تکنولوژی

اینترنت وای‌فای هواپیماها گسترش می‌یابد

علیرغم نگرانی‌ها درباره مشکلات امنیتی که استفاده از لپتاپ در هواپیما می‌تواند به‌جود بیاورد، خطوط هواپیمایی سراسر دنیا قصد دارند تعداد هواپیماهای مجهز به اینترنت بی‌سیم را دوبرابر کنند تا مسافرین بتوانند در طول پرواز و با استفاده از دستگاه‌های خود از جمله لپتاپ و تلفن همراه از اینترنت استفاده کنند.

موسسه تحقیقاتی بریتانیایی Juniper Research در گزارشی که به‌تازگی منتشر کرده، تخمین می‌زند که بیش از نیمی از هواپیماهای مسافربری خطوط هواپیمایی سراسر دنیا (حدود 14419 فروند هواپیما) تا سال 2022 به اینترنت وایرلس مجهز شوند. این رقم در حال حاضر 5243 فروند است. این مطالعه دلیل این رشد را تمایل مسافرین به استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل از جمله لپ تاپ، تبلت و اسمارت‌فون می‌‌داند.

در این گزارش آمده که شرکت‌های هواپیمایی در حقیقت قصد دارند سرویس اینترنت رایگان را جایگزین نمایشگرهای پشت صندلی کنند. با این کار هزینه‌های خطوط هواپیمایی نیز به‌مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. استفاده نکردن از این نمایشگرها موجب کاهش وزن هواپیما و درنتیجه باعث کاهش هزینه سوخت هواپیما می‌شود.

سازمان امنیت ملی آمریکا ماه مارس امسال استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی بزرگتر از تلفن همراه درون کابین هواپیما را ممنوع اعلام کرد. البته این قانون به ‌پروازهایی که از خاورمیانه و کشورهای آفریقایی به سمت آمریکا حرکت می‌کردند مربوط می‌شد. این قانون برای جلوگیری از اقدامات تروریست‌ها که ممکن است مواد منفجره را درون این دستگاه‌ها جاساز کرده باشند، تصویب شده است.

“جان کلی” رئیس پلیس فدرال امریکا می امسال اعلام کرد احتمالا این قانون برای تمامی پروازهای بین‌المللی که به خاک آمریکا وارد می‌شوند، اعمال شود. این سازمان از فرودگاه‌های بین‌المللی خواسته که برای تشخیص دقیق‌تر مواد منفجره از تجهیزات جدید و پیشرفته‌تر استفاده کنند.

خطوط هواپیمایی اتحاد، Emirates و Turkish Airways پس از استفاده از تجهیزات پیشرفته‌تر و رفع نگرانی‌های سازمان‌های امنیتی آمریکا، موفق شدند خود را از این قانون معاف کرده و به مسافران خود امکان استفاده از لپتاپ و تبلت در حین پرواز را بدهند.

 

منبع : آی‌تی‌ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.