تکنولوژی

اظهارات جالب ایلان ماسک درباره آینده مشاغل

ایلان ماسک، چهره شناخته شده دنیای فناوری که بارها درباره آینده فناوری اطلاعات پیش بینی هایی داشته می گوید به زودی ماشین های دارای هوش مصنوعی، انجام مشاغل انسان ها را بر عهده می گیرند.

به گزارش مهر، او که مدیریت شرکت تسلا سازنده خودروهای برقی و خودران بر  عهده دارد می گوید: «زمانی که به علت پیشرفت فناوری اکثر شغل ها به محصولات فناوری واگذار شوند، مردم حرفه های کمتری خواهند داشت و در نهایت برای تداوم حیات به پرداخت های دولتی وابسته می شوند.»

وی که علاوه بر تسلا شرکت های سولارسیتی و اسپیس ایکس را هم برای تسهیل استفاده از انرژی خورشیدی و انجام مسافرت های فضایی تجاری تاسیس کرده اتکای انسان ها به یک درآمد پایه در سطح جهان برای زندگی و واگذار کردن اکثر امور به ماشین ها و دستگاه های هوشمند را امری مطلوب دانسته و می افزاید: «من نمی دانم در این شرایط انسان ها چه کارهایی انجام می دهند ولی فکر می کنم این چیزی است که در آینده اتفاق می افتد.»

اظهارات ایلان ماسک در شرایطی رخ می دهد که این ایده به تازگی در جریان برگزاری یک همه پرسی در سوئیس رد شد. مردم این کشور چند ماه قبل با ایده پرداخت ۲۵۰۰ فرانک سوییس به عنوان درآمد پایه ماهیانه مخالفت کردند و خواستار دریافت حقوق متفاوت بر مبنای فعالیت های انجام شده خود شدند.

اوباما، رئیس جمهور آمریکا در تابستان امسال این ایده را در گفتگو با مدیر آزمایشگاه رسانه ای دانشگاه ام آی تی مطرح کرده بود و تصریح کرده بود این بحث و منازعه ای است که دنیا ظرف ۱۰ تا ۲۰ سال آینده با آن مواجه خواهد شد.

به هر حال کارشناسان تردیدی ندارند که در جهان آینده به واسطه پیشرفت فناوری بسیاری از مشاغل توسط دستگاه های خودکار انجام می شود و با این تحول نیروی کار به شکل کنونی چندان معنا نخواهد داشت. به عنوان مثال، بسیاری از خودروها و کامیون ها بدون نیاز به راننده قادر به حرکت خواهند بود و بنابراین رانندگی به عنوان یک شغل به حاشیه رانده خواهد شد و تنها به تعدادی اپراتور برای کنترل کامیون های هوشمند در حال حرکت نیاز خواهد بود.

ایلان ماسک معتقد است در چنین شرایطی افراد فرصت بیشتری برای انجام امور پیچیده تر و هیجان انگیزتر خواهند داشت و اوقات فراغتشان هم بیشتر می شود. اما اینکه افراد کار مهمی برای انجام در طول روز نداشته باشند ممکن است از نظر عاطفی و روانی پیامدهای منفی در برداشته باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا