تکنولوژی

ترامپ : اپل را ملزم به ساخت آیفون در آمریکا می‌کنم

رییس جمهور منتخب آمریکا در مکالمه تلفنی اخیر خود با تیم کوک به او اعلام کرده که اپل را ملزم به ساخت آیفون در امریکا خواهد کرد.

ترامپ در مصاحبه با نیویورک تایمز در روز گذشته مکالمه‌ی خود را اینگونه توصیف کرد: ” به تیم گفتم، میدونی که یکی از دستاوردهای واقعی من زمانیه که اپل رو ملزم کنم آیفون یا خیلی از محصولاتش رو در آمریکا بسازه، نه در چین، نه در ویتنام و نه در هر مکانی که قدم میزاری و محصولات جدیدت رو اونجا می‌سازی.”

اپل هنوز تماس تلفنی ترامپ با تیم کوک را تایید نکرده است. 

راضی کردن اپل به تولید محصولات در آمریکا کار ساده‌ای نخواهد بود. بیش از 15 سال است که میلیون‌ها فرصت شغلی در بخش صنعت و تولید آمریکا از بین رفته است و احتمال تولید محصولات اپل در آمریکا نیز به همین شکل است.در سال 2011 گزارش شد که استیو جابز خطاب به اوباما گفته ” فرصت‌های شغلی از دست رفته دیگر قابل بازگشت نیستند” و این جمله هنوز در مورد صنعت آمریکا صدق می‌کند.

تولید آیفون در چین تنها به دلیل دستمزد پایین کارکنان نیست، بلکه چین به دلیل داشتن تمامی اجزای مورد نیاز در چرخه تولید و تامین بصورت یکجا، همواره بهترین تکیه‌گاه برای شرکت‌هایی همچون اپل به حساب می‌اید. ساخت این دستگاه‌ها در آمریکا  به هیچ عنوان کار ساده و کم‌خرجی نخواهد بود.

ترامپ در سال‌های اخیر اپل را به دلیل همکاری با تولیدکنندگان چینی مورد انتقاد قرار داده، تا جایی که به یکی از نکات مهم در سخنرانی‌های قبل از انتخابات ریاست جمهوری او  تبدیل شد. در ژانویه اعلام کرد: ” اپل را مجبور می‌کنیم که کامپیوترهای خود را در آمریکا تولید کند، نه در کشورهای ثانویه.” و در ماه مارس همین نظرات را درباره مسئله تولید آیفون اعلام کرد.

البته ترامپ به این راحتی نمی‌تواند اپل را ملزم به چنین کاری بکند و مکالمات او با تیم کوک تا زمانی که قوانین آمریکا درباره تولید داخلی تغییر مثبتی نکند، تاثیری نخواهد داشت.

با توجه به مصاحبه‌های ترامپ با روزنامه تایمز، برنامه اصلی او ” کاهش بخش عظیمی از مالیات در بخش تولید و حذف بعضی از قوانین این بخش که از نظر بیساری از افراد مضحک به نظر می‌آیند، خواهد بود. همچنین اعلام کرده که احتمالا بخش اعظم مالیت را بر واردات محصولات چینی اعمال خواهد کرد.

به نظر می‌رسد ترامپ برای نمایش پیشرفت ظاهری از نام  تیم کوک در مصاحبه استفاده کرد، همانطور که هفته قبل از اعطای اعتبار به کمپانی فورد صحبت کرد. ترامپ همچنین از تماس اخیر خود با بیل گیتس هم خبر داد. البته از آنجایی که ترامپ و کنگره‌اش هنوز مسند قدرت را در اختیار نگرفته اند، نبایست انتظار پیشرفت خاصی در برنامه‌های او تا یکی دوماه آینده داشت.

اپل در چند سال اخیر فعالیت‌هایی را در صنایع تولیدی آمریکا داشته است، البته با درجات موفقیت متفاوت. او فعالبت خود را با اسمبل و تولید برخی قطعات مکبوک پرو در سال 2013 آغاز کرد که البته مکبوک کالای تخصصی به حساب می‌اید و با توجه به اینکه اپل این مدل از لپتاپ‌های خود را در چند سال اخیر آپدیت نکرده، درخواست خرید این کالا نیز با کاهش همراه بوده است. اپل همچنین قصد راه اندازی کارخانه تولید محافظ صفحه از جنس یاقوت در آمریکا را داشت اما شرکتی که اپل قصد همکاری با آن را داشت، دچار ورشکستگی شد.

 

منبع : آی تی ایران

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن