تکنولوژی

کمک واقعیت مجازی به درمان فوبیای ارتفاع

ترس از ارتفاع شما را آزار می‌دهد؟ نظرتان راجع به درمان این ترس با رفتن به بالای بلندترین آسمان‌خراش همپشایر غربی، مرکز تجارت جهانی نیویورک چیست؟ بنا بر روش درمانی به نام «درمان با روش مقابله»، این سناریو‌ی ترسناک می‌تواند در حقیقت یکی از بهترین روش‌های درمان ترس از ارتفاع باشد.

کمپانی توسعه‌ نرم‌افزاری لیتوانیایی به نام تله‌سافت‌اس TeleSoftas به کمک نرم‌افزار واقعیت مجازی کودک درون VR Inner Child به درمان ترس‌هایی از این دست پرداخته است. این تجربه‌ی واقعیت مجازی از یک شبیه‌سازی به شدت واقعی بهره‌مند است که در آن بیمار با یک آواتاری از کودکی خودش به طور مجازی مواجه می‌شود، که زیر نظر یک تراپیست او را در این صحنه‌ی گیج‌کننده‌ی بر روی پشت‌بام راهنمایی می‌کند.

این نرم‌افزار کودک درون با بیمار تعامل دارد و به‌ آرامی برای مقابله با یک ترس خاص مثل ترس از ارتفاع به او کمک می‌کند. این کار به کمک کودک درون بیمار انجام می‌شود. مدیر بخش تکنولوژی تله‌سافتاس گفته است: هنگامی که با کودک درون ارتباط می‌گیریم، اعتقادات عمیق‌ فرد را که در زمان کودکی و قبل از رشد کامل گیرنده‌های حیاتی او شکل گرفته است را به چالش می‌کشیم.

تراپیست در طول این تجربه استرس بیمار را به‌طور دقیق زیر نظر دارد و می‌تواند با توجه به آن‌ها آواتار را کنترل کند. زیر نظر داشتن درجه‌ی استرس فرد علاوه بر خود دستگاه واقعیت مجازی به کمک سنسورهایی که دور مچ بسته می‌شوند اندازه‌گیری می‌شود. از پارامترهایی که برای اینکار بررسی می‌شوند می‌توان به حرکت مردمک چشم، ضربان قلب، تنفس و دمای سطح پوست اشاره کرد. با بررسی این پارامترها فرد در یک بازه‌ زمانی مشخص تا محدوده‌ توان‌اش پیش برده می‌شود و با ترس‌هایش مواجه شود. این کار به کمک سیستمی همانند بازی انجام می‌شود که به بیمار کمک می‌کند هر بار بهتر از قبل ظاهر شود.

این تکنولوژی هنوز بر روی بیماران امتحان نشده است تا تاثیرگذاری آن به طور قطع مشخص شود، اما تئوری آنالیز که این تکنولوژی بر اساس آن ساخته شده است سال‌های متمادی است که برای درمان ترس‌های مختلف و بیماری های روانی استفاده می‌شود. واقعیت مجازی کودک درون در حال حاضر نمونه‌ی اولیه‌ای است که پتانسیل موجود در همراه شدن متخصصین تکنولوژی و پزشکی را به نمایش می‌گذارد. با همراه شدن دانش این دو رشته صنعت بهداشت و درمان قطعا به چالش کشیده خواهد شد.

پیش‌نمایشی از این تجربه چند روز دیگر در کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۸ MWC در بارسلونای اسپانیا رونمایی خواهد شد. حتی اگر ترس از ارتفاع ندارید جالب است بدانید تجربه‌های چالشی واقعیت مجازی دیگری شامل ترس از فضاهای باز و بسته، ترس از صحبت در برابر جمعیت و ترس از عنکبوت‌ها به این محصول اضافه خواهد شد.

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا