تکنولوژی

دسته جدید ایکس‌باکس ویژه معلولان

بازی‌های ویدیویی یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌ها در بین میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا محسوب می‌شوند. بازی‌های کامپیوتری به خاطر تعاملی که در آنها وجود دارد با بسیاری از دیگر سرگرمی‌ها مانند کتاب‌خوانی و تماشای فیلم تفاوت داشته و در دسته جداگانه‌ای از سرگرمی‌ها قرار می‌گیرند.

حال به دلیل محبوبیت بسیار زیادی که بازی‌های ویدویی در بین مردم سراسر دنیا دارند، مایکروسافت دسته جدیدی را برای افراد معلول و ناتوان که توانایی استفاده از دسته‌های معمولی ایکس باکس را ندارند معرفی کرده است. این دیوایس که «دستگیره انطباق پذیر» (Adaptive Controller) نام دارد با اتصال به یک سری دیوایس‌های ثانویه قادر است به افراد با معلولیت‌های متفاوت امکان بازی کردن روی ویندوز یا کنسول ایکس‌باکس را بدهد. این دستگاه تنها برای یک نوع معلولیت طراحی نشده بلکه قادر است انواع معلولیت‌های مختلف را پشتیبانی کند.

بر خلاف ظاهر ساده این دستگیره، کارایی‌های این دیوایس بسیار بالا و متنوع است. در قسمت بالایی این دسته مستطیلی شکل دو دکمه مشکی دایره‌ای شکل بزرگ دیده می‌شود که آنها را می‌توان برای اجرای هر دستوری در طول بازی به طور دلخواه تنظیم کرد. از آنجایی که ویندوز 10 یا ایکس‌باکس این دسته را به عنوان یک دستگیره استاندارد شناسایی می‌کند، بنابراین استفاده از آن برای تمامی بازی‌ها ممکن است.

در پشت این دسته هم 19 جک 3.5 میلی‌متری قرار دارد که امکان اتصال هر وسیله‌ای را به شما می‌دهند. هر یک از این پورت‌ها امکان بهره‌مندی از یکی از ویژگی‌های دسته‌های عادی ایکس‌باکس را به شما خواهد داد. برای مثال می‌توانید از پدال گاز و ترمز از طریق اتصال جک 3.5 میلی‌متری به این دسته استفاده کرده و یا از آنها برای فعالسازی دکمه‌های کوچک مانند R1 و R2 استفاده کنید. نکته جالب اینکه فرد معلول می‌تواند برای هر بازی تنظیمات دسته را به صورت جداگانه در پروفایل خود ذخیره کند.

این دستگیره انطباق‌پذیر مایکروسافت قرار است با قیمت 99.99 دلار و اواخر امسال به بازار بیاید. قیمت مناسب این دسته هم یکی از ویژگی‌های قابل توجه و خوشحال کننده محسوب می‌‌شود که این امکان را به موسسات خیریه مانند AbleGamers خواهد داد که طبق رسم همیشگی خود به افراد معلول دسته‌های بازی هدیه بدهند.

منبع : آی‌تی‌ایران

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن