تکنولوژی

چرا فیس‌بوک از وردپرس استفاده می‌کند؟

امروزه وردپرس یکی از موفق‌ترین پلت‌فرم‌های انتشار محتوا در وب به حساب می‌آید Matt Mullenweg یکی از بنیانگذاران وردپرس در گفت و گو با کارا سوییشر مجری رویداد Recode درباره این پلت‌فرم بلاگ نویسی 13 سال بعد از نخستین عرضه آن صحبت می‌کند. او همچنین از خرید استارت‌آپ روزنامه‌نگاری Atavist توسط وردپرس می‌گوید. وردپرس امروز 750 کارمند بدون دفتر دارد! او می‌گوید چرا هرکدام از شرکتهای تکنولوژی باید تیم تولید محتوا داشته باشند. بخش نخست این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید: 

کارا سویشر : امروز در صندلی قرمز کنار من Matt Mullenweg یکی از بنیانگذاران وردپرس نشسته است. امروزه حدود یک سوم سایت‌های جهان از این پلت‌فرم استفاده می‌کنند. من خیلی وقت است مت را می‌شناسم خود سایت ما AllthingsD جزو نخستین سایت‌هایی بود که روی وردپرس رفت.

مت مولن‌وگ: یکی از نخستین سایت‌های VIP بود که از وردپرس استفاده کرد.

 دقیقا . خود شما یکی از اولین کسانی بودی که در این برنامه حضور پیدا کردی اصلا از کجا شروع کنیم؟

وردپرس یک سیستم اوپن‌سورس برای وبلاگ نویسی بود و من و برخی از همکارانم هم با آن مشارکت می‌کردیم. این سیستم واقعا بر اساس این شروع شرد که برخی افراد معتقدند بود که وب نیاز به استاندارد دارد و آن زمان یادم هست شعار ما این بود « کد شعر است » این همان زمانی بود که سایت خود شما AllthingsD هم به سراغ وردپرس آمد.

سال 2007 بود اگر اشتباه نکنم حدود ده یازده سال قبل

بله آن زمان وردپرس چهارساله بود. به تدریج و با گذشت زمان وردپرس به یک پلت‌فرم شبیه یک سیستم عامل تبدیل شده است.زمانی که به این عرصه – پلت‌فرم‌های انتشار محتوا – وارد شدیم رقبای زیادی وجود داشتند و سهم ما خیلی کوچک بود. در حال حاضر حدود 31 درصد از بهترین وب‌سایت‌های جهان روی وردپرس قرار دارند. الان در قدرتمندترین زمان ممکن هستیم و همچنان در حال رشد.

 همان طور که گفتید تعداد زیادی سرویس شبیه شما وجود داشت الان اسم دقیق پلت‌فرم‌هایی که آن زمان وجود داشتند به خاطر ندارم. شما چیزی یادتان هست؟

Six Apart ، مویبل تایپ، TypePad

بله دقیقا Six Apart

همین طور Blogger

و بسیاری از آن‌ها امروزه از بین رفته‌اند و شما احتمالا می‌دانید چرا

یکسری تکنولوژی‌های پایه‌ای و معماری درست داشتیم که ما را پیروز کرد. به طور پایه‌ای ما قانون مور را محور قرار دادیم. در آن زمان بزرگترین رقیب ما که حدود 90 درصد بازار را در اختیار داشت Movable Type بود. آن پلت‌فرم در ابتدای به کارگیری خیلی سریع بود اما با افزایش تعداد پست‌ها کند می‌شد. ما روی  غنی کردن MySQL و سرعت دادن به صفحات تمرکز کردیم و بعد داینامیک شدن صفحات.

وقتی می‌گویید 31 درصد از بهترین سایت‌ها از خوب است توضیح بدهید منظورتان چیست. چطور مردم وردپرس را انتخاب می‌کنند به خاطر سرویس‌های مختلفی که حالا روی وردپرس اجرا می‌شود. وردپرس دات کام با ورد پرس چه تفاوتی دارد؟

بهترین مدل برای معرفی وردپرس دات کام مثال اندروید است. گوگل گوشی پیکسل خودش را دارد و ما هم WordPress.com را داریم شما می‌توانید وردپرس را از ما بگیرید و ما برای شما آن را به شکل بسیار خوبی اجرا می‌کنیم.

پس احتمالا از چه عدد بزرگی باید  الان پشتیبانی کنید

حدود 20 تا 30 میلیارد صفحه در ماه.

با فیچرهای مختلف

ما در سطح وسیع و گسترده‌ای داریم از وردپرس استفاده می‌کنیم و تقریبا ضد گلوله ( مقاوم در برابر مشکلات ) شده است به همین دلیل ما آن را خیلی سریع و با سرعت ارایه می‌دهیم البته شما همچنین می‌توانید وردپرس را از Godaddy ، آمازون، Bluehost و تقریبا هر نوع میزبان وب هم دریافت کنید.

و آن‌ها وردپرس را به عنوان سرویس ارایه می‌دهند.

بله و البته آنها بهترین مشارکت کنندگان برای بهبود وردپرس هم هستند. در حال حاضر حدود دو هزار نفر که بسیار بسیار علاقه‌مندند روی وردپرس کار می‌کنند نه به خاطر اینکه این شغل آن‌هاست بلکه به این دلیل که عاشق آن هستند.

شما سرورهای VIP دارید برای سایت‌های خاص؟

در واقع VIP نوعی وردپرس برای استفاده شرکتهای بزرگ و خاص از این پلت‌فرم است. البته هنوز هنوز بخش کوچکی از فعالیت ما را به خود اختصاص داده اما مشتریان جدیدی دارد و یکی از بزرگترین مشتریان جدید ما فیس‌بوک است در واقع همه وب سایت‌هایی که جزو facebook.com قرار نمی‌گیرد روی سرورهای VIP ما پشتیبانی می‌شوند.

چرا فیس‌بوک اینکار را ( حضور روی سرورهای شما به عنوان VIP ) انجام می‌دهد؟ مگر خودش نمی‌تواند اینکار را انجام دهد؟

قطعا می‌توانند. آنها بهترین شرکت تکنولوژی نسل ما هستند. سرورهای VIP ما بسیار امن هستند و بسیار ساده راه‌اندازی می‌شوند بنابراین اگر مثلا فیس‌بوک تصمیم می‌گیرد internet.org را راه بیندازد یا مثلا انستیتوی چان – زاکربرگ، یا سایت خبرنامه ( newsroom.fb.com  ) از این خدمات ما استفاده می‌کنند.

وردپرس چقدر از آن زمان که به راه افتاد تاکنون تغییر کرده است؟

خب همه چیز عوض شده است آنچه عوض نشده اشتیاق مردم به انتشار  و داشتن لحن اورجینال و خاص.

از نقطه نظر انتشار شما اوضاع امروز را چگونه می‌بینید؟

از چه جهت

خب، از جهت استفاده مردم به طور مشخص از موبایل. این موضوع بسیار مهمی است مثلا مردم چگونه از موبایلشان استفاده می‌‌کنند و مثلا چگونه باید برای موبایل مطالب را پست کرد.

از نقطه نظر مصرف. مردم بیش از همیشه می‌خوانند. زمانی که نخستین موبایل‌ها به بازار آمدند و صفحه نمایششان بسیار کوچک بود و رزولوشن پایینی داشت ما تصور می‌کردیم هیچ کس مطالب بلند را روی این دستگاه‌ها نخواهد خواند و اکنون اینگونه نیست. ما الان سایت‌های ( تولید محتوا ) Atavist و Longreads را داریم که برخی از مطالبشان به 15 هزار تا 20 هزارکلمه هم می‌رسد و به طور عمومی خواننده هم دارد و خوانندگانشان روی موبایل آنها را می‌خوانند. پس ترافیک بسیار بالا رفته است.

زمانی تصور می‌شد که شبکه‌های اجتماعی بلاگ‌ها را نابود خواهد کرد حالا باعث افزایش ترافیک سایت‌های مستقل شده است. این ترافیک بسیار زیادی است و من واقعا برای این اتفاق هیجان زده‌ام. حدود یک سال و نیم من روی این موضوع کار کرده‌ام و بی جهت ریش من اینطور عجیب نشده

شما یک ریش عجیب دیگه هستید اما این ( وردپرس) آخرین کار شماست.

من همیشه موهایم عجیب بوده اما ریش هایم نه .

پس شبیه مسیح شده‌اید. باشه پس الان موی کوتاه دارید و ریش بلند و انگار در بروکلین زندگی می‌کنید، ادامه بدهید

در این یکسال و نیم ما خیلی کار کردیم و اسمش را گوتنبرگ گذاشتیم.

همان که در انجیل هست؟

شما منظورم رو می‌دانید. گوتنبرگ کسی که مبدع صنعت چاپ بود.

بله می‌شناسم گوتنبرگ

برای مدت زیادی مردم اول یک جا می‌نوشتند و بعد آن را روی وب کپی می‌کردند. همین الان مردم اول در نرم افزار word می‌نویسند و بعد آن را ایمیل می‌کنند تا یک نفر دیگر آن را روی وب پست کند. اما واقعیت این است وب می‌تواند از این چیزی که هست غنی‌تر باشد و این چیزی است که حداقل بخشی از زیرمجموعه‌های شرکت VOX مثل سایت The Verge  و سایتهای مشابه به خوبی آن را نشان داده‌اند. آنها به چیزی تبدیل شده‌اند که شما واقعا می‌خواهید ببینید یا بشود. ما در پروژه گوتنبرگ به دنبال چنین چیزی هستیم به چیزی که از نظر فیچر غنی باشد مثلا عکسها را بتوان به شکل زیبایی به صورت وایداسکرین دید یا همین طور ویدیوها و اقلام تعاملی دیگر را. یا همین طور فرم‌های تماس، منو، نقشه و … را با آن تولید کرد. گوتنبرگ توسط وردپرس و 50 هزار پلاگین و انبوهی از ویجت‌های آن پشتیبانی می‌شود. نکته مهم اینکه کار با این پلت‌فرم بسیار ساده است.

پس افراد عادی هم می‌توانند از آن استفاده کنند. 

بله الان برای چنین کاری شما یا باید کد نویس باشید یا مهندس یا زبان HTML بدانید اما گوتنبرگ بسیار ساده طراحی شده شما با درگ اند دراپ به راحتی با آن کار کنید و نکته اینکه با موبایل به خوبی کار میکند. 

میتوانم بگویم این بزرگترین تغییر ورد پرس طی 10 سال اخیر بوده است

این مصاحبه ادامه دارد

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا