تکنولوژی

ساتیا نادلا: با خرید نوکیا مخالف بودم

«ساتیا نادلا» مدیرعامل کمپانی مایکروسافت از سال 2014 تا به‌امروز، در کتاب خود نوشته که از روز اول با خرید کمپانی نوکیا کاملا مخالف بوده است. سال 2015 هنگامی که مایکروسافت قصد داشت کمپانی ورشکسته نوکیا را به خدمت بگیرد، استیو بالمر مدیرعامل مایکروسافت بود و نادلا آن زمان مدیر بخش کلود شرکت بود. او در جریان رای‌گیری که بالمر برپا کرده بودف مخالفت خود را با خرید کمپانی نوکیا با قیمت 7.6 میلیارد دلار اعلام کرده بود.

درحالی که بالمر معتقد بود به‌خدمت گرفتن نوکیا موجب افزایش پیشرفت و تحرک در بخش موبایل شرکت مایکروسافت می‌شود، نادلا کاملا مخالف عقیده او بود. نادلا در کتاب خود میگوید: «در آن زمان سیستم‌عامل Microsoft OS تقریبا در مقابل سیستم عامل اندروید و آی‌اواس شکست خورده بود و سیستم عامل نوکیا حقیقتا کمک زیادی به موفقیت ما نمی‌کرد. حتی بیل گیتس هم دورادور مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کرده بود اما بالمر همچنان بر تصمیم خود پافشاری می‌کرد و در پایان یکی از زیان ‌آورترین و بزرگترین اشتباهات کمپانی مایکروسافت را رقم زد!

نادلا در ادامه می‌گوید: «معامله نوکیا یکی از بدترین و دردآورترین قراردادها در صنعت موبایل محصوب می‌شود. مایکروسافت با کمک نوکیا هم نتوانست خود را در کورس رقابت با دیگر سیستم‌ عامل‌ها نگه دارد و سرانجام در سال 2016 مایکروسافت امتیاز شرکت نوکیا را با قیمت 350 میلیون دلار به کمپانی HMD Global واگذار کرد. این قرارداد باعث از بین رفتن 10 هزار شغل در بخش موبایل شرکت مایکروسافت شد.

نادلا می‌گوید که این اتفاق بیشتر از همه برای کارکنان خلاق و سخت‌کوش فعال در بخش موبایل شرکت مایکروسافت سخت بود چرا که این افراد شغل خود را از دست دادند و از طرف دیگر شکست مایکروسافت در زمینه موبایل به‌این معنی بود که شرکت باید همچنان به فعالیت در بخش نرم‌افزار ادامه دهد و دنیای سخت‌افزار و اسمارت‌فون‌ها را به‌طور کامل فراموش کند. با این حال به‌نظر می‌رسد مایکروسافت همچنان امید خود را حفظ کرده و اگر گزارش‌ها و شایعات اخیر حقیقت داشته باشند، مایکروسافت در رخداد Future Decoded که قرار است در لندن برگزار شود، احتمالا از اولین اسمارت‌فون سرفیس رونمایی خواهد کرد.

نادلا در کتاب خود با نام «Hit Refresh» علاوه بر جنجال‌های به‌خدمت گیری نوکیا به موضوعات دیگری از جمله قوانین حریم خصوصی کاربران و تهدیدات موجود در این زمینه هم اشاره کرده است.

منبع : آی‌تی‌ایران

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن