سازمان فضایی ایران به دنبال اینترنت اشیا

رییس سازمان فضایی با اشاره صدور پروانه اپراتورهای ماهواره ای خصوصی مخابراتی تا یک ماه آینده گفت: در توسعه فناوری فضایی در رده 9 کشور اول دنیا هستیم و گام بعدی توسعه و تثبیت صنعت فضایی در کشور است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران امروز (دوشنبه) در نشست خبری که به مناسبت هفته جهانی فضا برگزار شد، با تاکید بر استفاده از داده های فضایی در حوزه اینترنت اشیا گفت: امروزه شرکت های بزرگ دنیا در صنعت فضایی سرمایه گذاری کرده اند، زیرا متوجه شده اند که داده های فضایی در توانمندسازی اقتصاد اینترنت اشیا (IOT) نقش بزرگی دارند.

وی افزود: با تحلیل داده های فضایی در حوزه کشاورزی می توان به توانمندسازی این بخش کمک کرد و در مصرف آب و سموم صرفه جویی داشت. 

براری با اشاره به عضویت سازمان فضایی ایران در فروم اینترنت اشیا گفت: تا سال 2025، 11 میلیارد دلار سهم بازار اینترنت اشیا در جهان است و تلاش داریم تا با سرمایه‌گذاری در این حوزه سهم حداکثری در اقتصاد اینترنت اشیا بدست آوریم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه برای پیشبرد برنامه های فضایی از ظرفیت صندوق توسعه ملی، سازمان های توسعه ای و منابع دولتی استفاده می شود، تصریح کرد: یکی از مهمترین برنامه ها عدم تصدی گری و آزادسازی فضایی است تا زمینه برای حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی فراهم شود.

براری تصریح کرد: مطلب مهم بعدی توسعه بازار است، اینکه بتوانیم بازار بالقوه را فعال کنیم و با حضور شرکت های دانش بنیان و جوانان بازار فضایی کشور فعال شود و کسب و کارهای نو در این حوزه به وجود آید.

بالاترین مقام سازمان فضایی کشور با اعلام اینکه پروانه اپراتورهای خصوصی مخابراتی در کمیسیون فضایی سازمان تنظیم تا یک ماه آتی صادر و آماده اجرایی شدن است، گفت: با اجرای این پروانه ها، زمینه برای هدف اصلی برنامه که ورود به بازارهای جهانی است آماده می شود.

وی با اشاره به سه ماهواره آماده پرتاب تصریح کرد: ماهواره های دوستی دانشگاه شریف و پیام امیرکبیر ماهواره های سنجشی هستند که در حال آماده سازی برای هماهنگی پرتاب هستند و ماهواره ناهید 1 که در فاصله 250 کیلومتری از زمین در مدار قرار می گیرد آماده پرتاب است.

رییس سازمان فضایی با بیان اینکه از سال های گذشته تاکنون در حال گذر از ماهواره های تحقیقاتی به عملیاتی هستیم، گفت: یکی از برنامه های سازمان در حوزه ماهواره های سنجشی این است که ماهواره های با دقت یک متر در فضا داشته باشیم.

برابری با اعلام اینکه در حال حاضر روزانه از هشت ماهواره داده دریافت می کنیم، اظهار کرد: انقلاب صنعتی چهارم،  انقلاب تحلیل داده هاست و شعار «فضا جهان را متحد می کند» برای هفته جهانی فضا در  سال 2018 نیز با توجه به همین کارکرد داده ها اعلام شده است. 

وی افزود: به همت بخش خصوصی و گروه های مردم نهاد، مردم باید در هفته جهانی فضا با نقش آفرینی داده های فضایی در زندگی خود آشنا شوند.

براری با تاکید بر اینکه با تحلیل داده های ماهواره ای در بخش کشاورزی می توان علاوه بر صرفه جویی به اقتصاد کشاورزی نیز کمک کرد، گفت: با آزاد شدن داده های ماهواره ای می توان بازار کسب وکار را در اختیار استارت آپ ها قرار داد.

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: با شناسایی اولویت توسعه استارت آپ ها، سازمان فضایی پنج حوزه، خدمات شهری، کشاورزی، محیط زیست، هواشناسی و مدیریت بالایای طبیعی را برای فعالیت آنها در نظر گرفته است تا با توسعه برنامه های کاربردی و اپلیکیشن ها ایفای نقش کنند.

رییس سازمان فضایی با بیان اینکه در حوزه مدیریت شهری، همکاران ما داده های هورالعظیم را به صورت روزانه رصد می کنند، اظهار کرد: تحلیل داده های منابع آب نیز می تواند برای مدیریت منابع آب کشور مهم باشد. 

برابری با اشاره به اینکه در حوزه بالادست صنعت فضایی 20 شرکت دانش بنیان فعال هستند، گفت: در حوزه پایین دست نیز 100 شرکت در قالب شرکت های سنجش از راه دور فعالیت می کنند که می توانند به اقتصاد کشاورزان کمک کنند.

منبع: روابط عمومی وزارت ارتباطات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا