تکنولوژی

موسیقی از اضطراب و درد بیماران در جراحی می‌کاهد

در تحقیق جدیدی این شماره‌ی مجله‌ی  جراحی بریتانیا از تاثیرات مثبت موسیقی بر روی تحمل درد نوشته شده است. بر اساس یافته‌های این مجله‌، موسیقی به کاهش اضطراب و درد بیماران قبل و در حین جراحی کمک زیادی می‌کند.

محققین هلندی ۸۰ مورد بررسی موسیقی بر روی بیماران را به دقت مطالعه کردند. در این بررسی تاثیر موسیقی قبل، در حین و بعد از عمل بر روی ۸۰ بیمار به صورت رندوم مطالعه شده است.  این بررسی‌ها از میان ۷۰۰۰ پرونده‌ی بیماران سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۶ انجام داشته است. در این بررسی گیرنده‌های اضطراب و درد بیماران با هم مقایسه شده بود.

در نهایت مشخص شد موسیقی درد و اضطراب را کم می‌کند، موضوعی که به نوع جراحی انجام شده ارتباطی نداشت. سن و جنسیت بیمار و زمان پخش موسیقی هم بر روی نتیجه‌ی این تحقیق تاثیری نداشته است. در مقیاس یک تا صد پخش موسیقی به طور متوسط ۲۱ عدد از اضطراب بیمار و ۱۰ عدد از درد او می‌کاهد. 

اختلاف‌هایی روی میزان تاثیرگذاری موسیقی بسته به هنگتم پخش آن و مواردی دیگر وجود داشته است. موسیقی پخش شده قبل از عمل بر روی اضطراب تاثیر بیشتری دارد، هم‌‌چنین برای درد بیشترین تاثیر را پخش موسیقی بعد از عمل دارد. هنگامی که از موسیقی مطابق با سلیقه‌ی خود بیمار استفاده می‌شود به نظر می‌رسید تاثیر بیشتری دارد، البته بعضی از بررسی‌ها نشان می‌دهد تعیین این جنبه‌ از تاثیرگذاری، کار بسیار سختی است.

سلیقه‌ی موسیقیایی فرد، هارمونی و ریتم آهنگ و سازهای مورد استفاده از آن نیز می‌تواند در تاثیرگذاری موسیقی تفاوت ایجاد کند. حتی اگر موسیقی تاثیر مثبتی نداشته باشد، پخش یک موسیقی آرامش‌بخش باعث تلقین بیمار به خود می‌شود که در نهایت تاثیری کاهنده در درد و اضطراب خواهد داشت.  هچنین موسیقی می‌تواند حواس بیمار را از فکر کردن به درد و استرس پرت کند. البته تمام تاثیر محدود به این موارد نمی‌شود، چرا که بر اساس تحقیقات در جراحی‌هایی که بیمار بیهوش بوده هم موسیقی تاثیر مثبتی بر روی گیرنده‌های درد و اضطراب داشته است.

در حال حاضر تعداد زیادی از اتاق‌های جراحی مجهز به آهنگ‌های مخصوص زمان عمل هستند(عموما آهنگ‌هایی آرامش‌بخش و روان)، البته بحث‌های زیادی بر سر این موضوع هست. عده‌ای فکر می‌کنند فایده‌های پخش موسیقی در برابر معایب آن کم می‌آورد. به گفته‌ی این افراد پخش موسیقی در حین عمل می‌تواند حواس جراح و کارکنان اتاق عمل را پرت کند. نویسنده‌ی این مقاله ادعا دارد با نتایج برگرفته از این مقاله و مقاله‌های دیگر می‌توان در مورد استفاده از موسیقی به عنوان یک روش آسان و ارزان قیمت برای کمک به بیماران در هنگام جراحی تصمیم گرفت. جراح کودکانی در بیمارستان کودکان هلند گفته است: حالا دیگر با توجه به نتایج به دست یافته از این تحقیقات، امکان ایجاد قوانینی برای قرار دادن موسیقی در حین انجام عمل‌‌های جراحی ایجاد شده است.

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.