تکنولوژی

کامیون‌های بدون راننده در بریتانیا

دولت بریتانیا اعلام کرد از سال آینده آزمایش کاروان‌های کوچک کامیون‌های بدون راننده را در جاده‌های اصلی بریتانیا آغاز خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، در این طرح حداکثر سه کامیون پشت سر هم قرار گرفته و کاروانی کوچک را شکل می‌دهند اما سرعت گرفتن و ترمز کردن آنها را کامیون جلویی هدایت می‌کند.

آزمایشگاه تحقیقات حمل و نقل که قراردادی با دولت بریتانیا برای آزمایش این طرح بسته است می‌گوید تست‌های اولیه آغاز شده و تا پایان سال ۲۰۱۸ آزمایش این کاروان‌های سه تایی در جاده‌های اصلی بریتانیا هم انجام خواهد شد.

کامیون جلویی یا کامیون “هادی” در این کاروان‌ها را یک راننده خواهد راند. در زمان آزمایش طرح، کامیون‌های عقبی هم راننده خواهند داشت، اما گاز دادن و ترمز کردن کامیون جلویی بصورت بی سیم به کامیون‌های پشتی هم منتقل خواهد شد.

“پل مینارد” معاون وزیر راه و ترابری بریتانیا اظهار کرد: “وقتی کامیون‌ها نزدیک به هم می‌رانند کامیون جلویی هوا را کنار می‌زند و به این ترتیب بهره‌وری سوخت کامیون‌های پشتی افزایش و گازهای تولید شده کاهش پیدا می‌کند.”

وی افزود:”این باعث کاهش هزینه شرکت‌ها شده که خود باعث کاهش هزینه مصرف‌کنندگان خواهد شد.”

دولت بریتانیا از سال ۲۰۱۴ وعده اجرای چنین برنامه‌ای را داده بود اما به دلایل مختلف به مرحله اجرا نرسیده بود.

آزمایش کاروان کردن کامیون‌های بدون راننده در بعضی کشورهای دنیا مثل آمریکا، آلمان و ژاپن انجام شده است.

با این حال برخی نهادها مثل اتحادیه خودروی بریتانیا معتقدند کاروان کامیون‌های بدون راننده برای بریتانیا مناسب نیست.

“ادموند کینگ” رییس انجمن خودروی برتانیا می‌گوید: “‌ما می‌خواهیم بهره‌وری سوخت را افزایش و ترافیک را کاهش دهیم اما ما متقاعد نشده‌ایم که کاروان کردن کامیون‌ها راهی برای رسیدن به این مهم باشد.”

“ما یکی از شلوغ‌ترین اتوبان‌های اروپا را داریم که تعداد زیادی ورودی و خروجی دارند و کاروان کردن چند کامیون می‌تواند دید دیگر رانندگان را برای رویت علائم راهنمایی و رانندگی مسدود کند.”

بنیاد باشگاه اتوموبیل‌رانی سلطنتی- یک نهاد غیرانتفاعی مستقل- هم در این باره اظهار نگرانی کرده است.

“استیو گودینگ “رییس این نهاد می‌گوید:”کاروان کردن کامیون‌ها در کیلومترها اتوبان بیابانی آریزونا یا نوادا ممکن است مفید باشد اما اینجا آمریکا نیست.”

” کاروان خودروهای باری سنگین که نزدیک به هم حرکت کنند در مسیرهای طولانی باعث صرفه جویی در هزینه می‌شود اما در اتوبانهای بسیار پر ترافیک ما که ترافیک مرتب متوقف و متحرک می‌شود و خودروهایی که می‌خواهند برای خود جایی در ترافیک باز کنند، فایده این کار مورد تردید واقع می‌شود.”

اما معاون وزیر پل مینارد می گوید: “ما ابتدا باید مطمئن شویم که این روش در جاده‌های ما بی‌خطر است برای همین هم در این طرح آزمایشی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.”

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.