تکنولوژی

سرمایه‌گذاری آمازون روی استارت‌آپ کشاورزی عمودی

پس از اینکه اعلام شد آمازون قصد دارد فروشگاه‌های زنجیره‌ای محصولات ارگانیک Whole Foods را به‌خدمت بگیرد، حال جف بزوس مدیرعامل این شرکت با سرمایه‌گذاری در یک استارت‌آپ پرورش‌دهنده‌ی گیاهان به‌صورت عمودی، قدمی تازه در جهت ورود به دنیای مواد غذایی ارگانیک برداشته است.

این استارت‌آپ که “پلنتی” (Plenty) نام دارد، روز گذشته اعلام کرد در سری دوم جذب سرمایه موفق به کسب 200 میلیون دلار شده و طبق ادعای همین شرکت، این رقم بالاترین مقدار سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی در طول تاریخ محسوب می‌شود. کمپانی SoftBank Vision Fund با همراهی 6 سرمایه‌گذار دیگر، اصلی‌ترین سرمایه‌گذاران این استارت‌آپ محسوب می‌شوند. Bezos Expeditions، Innovation Endeavors و شرکت سرمایه‌گذاری که توسط مدیرعامل کمپانی آلفابت اداره می‌شود، از دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذار در این استارت‌آپ هستند.

از زمان تاسیس این استارت‌آپ توسط “مت برنارد” در سال 2014، این شرکت پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است. ماه گذشته این شرکت توانست تکنولوژی پرورش گیاهان به‌صورت عمودی با نام Bright Agrotech را در به‌خدمت بگیرد و از این طریق نیروهای کاری خود را به 100 نفر افزایش دهد. طبق توافق‌های صورت گرفته در دور دوم جذب سرمایه، “جفری هاوسهلد” مدیرعامل شرکت SoftBank Vision نیز وارد اعضای عیئت مدیره پلنتی خواهد شد. در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی به‌شکل عمودی خیلی با استقبال سرمایه‌گذاران مواجه نشده بود و حتی اخیرا کمپانی  Local Garden ونکوور که فعالیت مشابه پلنتی را آغاز کرده بود، نهایتا ورشکستگی خود را اعلام کرد. دیگر استارت‌آپ‌های مشابه نیز همچنان در بحران کمبود سرمایه به‌سر می‌برند.

به‌نظر می‌رسد تکنولوژی پروش عمودی گیاهان در شرکت پلنتی با دیگر تکنولوژی‌های پرورش عمودی کمی متفاوت است. پلنتی ابتدا دانه گیاهان را به‌صورت عمودی پرورش می‌دهد اما در ادامه این گیاهان رشد خود را به‌صورت افقی ادامه می‌دهند و از حرکت بیشتر به‌سمت بالا خودداری می‌کنند. با اینکه شرکت اطلاعات چندانی راجع به‌ تکنولوژی و متدهای خود مطرح نمی‌کند، اما صراحتا اعلام کرده که قصد دارد از تکنولوژی یادگیری ماشینی و سیستم تولید مصنوعی دما برای اصلاح ژنتیکی بذر محصولات استفاده کند. برنارد می‌گوید: “تکنولوژی شرکت ما قادر به تولید محصولات فوق‌العاده سالم و ارگانیک و بدون هرگونه مواد شیمیایی و سرطان‌زا است. این تکنولوژی که مصرف آب را تا 99 درصد کاهش می‌دهد، رشد گیاهان و محصولات ارگانیک در هر منطقه‌ای را ممکن می‌سازد.”

 

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.