تکنولوژی

ایده جدید ایلان ماسک : خصوصی کردن تسلا

ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا همواره مخالف عمومی بودن سهام شرکت تسلا بوده و معتقد است تعلق این شرکت به سهامی عام باعث جلب توجه بیش از حد روی گزارش‌های مالی 3 ماهه این شرکت در حین تحقق اهداف طولانی مدت می‌شود.

حال این مدیر موفق و مشهور در اکانت توییتر خود اعلام کرده قصد دارد شرکت را با مبلغ 70 میلیارد دلار به بخش و سهام‌داران خصوصی واگذار کند. ضمنا او اعلام کرد سرمایه مورد نیاز برای خرید این سهام در حال حاضر تامین شده است. ماسک سال 2010 سهام تسلا را به‌صورت عمومی عرضه کرد.

ماسک در این سال‌ها همواره از وال‌استریت به خاطر تصوراتشان از تسلا انتقاد کرده چراکه معتقد است سرمایه‌گذاران بیش از حد روی نتایج کوتاه مدت 3 ماهه تمرکز کرده و خیلی به اهداف بلند مدت شرکت توجهی ندارند. او در گذشته هم چند بار تصیم به خصوصی کردن شرکت گرفت، برای مثال در سال 2013 ماسک به دنبال همکاری مشترک با گوگل بود که البته این اتفاق هرگز رخ نداد. حال ماسک اینبار در توییتر خود اعلام کرده قصد دارد شرکت تسلا را با رقم 420 دلار به ازای هر سهم به بخش خصوص واگذار کند و اینکه سرمایه لازم برای خرید این سهام به مبلغ 70 میلیاد دلار بدون مشکل تامین شده است. البته از آنجایی که خود ماسک 20 درصد از سهام تسلا را در اختیار دارد، بنابراین کمتر از 70 میلیارد دلار برای خرید کل سهام تسلا نیاز خواهد بود.

نکته جالب اینکه خبر واگذاری مجدد تسلا به بخش خصوص در حالی توسط ماسک اعلام شد که چند ساعت قبل اخباری منتشر شد که نشان می‌داد خانواده پادشاهی عربستان در چند وقت گذشته موفق شده‌اند بین 3 تا 5 درصد از سهام شرکت تسلا را خریداری کنند.

حال باید دید ماسک به کمک کدام سرمایه‌گذاران قصد دارد تسلا را مجددا به بخش خصوصی بیاورد. این احتمال وجود دارد به واسطه رابطه خوب ماسک و لری پیج، شرکت گوگل در این قضیه نقش داشته باشد. ضمنا ماسک اعلام کرده که بعید می‌داند کسی از سهام‌داران پس از واگذاری شرکت به بخش خصوصی بخواهد مدیرعاملی تسلا را از طریق رای‌گیری تصاحب کند و او همچنان مدیرعامل تسلا باقی خواهد ماند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا