تکنولوژی

رقابت داغ خرید استارتاپهای هوش مصنوعی

دو روز قبل گزارشی مبنی بر خرید Nervana Systems، استارت‌آپ فعال در حوزه الگوریتم‌های یادگیری عمیق (Deep Learning Algorithms) و هوش مصنوعی توسط اینتل منتشر شد. آن‌طور که از شواهد امر پیداست، اینتل در قالب بخشی از قرارداد منعقد شده، مبلغ 408 میلیون دلار را برای خرید استارت‌آپ یادشده هزینه کرده است. مبلغی که برای یک استارت‌آپ جوان و البته با تخصص و توانایی بالا، چشمگیر و قابل توجه به‌نظر می رسد. 

این خرید برای هر دو طرف قرارداد مزایای مختلفی را به همراه داشت. از یک سو اینتل که زمان و منابع زیادی را در حوزه شبکه‌های عصبی و یادگیری ماشینی هزینه کرده با خرید Nervana Systems گامی تازه برای پیشتازی در این حوزه برخواهد داشت. این در حالی است که در طرف مقابل، مسئولان Nervana اینچنین به قرارداد فروش شرکت خود به اینتل واکنش نشان داده‌اند: “مهم نیست که تا اینجای کار به چه دستاوردهایی رسیده‌ایم. مسئله اساسی آن است که بدون همکاری با اینتل نمی‌توانیم به تکنولوژی‌های سطح بالا و پیشرفته دسترسی پیدا کنیم”.

این خرید در حالی انجام گرفت که بازار رقابت برای خرید استارت‌آپ‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی کاملا داغ به‌نظر می‌رسد. در این راستا، اپل که پیش از این شرکت‌هایی مانند Perceptio، Vocal IQ (استارت‌آپ هوش مصنوعی با تکنولوژی مشابه با Siri) و Emotient Inc را خریداری کرده بود، دست به جیب شد و مبلغ 200 میلیون دلار برای خرید Turi (شرکتی که در حوزه ارائه راهکارهای جدید برپایه هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف تبحر دارد) هزینه کرد. برطبق سنت همیشگی، اپل جزئیاتی را در خصوص جزئیات قرارداد و نحوه استفاده از سرویس‌ها و تکنولوژی‌های Turi منتشر نکرده است. این در حالی است که تیم‌کوک مدیرعامل اپل تاکید کرده که این شرکت در حال تغییر دیدگاه‌های خود، در جهت استفاده هرچه بهتر از راهکارهای جدید برپایه هوش مصنوعی است تا نوآوری‌های تازه‌ای را پیش روی کاربران قراردهد. با این اوصاف به‌نظر می‌رسد خرید Turi جایگاه ویژه‌ای در سیاست‌های جدید مسئولان اپل خواهد داشت. 

در نگاهی جامع‌تر، بدنیست نگاهی به آمار خرید استارت‌آپ‌های فعال در حوزه شبکه‌های عصبی، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی توسط غول‌های دنیای تکنولوژی داشته باشیم. بر این مبنا، از سال 2011 میلادی تاکنون شرکت‌های اینتل، گوگل، اپل، IBM، AOL، یاهو، مایکروسافت و SalesForce، 34 قرارداد خرید استارت‌آپ‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی را به ثبت رسانده‌اند. گوگل با خرید 9 شرکت، پیشتاز این حوزه است. شاخص‌ترین خرید این شرکت، DeepMind است که علاوه بر عرضه نرم‌افزار شاخص AlphaGo، مدیریت دما در دیتاسنترهای گوگل را نیز برعهده دارد. 

در این بین، اینتل خریدهای متمرکز‌تری را در مقایسه با سایرین به ثبت رسانده است. خرید IndSys در حوزه پردازش زبان‌های طبیعی انجام شده اما خریدهای پس از این، همگی در حوزه پردازش و محاسبات شناختی (Cognitive Computing) و البته تشخیص الگو و دیدگاه‌ها توسط رایانه‌ها به ثبت رسیده‌اند. اینتل با پیاده‌سازی این سیاست، مجموعه‌ای از ابزارهای لازم را برای زمینه‌سازی توسعه دستگاه‌های محاسبات کوانتومی برای نسل آینده گردهم آورده است. 

این روند، کاملا متفاوت از خریدهای انجام شده توسط مایکروسافت است که اکثرا در حوزه یادگیری عمیق به ثبت رسده‌اند و به بهینه‌سازی تجربه کاربران کمک شایانی کرده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به SwiftKey و Wand اشاره کرد. سوئیفت‌کی با یادگیری مفاهیم از محتویات تایپ‌شده توسط کاربر، امکان‌ پیش‌بینی لغات و جملات را فراهم خواهد کرد و Wand نیز با ارائه راهکارهای کاربردی‌، به پردازش زبان طبیعی و ایجاد ارتباط با مشتریان کمک می‌کند.

با این تفاسیر، باید پذیرفت که خریدهای انجام شده توسط غول‌های تکنولوژی، اهمیت هوش مصنوعی را بیش از پیش به تصویر می‌کشند. خریدهایی که در قالب هزینه‌های میلیارد دلاری، در آینده‌ای نه‌چندان دور به ابزاری برای ارائه قابلیت‌های جدید و همراه با نوآوری و در نهایت حتی مزایای رقابتی برای شرکت‌ها تبدیل خواهند شد. 

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا