تکنولوژی

اسنپ و TAP30 ارزان‌ترین وسیله برای رفتن به فرودگاه

یکی از دردسرهای مسافران هوایی که به فرودگاه (امام) می رسند گرفتن تاکسی است. هزینه تاکسی فرودگاه بسیار بالا و غیر معمول است و این البته فقط مختص فرودگاه امام نیست. در همه نقاط دنیا هزینه سفر از فرودگاه به مقصدی در داخل شهر بسیار گران است دلیل هم این است که فرودگاه‌ها یکی از نقاطی هستند که از نظر سفر مقررات‌ خود را دارند و شرکتهای تاکسیرانی باید بخشی از هزینه خود را به فرودگاه بپردازند. به همین دلیل مسافرکش‌ها و تاکسی های دیگر هم نمیتوانند در فرودگاه مسافر بگیرند. با آمدن اپلیکیشن‌های گرفتن تاکسی مانند Uber و Lyft که خودروهای شخصی را به مسافرکش‌ تبدیل می‌کرد باعث جدال تازه‌ای در این زمینه شد. بسیاری از فرودگاه‌ها هنوز هم به اوبر و لیفت اجازه سوارکردن مسافر نمی‌دهند اما هر دو شرکت گرفتن تاکسی با موبایل در حال مبارزه با این قوانین هستند ضمن اینکه در این بین طرفداری مسافران را با خود دارند. در حال حاضر ۱۰ فرودگاه از ۴۰ فرودگاه اصلی آمریکابه Uber و Lyft و دیگر شرکت‌های گرفتن تاکسی از طریق موبایل اجازه مسافرگیری از داخل فرودگاه را نمی‌دهند و البته در این میان راه‌حل‌های هم برای دور زدن این ممنوعیت‌ها وجود دارد. مثلا مسافران یاد گرفته‌اند به نزدیک‌ترین هتل یا ایستگاه در نزدیکی فرودگاه بروند و از آنجا تاکسی سفارش دهند. یا برچسب های اوبر و لیفت را از روی خودروهای خود برداشته‌اند و به مسافران هم می‌گویند که روی صندلی جلو سوار شوند که از اعتراض تاکسی‌های رسمی و ماموران فرودگاه در امان باشند. 

واقعیت این است مسافران از طریق این اپلیکیشن‌ها هزینه بسیار کمتری می‌پردازند و این موضوع در محبوبیت این ابزارها در فرودگاه‌ها بسیار موثر بوده است. 

 

TAp30 و اسنپ و فرودگاه 

هر چند هنوز زود است در مورد چالش‌های پیش روی سرویس‌های Peer to Peer در ایران مانند TAP30 و اسنپ که مردم در حال مزه کردن آن هستند صحبت کنیم اما قطعا فرودگاه یکی از آن‌ها خواهد بود. یکی از مزیت‌های اصلی گرفتن تاکسی از طریق دو سرویس اسنپ و تپ‌سی قیمت ارزان آن‌ها به نسبت سرویس‌های معمول است. 

هم اکنون هزینه تاکسی فرودگاه نرخ ثابتی است ولی بر اساس مدل ماشین تفاوت می‌کند. مثلا تاکسی سمند ۷۰ هزارتومان و تویوتا کمری ۷۵ هزارتومان، تاکسی ون ۸۰ هزارتومان و تاکسی با تویوتا RAV4 برابر با ۷۵ هزارتومان است. همه میدانند در هنگام گرفتن تپ‌سی یا اسنپ احتمال اینکه یک تویویتا RAV4 دنبال شما بیاید بسیار پایین است اما به هر حال پرداخت هزینه پایین‌تر هم برای بسیاری مهم است. 

 

محاسبه هزینه رفتن به فرودگاه از طریق اسنپ از وسط شهر ۵۱ هزارو ۵۰۰ تومان است. 

 

این مبلغ برای تپ‌سی مقداری هم پایین‌تر است ۴۸ هزارتومان 

البته این طبیعی است که هزینه رفتن به فرودگاه کمتر از برگشتن از فرودگاه است و  احتمالا با همین حدود ۵۰ هزارتومان می‌توان با آژانس یا دیگر خودروها هم به فرودگاه خودرو اختیار کرد. اما تعرفه بازگشت از فرودگاه همچنان که گفته شد بیش از ۷۵ هزارتومان است. اما در مورد تپ‌سی و اسنپ اما موضوع این است که قیمت برگشت آن‌ها با قیمت رفت‌شان تفاوتی ندارد چون هر دو شرکت بر اساس مسافت قیمت‌گذاری انجام می‌دهند. 

اما در جست و جو برای یافتن خودرو از هر دو سرویس با مبدا فرودگاه متوجه شدیم اسنپ تعداد کمی خودرو آماده اختیار کردن دارد اما تپ‌سی خودرویی را در مبدا فرودگاه ندارد یا احتمالا فعلا در این مکان خدمات نمی‌دهد. 

 

دردسرها در راهند؟

طبیعتا مبلغ کم هزینه بسیاری از مسافران را برای استفاده از سرویس هایی چون TAP30 و اسنپ ترغیب می‌کند و جسته و گریخته هم می شنویم که برخی مسافران دارند به این طریق هزینه سفر خود به فرودگاه یا از فرودگاه به داخل شهر را کاهش می‌دهند. اما موضوع این است که احتمالا با گسترش تعداد سرویسها در فرودگاه، شرکتهای تاکسیرانی فعال در آن که با کاهش درآمدشان مواجه می‌شوند ساکت نخواهند نشست و احتمالا شاهد چالش‌هایی در این زمینه خواهیم بود. اما راه حل چیست؟ 

در آمریکا هر دو سرویس Uber و Lyft مذاکراتی را با فرودگاه‌های مختلف برای اجازه استفاده از این سرویس در آنجا انجام داده‌اند. بسیاری از فرودگاه ها که تمایل مسافران به استفاده از این سرویس‌ها را دیده‌اند در جهت رضایت آن‌ها راضی شده‌اند در ازای دریافت هزینه‌ای از شرکتها اجازه مسافربری به آنها را بدهند. به نظر می رسد همین موضوع در مورد ایران هم می‌تواند صدق کند. تا پیش ازاینکه شاهد جدل و دعوا بین رانندگان و شرکتهای تاکسیرانی و فرودگاه باشیم شاید امتحان راه‌حل‌های عقلانی ضرری نداشته باشد. به هر حال تا همین جا که هنوز مترو به فرودگاه امام نرسیده  تپ‌سی و اسنپ ارزان‌ترین وسیله حمل و نقل برای رفتن به فرودگاه هستند. 

 

مرتبط : 

چه امکاناتی  TAP30 و اسنپ را جذاب‌تر می‌کند؟

 

منبع : آی تی ایران

برچسب ها

‫58 نظرها

 1. تا چند سال دیگه کل تاکسی های راه اهن تهران و فرودگاه امام و مهر اباد جمع میشه ، شک نکنید ! اسنپ خواهر شون رو به مادرشون پیوند میزند ! من در شهریور 1396 یک مسیر از راه اهن تهران تا کرج را که 30000 تومان بود ، راننده سمند زرد خود راه اهن تهران ، از من 45000 تومان گرفت ( اون زمان با اسنپ اشنا نبودم ) ، بعدش طرف اومده و اینجا و از نون زن بچه راننده تاکسی جماعت حرف میزنه !

 2. سلام. من راننده اسنپ هستم. امروز یه سرویس از فرودگاه داشتم. زمانی که هواپیما توقف کرد. شما میتوانید از همانجا درخواست تاکسی بکنید و تا زمانیکه از ترمینال ۲ بیرون بیایید. اسنپ شما هم رسیده ( احسنت ، عالیه )

 3. خدمت دوستاني كه مشغول فعاليت در اين دو شركت هستند عرض ميكنم كه ، درامدي كه شما داريد كسب ميكنيد دقيقا شما داريد اتوموبيلتون رو خورد خورد ميفروشين، شما اگر حدود ١٥٠ هزار تومن در يك روز كار كنيد، طبيعتاً بايد حدود ٣٠٠ تا ٤٠٠ كيلومتر( منهاي ساعاتي كه در ترافيك هستيد) مسافت طي كنيد
  رقم استهلاك و افت قيمت خودرو هزينه هاي سرويس و تعمير و نگهداري و بعلاوه ماليات بر مشاغل( كه هنگام نقل و انتقال) از شما ميگيرن) رو محاسبه كنيد، شما در واقع داريد حقوق يك كارگر رو دريافت ميكنيد ( همه اش کس و شعر و دروغ است راننده تاکسی بدبخت گدا )

 4. بحث ینکه مسافر ضرر کنه یا راننده نیست. امثال شما همیشه با پیشرفت مخالف هستید چراکه با سنتی بودن هست که میتونید مسافر رو سرکیسه کنید. دیگه دوره چرخوندن مسافر تو خیابون گذشته که ازش پول بیشتر بگیرید ( دقیقا ) این دوستمون عالی گفت ! یه مشت مسافر کش ، اینجا وتو این سایت برای مردم شدن سیاست مدار و میگن اسنپ خوب نیست !

 5. من به خاطر کارم زیاد به تهران سفر میکنم ، مسافرین محترم توجه کنند ، به هیچ عنوان از تاکسی های فرودگاه مهراباد یا امام شامل سمند ، تویوتا و هیوندایی استفاده نکنند ، و از اسنپ یا ماشین کرایه شخصی دربستی که مقداری دورتر ماشین خود را پارک کرده اند استفاده کنند و با اینکار تا 50% در هزینه خود صرفه جویی کنند ! 1396/12/22

 6. من به خاطر کارم زیاد به تهران سفر میکنم ، مسافرین محترم توجه کنند ، به هیچ عنوان از تاکسی های فرودگاه مهراباد یا امام شامل سمند ، تویوتا و هیوندایی استفاده نکنند ، و از اسنپ یا ماشین کرایه شخصی دربستی که مقداری دورتر ماشین خود را پارک کرده اند استفاده کنند و با اینکار تا 50% در هزینه خود صرفه جویی کنند ! 1396/12/22

 7. خاک بر سر مسافر خارجی که به خاطر 15000 تومن سوار پراید بشه، بهترین وسیله برای فرودگاه تاکسی تویوتای فرودگاه است چون اونا هم راه بلد هستند و هم راننده حرفه ای هستند، درضمن کرایه اسنپ پلاس که تویوتا کمری هم داخلش هست از کمری فرودگاه گرانتر است ( نه بابا جدی ، سوار تویوتا بشه تا تو بیای کرایه مسیر 25000 تومانی رو ازش 50000 تومان بگیری )

 8. سلام دوستان ما توي كلانشهر تهران حدود ٨٠هزار تاكسي داريم كه منبع درامدشان ازمسافر است اما رانندگان اسنپ وتپسي دو ويا چند شغله هستند حال اين شما اين وجدانتان وخانواده تاكسيرانان ( خب من الان از این شخص راننده تاکسی یک سوال دارم ؟ ببخشید قبل از اسنپ که شما پوست مسافر شهرستانی را با کرایه بالا میکندید ، ایا به فکر خانواده مسافر بودید ؟ )

 9. یک سناریوی خطرناک از اعتماد به راننده های اسنپ اطراف فرودگاه امام خمینی که پر از بیابون های تاریکه : یه لحظه بیاید مثل یک قاتل فکر کنید :

  خب شما از فرودگاه امام سوار اسنپ میشید ، راننده حرکت می کنه و کمی جلوتر در یک مکان خلوت راننده به بهانه ی باز بودن درب صندوق عقب ، کنار اتوبان های تاریک توقف کنه ، بعد در یه چشم به هم زدنی به شما حمله می کنه ، شما رو خفه می کنه ، گوشی تون رو بر میداره ، جسد تون رو توی صندوق عقب ماشین میندازه ، چون میدونه اگر بعداً جسد اینجاها پیدا بشه می تونه به راننده ربط داده بشه ، پس جسد شما رو توی صندوق عقب ماشین میندازه و با خودش می بره تا برسه به نزدیکی های مقصد تعیین شده ، بعد اجناس توی ساک تون رو سرقت می کنه و باقیش رو دست نمی زنه و توی ماشین نگه میداره ، به مسیری که مسافر روی گوشیش مشخص کرده بود حرکت می کنه ،
  به مقصد که رسید ، گزینه ی پایان سفر رو میزنه ، از روی گوشی مسافر هم به خودش سه تا ستاره میده ،!! اثر انگشتش هم از روی گوشی پاک می کنه ، گوشی مسافر رو هم توی همون مقصد مسافر یه گوشه ای میندازه و از اونجا دور میشه ، اولین نفری که گوشی رو پیدا کنه ، اون تحت تعقیب بعدی قرار می گیره ،

  بعد هم خیلی راحت از اونجا دور میشه ، صبر می کنه تا یه درخواست اسنپ بیاد ، درخواست رو قبول می کنه و به سمت مسافر بعدی حرکت می کنه ، ولی دیگه لازم نیست کار احمقانه ی دیگه ای انجام بده ، چون قبلاً انجام داده ،
  حالا دیگه نمی شه چیزی رو ثابت کرد ،
  چرا ؟ چون این راننده ادعا می کنه که مسافر رو به مقصد رسونده ،بر طبق سیستم ردیابی جی پی اس که توی سرور اسنپ هم ثبت شده این ادعای راننده رو ثابت می کنه ، پس حالا راننده رفع اتهام میشه و این قضیه وارد تحقیقات جنایی میشه ،

  در آخر هم از شر جنازه خلاص میشه ، این دیگه قابل نوشتن نیست ، البته من فیلم زیاد می بینم و این سناریو رو از روی اونها ساختم ،

  1. (چرا شر ور داری می بافی موقعه ثبت نام سوع پیشینه می گیرن مملکت انقدر بی صاحب نشده که تو بیای شر ور به بافی بگو به خاطر این که پوست مسافر رو بکنید اومدی یه داستان خیالی تعریف می کنی که روب وحشت تو جون مردم بیندازی خدا ازت نگزره

 10. یادش به خیر 6 ماه قبل توی فرودگاه امام خمینی ، یه مسافر خیلی مرموز به پستم خورد و با هم دوست شدیم ، بعد از شش ماه فقط واسه ی این شخص کار کردم ، الان اینقدر پولدار شدم که 206 رو فروختم و جنسیس کوچه خریدم ، با رینگ های آ سی اشنیتزر ، شانس میاد و شکارت می کنه و بهت توجه می کنه و میره .

  6 ماه قبل شانس منو شکار کرد .
  امیدوارم از این شانسا به شما هم برسه

 11. خوب شما خدمات شرکتهای رسمی وسفرهای بیمه شده وبا کیفیت ماشینهای فرودگاه و رانندهای حرفه ای با اتومبیلهای وی ای پی 2016 رابا وسیلە های مدل پائین شرکتهای من دراوردی اینترنتی را یکی میدونی خودتان قضاوت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن