تکنولوژی

محبوبیت روزافزون کورتانا

 دستیار هوشمند کورتانا در سال 2014 برای سیستم عامل ویندوز فون معرفی شد و از آن زمان تا کنون با سرعت زیادی در حال رشد است. مایکروسافت ادعا می‌کند دستیار کورتانا که از طریق کامپیوترهای ویندوز 10، گوشی ها، دستگاه‌های اندرویدی، آی‌او‌اس و کنسول بازی Xbox One قابل دسترسی است، در سرتاسر این پلت فرم‌ها در مجموع 145 میلیون کاربر دارد. طبق گزارش اخیر Vetro Analytics، این دستیار هوشمند با سرعتی بیشتر از دستیار اپل «سیری» در حال رونق است.

طبق گزارشVetro Analytic ، کاربران کورتانا در هر ماه به میزان 350 درصد افزایش پیدا می‌کنند و این دستیار هوشمند تنها در ایالات متحده 7.5 میلیون کاربر اختصاصی دارد. میزان استفاده کاربران از کورتانا نیز با سرعت زیادی در حال افزایش است و نسبت به سال گذشته از 19 درصد به 60 درصد رسیده است. میانگین زمانی که هر کاربر در ماه از کورتانا استفاده می‌کند نیز رشد چشم‌گیر سالیانه داشته و از 11 دقیقه به 2 ساعت و 31 دقیقه رسیده است.

این دستیار هوشمند در مقایسه با دیگر دستیاران شخصی موجود در بازار نیز عملکرد بهتری از خود نشان داده است. میانگین استفاده کاربران از دستیار هوشمند سیری با رکود مواجه شده و از 21 درصد به 11 درصد رسیده است و به علاوه تعداد کاربران اختصاصی آن نیز کاهش 15 درصدی را تجربه کرده است. لازم به ذکر است که با وجود این آمار، سیری همچنان به عنوان محبوب‌ترین دستیار هوشمند شناخته می‌شود. میزان استفاده کاربران از دستیار Samsung S Voice نیز کاهش یافته و از 18 درصد به 14 درصد رسیده است که کاهش چشم‌گیری محسوب می‌شود.

یکی از بزرگ‌ترین رقبای کورتانا، الکسای آمازون است که آن هم با سرعت زیادی در حال رشد است. کاربران اختصاصی این دستیار هوشمند نیز افزایش 325 درصدی ماهیانه داشته و میانگین استفاده کاربرانش نیز از 11 درصد در سال گذشته به 21 درصد رسیده است.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، Vetro Analytic آمار مربوط به محصولات مختلف گوگل را به صورت جدا نشان می‌دهد که همگی در مجموع در حال افزایش هستند.

با جهت‌گیری دستیاران هوشمندی مانند کورتانا و سیری به سمت بلندگوها و دیگر وسایل خانگی هوشمند، جنگ بر سر جایگاه شماره یک در بازار نیز جذاب‌تر می‌شود. با وجود اینکه گوگل و آمازون همین حالا نیز بلندگوهای مجهز به دستیار هوشمند خود را به بازار معرفی کرده‌اند، مایکروسافت و اپل نیز قرار است در سال جاری محصولات مشابهی روانه بازار کنند. البته مایکروسافت از دیگر شرکای خود خواسته که محصولات با استفاده از دستیار کورتانا به بازار عرضه کنند و به صورت مستقیم به بازار وارد نخواهد شد.

شرکتHarmen Kardon  که حالا زیر مجموعه سامسونگ محسوب می‌شود نیز اواخر امسال بلندگوی مجهز به کورتانای خود را به بازار آمریکا معرفی خواهد کرد. نام این بلندگوی هوشمند Invoke است که به محض رونمایی رسمی می‌توانید اخبار آن را در آی‌تی‌ایران بخوانید.

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا