تکنولوژی

XCloud، نسل آینده ایکس باکس

مایکروسافت این روزها در حال توسعه نسل بعدی  کنسول بازی   Xboxاست و گزارش‌های اخیر درباره این محصول عنوان می‌کند که تاریخ عرضه مدل بعدی، سال 2020 خواهد بود. شکی نیست که قابلیت‌های سخت افزاری مدل جدید این کنسول، از مدل Xbox One X قطعا بالاتر  خواهد رفت، اما خبرهایی منتشر شده مبنی بر اینکه مایکروسافت در مدل جدید،  بیش از هر چیزی تمرکز خود را به روی قابلیت‌های پخش بازی-Game Streaming- معطوف کرده است. طبق گزارش  Thurrott.com، مایکروسافت همچنین درحال توسعه کنسول دومی نیز هست که تنها به قابلیت پخش بازی-streaming games- محدود خواهد شد.

کنسولی که به قابلیت استریمینگ بازی مجهز است، طبق گزارش‌ها قدرت پردازش نسبتا پاییتی دارد. در این کنسول، قابلیت‌هایی که می‌تواند سرعت پخش بازی‌ها را کاهش دهد، کمتر وجود دارد و طبق گفته مایکروسافت، در این کنسول، بازی‌ها از طریق سرویس ابری پردازش و اجرا خواهند شد که در این شرایط کاربر کمترین میزان تاخیر را هنگام اجرای بازی‌ها شاهد خواهد بود.

به کنسول بعدی مایکروسافت فعلا با کدنیم Scarlett  اشاره شده است. این شرکت عظیم سازنده نرم افزار همچنین مشغول توسعه یک سرویس پخش گیم برای ایکس باکس نیز هست که از طریق دستگاه‌های مختلف قابل دسترسی خواهد بود. این سرویس، بخش مهمی از برنامه‌های آینده مایکروسافت برای ایکس باکس را شامل می‌شود از جمله توسعه سرویس “Netflix مخصوص بازی‌های ویدیویی” یا Xbox Game Pass.

طبق گفته منابع نزدیک با مایکروسافت، این شرکت فعلا در مرحله توسعه دیتاسنترهایی قرار دارد که در آینده، سرویس گیم استریمینگ مایکروسافت را اجرا خواهند کرد. به این پروژه که تحت کد نیم “XCloud” به آن اشاره شده، در آینده قرار است تمام بازی‌های این سرویس از طریق آن پردازش و اجرا شده و برای کاربران پخش شود. مایکروسافت همچنین در نظر دارد قابلیت  استفاده از دستگاه‌های مختلف دیگری را نیز به سرویس خود بیفزاید مانند گوشی‌های موبایل.

شرکت سونی نیز در حال توسعه سخت افزارهای سفارشی برای سرویس PlayStation Now  خود است. این سرویس به کاربران این امکان را می‌دهد تا بازی‌های پلت فرم‌های PS2، PS3 و PS4  را روی دستگاه PC یا کنسول‌های PlayStation 4 خود اجرا نمایند. طی سال‌های اخیر، مایکروسافت در زمینه فروش کنسول‌های بازی از رقیب خود، سونی عقب‌تر بوده است اما از آنجاییکه این شرکت تلاش دارد تا صنعت بازی‌های خود را گسترش دهد، به همین دلیل  سرمایه گذاری‌های هنگفتی به روی توسعه سرویس پخش ابری بازی‌های خود تخصیص داده است.هدف مایکروسافت، هدف آسانی نیست. همین حالا نیز سرویس‌های پخش بازی مختلفی از جمله  GeForce ،  PlayStation Now، Shadow ونیز وجود دارند که خیلی هم موفق هستند و مایکروسافت برای رقابت با آنها باید تلاش زیادی کند.

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.