تکنولوژی

تلگرام فیلتر شد!

از دی ماه سال گذشته بود که بحث فیلتر شدن تلگرام بیشتر از همیشه بر سر زبان‌ها افتاد و این پیام‌رسان برای مدتی فیلتر شد. البته این فیلترینگ خیلی طول نکشید و تقریبا پس از 2 هفته دوباره در دسترس کاربران قرار گرفت، اما ماجرا اینجا ختم نشد و رئیس کمیسیون امنیت ملی اعلام کرد تلگرام تا آخر فروردین فیلتر می‌شود اما این اتفاق هم رخ نداد ولی دولت بخشنامه‌ای را مبنی بر استفاده نکردن از تلگرام در دولت منتشر کرد.

در اوایل اردیبهشت ماه هم شرکت زیرساخت از کاهش کیفیت تلگرام خبر داد و استفاده این پیام‌رسان از CDN در ایران لغو شد و این امر باعث کندی در بازکردن تصاویر و ویدئوهای تلگرام شد. پس از این موضوع هم نظرات جدید آذری جهرمی در گفت گو با آفتاب یزد عنوان شد و درباره فیلترینگ تلگرام صحبت‌های تازه‌ای مطرح شد. در صبح نهم اردیبهشت هم تلگرام از دسترس خارج شد و همه گمان به فیلترینگ بردند اما بعدا مشخص شد مشکل از سمت تلگرام بوده و پاول دوروف اعلام کرد برق آمستردام رفته است و سرورها بیش از حد داغ شده‌اند. روز گذشته اما اوضاع تغییر کرد و قوه قضاییه دستور فیلتر شدن تلگرام را صادر کرد و وب‌سایت این پیام‌رسان (Telegram.org) را رسما فیلتر کرد.

وزیر ارتباطات هم تلویحاً این خبر را تایید کرد و در توییتر خود نوشت:

۱)دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذير است؛ هر چند استفاده از يك نرم‌افزار متوقف شود. نرم افزارهای بديل، شناسايی و جريان آزاد اطلاعات، مجدداً فعال و در گردش خواهد بود. اين خاصيت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.

‏۲)فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ اين #بشر است كه با استفاده نادرست از آن، جرم يا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان كه در فضاي واقعی نيز چنين می‌كند كه امريست گريزناپذير و علی حده.

‏۳)توسعه فناوری نيز پيوسته و توقف ناپذیر است، چرا که مكث در اين مسير پرجنب و جوشِ لايتناهی، آنهم در روزگار سرعت تكنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحريمی از دنياي نوين عقب‌ماندگی را به‌دنبال خواهد داشت.

‏۴)سیاستگذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آنها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نيازمند اقدامی عاجل است كه تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.

‏۵) در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که  مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس العمل حاکمیتها امری غیرطبیعی و غیرمعقول نمی‌نماید.

 

 

تک‌کرانچ هم ساعتی پیش این خبر را منتشر کرد که می‌توانید متن آن را اینجا مطالعه کنید.

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

‫132 دیدگاه ها

 1. اگه تلگرام میتونه نظم کشوردین امنیت ملی به خطر بندازه نشونه کم‌کاری شما ها حالام داریدبافیلترشدن تلگرام رو تنبلی هاتوسرپوش میذارید.

 2. واقعا برای کسایی ک اینطوری حرف میزنن متاسفم اخه اگ از مملکت راضی نیستید چراسم امامارو میکشید وسط

 3. منم موافق نیستم ک تلگرام فیتر شده ولی شمام حق ندارین اعتقادادتونو در مورد پیامبرا اینجا اعلام کنید

 4. محسن خوب بود افرین اگه امام زمان می خواسا ظهور کنه تا حالا کرده بود .
  اگه اسلام خوبه.نماز خوندن خوبه. حجاب اجباری خوبه.قران خوندن خوبه.
  ما هم الان مثل امیریکا.اروپا
  قدرتمند بودیم
  این همه پول واسه محرم اربعین و چیزای دیگه خرج میشه ولی واسه پیشرفت کشور نه.
  به امید روزهای بهتر و ایران سر بلند.
  اگه واقعا میخواد بدونید چرا دیگه واسه امام ها زیاد اهمیت نمیدن
  برید کتاب های تاریخی بخونید ببنید این امام خمینی چی به سرمون اورده

 5. خیلی از مردم سختی کشیده ی ما از طریق این اپلیکیشن راهی معقول برای درآمد زایی دارند کسی که به خدا ایمان نداره نان مردم روهم مثل آب ازشون میگیره

 6. متأسفم برای این همه جهل” ونادانی مسئولان امیدوارم باران رحمت خدا سیلی بشه تا باعث وبانی این ظلم ورفتارناعادلانه روازریشه پاک کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.