تکنولوژی

تشخیص‌چهره وان‌پلاس 5T سریع‌تر از آیفون 10

آیفون 10 شرکت اپل که سپتامبر امسال معرفی شد، به سنسور تشخیص چهره مجهز شده که در مقایسه با حسگرهای اثر انگشت از امنیت نسبتا بالاتری برخوردار است. گفته می شود این تکنولوژی تا یکی دوسال آینده باعث حذف حسگر اثر انگشت از اسمارت‌فون‌های مختلف خواهد شد. یکی از همین اسمارت‌فون‌هایی که بعد از آیفون 10 موفق شده از این تکنولوزی بهره بگیرد، گوشی 5T شرکت وان‌پلاس است که در گزارش‌های قبلی هم به آن اشاره کردیم. با اینکه سیستم تشخیص چهره این دستگاه از نظر امنیتی و دقت نمی‌تواند با آیفون 10 اپل رقابت کند، اما از لحاظ سرعت تشخیص چهره کاربر، عملکر بهتری نسبت به پرچمدار 2017 اپل دارد.

کاربران آیفون 10 عموما با فیس آیدی این گوشی مشکلی ندارند و از به کارگیری آن لذت می‌برند اما نکته‌ای که برخی از کاربران همواره به آن اشاره دارند، سرعت تشخیص چهره و باز کردن قفل دستگاه است، آیفون 10 برای تشخیص چهره شما به 1.2 ثانیه زمان نیاز دارد و بعد باید صفحه را به سمت بالا بکشید که آن هم 0.4 ثانیه زمان می‌گیرد و معمولا بین 1.6 تا 1.8 ثانیه طول می‌کشد تا پس از زدن دکمه روشن شدن صفحه اصلی آیفون مقابل شما قرار بگیرد. با اینکه حسگر اثر انگشت آیفون 8 و 8 پلاس در کسر چند صدم ثانیه قفل گوشی را باز می کند اما از طرف دیگر سنسور تشخیص چهره آیفون 10 با کمی مکث این کار را انجام می‌دهد. در کل می‌توان گفت که فیس‌آیدی آیفون 10 از سرعت پایینی برخوردار نیست و این ادعا تنها در مقایسه با دیگر تکنولوژی‌های مشابه از جمله حسگر اثر انگشت می‌تواند قابل قبول باشد.

در این میان یک استثنا هم وجود دارد و آن هم سیستم تشخیص چهره گوشی مدل 5T شرکت وان‌پلاس است که با سرعت باورنکردنی (0.4 ثانیه) چهره صاحب گوشی را تشخیص می‌دهد. البته دلیل این تفاوت سرعت این است که سیستم تشخیص چهره وان‌پلاس 5T با استفاده از 100 الگوی مختلف روی صورت کاربر چهره او را تشخیص می‌دهد در حالی که تعداد این الگوها در سنسور تشخیص چهره آیفون 30 هزار نقطه است.

دو نکته مهم در این باره وجود دارد که باید به آن توجه داشت. اول اینکه وان‌پلاس به خوبی می‌داند که افزایش سرعت تشخیص چهره در گوشی جدیدش به قیمت قربانی کردن امنیت آن در مقایسه با سیستم به کاررفته در آیفون 10 است. بنابراین از لحاظ امنیتی نمی‌توان سیستم تشخیص چهره 5T شرکت وان‌پلاس را قابل مقایسه با فیس‌آیدی آیفون 10 دانست. نکته دوم اینکه سیستم تشخیص چهره 5T تنها برای آنلاک کردن دستگاه استفاده می‌شود در حالی که فیس‌آیدی آیفون 10 از چهره کاربر برای پرداخت‌های دورن موبایلی و بازکردن برخی از برنامه‌های به‌خصوص هم استفاده می‌کند در حالی که برای انجام چنین کارهایی با استفاده از 5T وان‌پلاس باید از همان سنسور اثرانگشت به‌کارگرفته شده در پشت دستگاه استفاده شود.

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.