تکنولوژی

اسنپ و TAP30 ارزان‌ترین وسیله برای رفتن به فرودگاه

یکی از دردسرهای مسافران هوایی که به فرودگاه (امام) می رسند گرفتن تاکسی است. هزینه تاکسی فرودگاه بسیار بالا و غیر معمول است و این البته فقط مختص فرودگاه امام نیست. در همه نقاط دنیا هزینه سفر از فرودگاه به مقصدی در داخل شهر بسیار گران است دلیل هم این است که فرودگاه‌ها یکی از نقاطی هستند که از نظر سفر مقررات‌ خود را دارند و شرکتهای تاکسیرانی باید بخشی از هزینه خود را به فرودگاه بپردازند. به همین دلیل مسافرکش‌ها و تاکسی های دیگر هم نمیتوانند در فرودگاه مسافر بگیرند. با آمدن اپلیکیشن‌های گرفتن تاکسی مانند Uber و Lyft که خودروهای شخصی را به مسافرکش‌ تبدیل می‌کرد باعث جدال تازه‌ای در این زمینه شد. بسیاری از فرودگاه‌ها هنوز هم به اوبر و لیفت اجازه سوارکردن مسافر نمی‌دهند اما هر دو شرکت گرفتن تاکسی با موبایل در حال مبارزه با این قوانین هستند ضمن اینکه در این بین طرفداری مسافران را با خود دارند. در حال حاضر ۱۰ فرودگاه از ۴۰ فرودگاه اصلی آمریکابه Uber و Lyft و دیگر شرکت‌های گرفتن تاکسی از طریق موبایل اجازه مسافرگیری از داخل فرودگاه را نمی‌دهند و البته در این میان راه‌حل‌های هم برای دور زدن این ممنوعیت‌ها وجود دارد. مثلا مسافران یاد گرفته‌اند به نزدیک‌ترین هتل یا ایستگاه در نزدیکی فرودگاه بروند و از آنجا تاکسی سفارش دهند. یا برچسب های اوبر و لیفت را از روی خودروهای خود برداشته‌اند و به مسافران هم می‌گویند که روی صندلی جلو سوار شوند که از اعتراض تاکسی‌های رسمی و ماموران فرودگاه در امان باشند. 

واقعیت این است مسافران از طریق این اپلیکیشن‌ها هزینه بسیار کمتری می‌پردازند و این موضوع در محبوبیت این ابزارها در فرودگاه‌ها بسیار موثر بوده است. 

 

TAp30 و اسنپ و فرودگاه 

هر چند هنوز زود است در مورد چالش‌های پیش روی سرویس‌های Peer to Peer در ایران مانند TAP30 و اسنپ که مردم در حال مزه کردن آن هستند صحبت کنیم اما قطعا فرودگاه یکی از آن‌ها خواهد بود. یکی از مزیت‌های اصلی گرفتن تاکسی از طریق دو سرویس اسنپ و تپ‌سی قیمت ارزان آن‌ها به نسبت سرویس‌های معمول است. 

هم اکنون هزینه تاکسی فرودگاه نرخ ثابتی است ولی بر اساس مدل ماشین تفاوت می‌کند. مثلا تاکسی سمند ۷۰ هزارتومان و تویوتا کمری ۷۵ هزارتومان، تاکسی ون ۸۰ هزارتومان و تاکسی با تویوتا RAV4 برابر با ۷۵ هزارتومان است. همه میدانند در هنگام گرفتن تپ‌سی یا اسنپ احتمال اینکه یک تویویتا RAV4 دنبال شما بیاید بسیار پایین است اما به هر حال پرداخت هزینه پایین‌تر هم برای بسیاری مهم است. 

 

محاسبه هزینه رفتن به فرودگاه از طریق اسنپ از وسط شهر ۵۱ هزارو ۵۰۰ تومان است. 

 

این مبلغ برای تپ‌سی مقداری هم پایین‌تر است ۴۸ هزارتومان 

البته این طبیعی است که هزینه رفتن به فرودگاه کمتر از برگشتن از فرودگاه است و  احتمالا با همین حدود ۵۰ هزارتومان می‌توان با آژانس یا دیگر خودروها هم به فرودگاه خودرو اختیار کرد. اما تعرفه بازگشت از فرودگاه همچنان که گفته شد بیش از ۷۵ هزارتومان است. اما در مورد تپ‌سی و اسنپ اما موضوع این است که قیمت برگشت آن‌ها با قیمت رفت‌شان تفاوتی ندارد چون هر دو شرکت بر اساس مسافت قیمت‌گذاری انجام می‌دهند. 

اما در جست و جو برای یافتن خودرو از هر دو سرویس با مبدا فرودگاه متوجه شدیم اسنپ تعداد کمی خودرو آماده اختیار کردن دارد اما تپ‌سی خودرویی را در مبدا فرودگاه ندارد یا احتمالا فعلا در این مکان خدمات نمی‌دهد. 

 

دردسرها در راهند؟

طبیعتا مبلغ کم هزینه بسیاری از مسافران را برای استفاده از سرویس هایی چون TAP30 و اسنپ ترغیب می‌کند و جسته و گریخته هم می شنویم که برخی مسافران دارند به این طریق هزینه سفر خود به فرودگاه یا از فرودگاه به داخل شهر را کاهش می‌دهند. اما موضوع این است که احتمالا با گسترش تعداد سرویسها در فرودگاه، شرکتهای تاکسیرانی فعال در آن که با کاهش درآمدشان مواجه می‌شوند ساکت نخواهند نشست و احتمالا شاهد چالش‌هایی در این زمینه خواهیم بود. اما راه حل چیست؟ 

در آمریکا هر دو سرویس Uber و Lyft مذاکراتی را با فرودگاه‌های مختلف برای اجازه استفاده از این سرویس در آنجا انجام داده‌اند. بسیاری از فرودگاه ها که تمایل مسافران به استفاده از این سرویس‌ها را دیده‌اند در جهت رضایت آن‌ها راضی شده‌اند در ازای دریافت هزینه‌ای از شرکتها اجازه مسافربری به آنها را بدهند. به نظر می رسد همین موضوع در مورد ایران هم می‌تواند صدق کند. تا پیش ازاینکه شاهد جدل و دعوا بین رانندگان و شرکتهای تاکسیرانی و فرودگاه باشیم شاید امتحان راه‌حل‌های عقلانی ضرری نداشته باشد. به هر حال تا همین جا که هنوز مترو به فرودگاه امام نرسیده  تپ‌سی و اسنپ ارزان‌ترین وسیله حمل و نقل برای رفتن به فرودگاه هستند. 

 

مرتبط : 

چه امکاناتی  TAP30 و اسنپ را جذاب‌تر می‌کند؟

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

‫62 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.