تکنولوژی

تشخیص بیماری قلبی با اسکن چشم گوگل

محققان گوگل و زیرمجموعه تحقیقاتی-‍پزشکی این شرکت که verily نام دارد موفق شدند راه جدیدی پیدا کنند که از طریق آن و با استفاده از تکنولوژی یادگیری ماشینی می‌توان امکان ابتلای افراد به مشکلات قلبی را مشخص نمود. در این روش جدید، با بررسی و اسکن پشت چشم فرد نرم افزار ساخته شده این شرکت می‌تواند اطلاعات اساسی از جمله سن فرد، میزان فشار خون و سیگاری یا غیرسیگاری بودن وی را مشخص کند. با استفاده از این اطلاعات می‌توان ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند سکته قلبی را مشخص کرد.

با استفاده از الگریتم جدید گوگل، دستیابی به اطلاعات اساسی بیماری برای پزشکان آسان‌تر و  سریع‌تر خواهد بود و به همین شیوه می‌توان بدون نیاز به انجام آزمایش خون، ریسک بیماری های قلبی را در فرد تخمین زد. البته لازم به ذکر است که این روش فعلا باید مورد تست‌های بیشتر قرار گیرد تا برای استفاده کلینیکال آماده شود. امروز گزارش در Nature journal Biomedical Engineering منتشر شد که درباره این روش جدید اطلاعات بیشتری می‌دهد.

آقای لوک آکدن، یکی از پزشکان محقق دانشگاه آدلاید که در زمینه تحلیل تکنولوژی یادگیری ماشینی تخصص دارد در مصاحبه‌ای با verge اعلام کرد که این تحقیقات جدید، کامل است و نشان می‌دهد که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند به ابزارهای تشخیصی موجود کمک کند:« محققان این مرکز اطلاعات را تنها با استفاده «یک» روش کلینیکال دریافت می‌کنند اما می‌توان نتایج متعددی از آن یک روش به دست آورد و از فرستادن بیمار برای مراجعه به پزشکان مختلف جلوگیری کرد.

دانشمندان گوگل و وریلی برای آموزش این الگوریتم، از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده کرده و اطلاعات پزشکی بیش از ۳۰۰ هزار بیمار را تحلیل کردند. در بین اطلاعات جمع آوری شد، علاوه بر دریافت اطلاعات کلی پزشکی، اسکن چشم بیمار نیز به چشم می‌خورد. در بیشتر تحلیل های مرتبط با تکنولوژی یادگیری عمیق، بررسی شبکه های عصبی بدن بیمار نیز وجود دارد و می‌توان از این طریق اطلاعات تکمیلی و الگوهای مرتبط با بیماری های مختلف را کشف کرد.

البته باید قبول کرد که مشخص کردن وضعیت قلب با اسکن چشم کمی‌ غیرمرتبط به نظر می‌آید اما باید در نظر داشت که این دستیابی بر پایه سال‌ها تحقیقات علمی ‌و پزشکی صورت گرفته است. بد نیست بدانید که دیوار داخلی پشت چشم پر است از رگ های خونی و می‌تواند تا حدودی وضعیت سلامت کلی بدن را منعکس کند. با بررسی ظاهر این دیوار که «فوندوس» نامیده می‌شود پزشکان می‌توانند وضعیت فشار خون، سن و سیگاری یا غیر سیگاری بودن فرد را مشخص کنند که همگی از مهم ترین عوامل تشخیصی بیماری‌های قلبی هستند.

در تصویر زیر عکس فوندوس دو بیمار را می‌بینید که یکی از بیماری های قلبی عروقی رنج می‌برد و دیگری مشکلی ندارد. الگریتم گوگل توانست ۷۰ درصد موارد را تشخیص دهد که کدام عکس به کدام بیمار تعلق دارد. در روش قدیمی ‌تشخیص ریسک بیماری های قلبی، انجام دادن آزمایش خون ضروری بود و از طریق آن در ۷۲ درصد موارد درست تخمین زده می‌شد.

یکی از پروفسورهای دانشگاه London’s UCL می‌گوید که متد جدید گوگل به نظر کاربردی قابل اعتماد است زیرا قبلا نیز معاینه چشم یکی از روش های تشخیص ریسک بیماری های قلبی بوده است. وی همچنین معتقد است که هوش مصنوعی می‌تواند سرعت تحلیل های پزشکی را بالا ببرد اما روش های جدید باید برای استفاده عمومی‌ کلینیکال، مدت بیشتری مورد مطالعه و آزمایش قرار بگیرند.

این روش برای گوگل، بیشتر از یک متد تشخیصی میزان ریسک بیماری های قلبی است و علاوه بر این نوعی دستیابی بزرگ در حیطه تکنولوژی هوش مصنوعی نیز به شمار می‌آید. این شرکت امیدوار است که هوش مصنوعی بتواند مرحله جدید در صنعت پزشکی آغاز کند که در آن شاهد درگیری کمتر بدن بیمار هستیم.

منبع : آی‌تی‌ایران

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن