تکنولوژی

شنود برخی اپلیکیشن‌ها از میکروفون موبایل

یک تئوری در مورد اپلیکیشن‌ موبایل شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک وجود دارد که عنوان می‌کند این اپلیکیشن‌ها با استفاده از میکروفون گوشی‌های هوشمند کاربران را استراق سمع می‌کنند و از اطلاعات به دست آمده برای شناخت بیشتر کاربران استفاده می‌کنند و از اطلاعات به دست آمده در تبلیغات مختلف بهره می‌برد. البته فیس‌بوک به صورت مستقیم این مسئله را رد کرده اما اپلیکیشن‌های دیگر امکان انجام این کار را دارند. طبق گزارشی از The New York Times مشخص شده است که صدها برنامه این قابلیت را دارند که با استفاده از نرم افزاری ساخته شده توسط شرکت Alphonso از طریق میکروفون گوشی‌های هوشمند عادات و سلیقه‌های تلویزیونی کاربران را شناسایی و دنبال می‌کنند، یعنی زمانی که درحال تماشای تلویزیون هستید، موبایل شما هم در حال گوش دادن به صدای تلویزیون است تا متوجه سلیقه شما بشود و بعدا از آن برای تبلیغات هوشمند استفاده کند.

شرکت Alphonso، نرم افزاری ارائه می‌دهد که می‌تواند بر اساس اطلاعات صوتی، برنامه‌های تلویزیونی را تشخیص دهد. این برنامه کاربردی شبیه به برنامه تشخیص موسیقی Shazam دارد. بر اساس اعلان شرکت آلفونزو، این برنامه مکالمات کاربران را استراق سمع نمی‌کند و تنها با کمک سیگنال‌های صوتی ساتع شده از تلویزیون، آنها را با بانک اطلاعاتی خود تطبیق داده و برنامه در حال پخش را شناسایی می‌کند. این اطلاعات ممکن است برای استفاده‌های تبلیغاتی به فروش برسد.

در گزارش نیویورک تایمز اشاره شده است که برنامه آلفونزو توسط اپلیکیشن‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که کاربران اصلا انتظار ندارند مثلا بازی‌ها و به خصوص اپلیکیشن‌هایی که مخاطب کودک و نوجوان دارند. به لطف سیستم‌های امنیتی بالای اپل و گوگل، کاربران برای دسترسی این برنامه‌ها به قابلیت‌هایی مانند دوربین، گالری عکس‌ها، میکروفون، مکان جغرافیایی و غیره  باید به صورت واضح اجازه دهند، و اگر کاربران این اجازه را ندهند هیچ اپلیکیشنی نمی‌تواند از این منابع استفاده کند.

به واقع، کاربران خود اجازه دسترسی این برنامه‌ها را به میکروفون گوشی خود می‌دهند. این مطلب در بخش قوانین و مقرارت برنامه آلفونزو هم اشاره شده که خیلی از ما حتی به آن نگاه هم نمی‌اندازیم! در گزارش نیویرک تایمز به 250 اپلیکیشن بازی اشاره شده است که در اپ‌استور و گوگل پلی عرضه می‌شوند و از برنامه آلفونزو سواستفاده می‌کنند!

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا