تکنولوژی

مرخصی 2ماهه مارک زاکربرگ برای تولد فرزند دوم

به جرئت می‌توان گفت که مارک زاکر برگ‌، مدیرعامل فیس بوک، یکی از سرشناس ترین و تاثیر گذارترین شخصیت‌ها در دنیای امروز است. وی امروز با انتشار پُستی در فیس بوک اعلام کرد که به دلیل تولد فرزند دختر دومش، تصمیم دارد 2 ماه مرخصی بگیرد تا در کنار خانواده‌اش باشد. زاکربرگ گفت:” هنگام تولد دختر اولم-مکس- نیز توانستم 2 ماه کنار آنها باشم که بسیار از این بابت خوشحالم. فرزند دوم ما نیز به زودی از راه می‌رسد و برنامه دارم 2 ماه مرخصی تولد بگیرم تا این بار نیز کنار خانواده‌ام باشم.”

قانون”مرخصی زایمان /تولد فرزند” برای پدرها در آمریکا از طرف دولت حمایت چندانی نمی‌شود و معمولا کارمندان به خصوص در سِمت‌های حیاتی در شرکت‌های بزرگ، چنین درخواستی ارائه نمی‌دهند. تحقیقات شرکت Pew Research نشان می‌دهد که تنها 14 درصد از کارمندان در آمریکا، مشمول مرخصی استحقاقی تولد فرزند می‌شوند و اولین ایالتی که در سال 2004 مرخصی تولد فرزند را برای پدرها اعمال کرد، ایالت کالیفرنیا بود. به طور متوسط، قوانین مرتبط با مرخصی پدران کارمند در کشورهایی مانند کانادا، اروپا و دیگر نقاط دنیا، بسیار دست و دلباز‌تر از آمریکا وضع شده‌اند.

برخی از مدیرعاملان سخاوتمند شرکت‌های تکنولوژیک نیز مزایایی از این قبلی ارائه می‌دهند ولی درخواست‌های مرخصی برای تولد فرزند معمولا به صورت جدا از مرخصی‌های قانونی کارمندان بررسی می‌شود و غالبا با هدف حفط نیروی ماهر و همچنین نگهداشتن سطح شرکت در راستای استاندارد جهانی، صورت می‌گیرد.

فیس بوک به کارمندان خود که به تازگی پدر و مادر شده‌اند، در سال اول تولد فرزند تا سقف 4 ماه مرخصی ارائه می‌دهد. زاکربرگ می‌گوید:” هفته‌های اول بعد از تولد فرزند، زمان حساسی است و من تصمیم دارم دو ماه نوامبر و دسامبر را تنها به خانواده و عضو جدیدمان اختصاص دهم.  مرخصی زایمان و تولد فرزند یکی از اساس‌ترین اقدامات در راستای حفظ خانواده‌ها و همچنین روحیه کارمندان تازه والد است. این مرخصی در فیس بوک معمولا 4 ماه است ولی من تنها 2 ماه از آن را استفاده خواهم کرد.”

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا