تکنولوژی

نخستین ماهواره مجهز به دوربین واقعیت مجازی به فضا

استارت‌آپ SpaceVR که در حوزه گردشگری مجازی در فضا فعالیت می‌کند قراردادی را برای ارسال اولین ماهواره مجهز به دوربین واقعیت مجازی در سال 2017 میلادی با شرکت نانورکس منعقد کرده است. 

به گزارش وب‌سایت Ibtimes، این ماهواره که Overview 1 نام دارد، زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) ترک خواهد کرد و در مرحله بعدی با کمک فناوری‌های نانورکس در مدار زمین قرار خواهد گرفت. پس از آنکه ماهواره یادشده ایستگاه فضایی بین‌المللی را ترک کند کنترل کامل آن برعهده SpaceVR خواهد بود. 

رایان هولمز مدیرعامل و موسس SpaceVR در این خصوص می‌گوید: “رویای من وقتی ایده‌ اولیه این پروژه را چیزی حدود یک سال و نیم پیش در یک هکاتون مطرح کردم، اعزام یک ماهواره ویژه برای استفاده از قابلیت‌های واقعیت مجازی، البته در پرتو همکاری با نانو رکس بود. در آن زمان این ایده کمی عجیب و البته دست‌نیافتنی به‌نظر می‌رسید اما حالا قراردادهای همکاری امضا شده، هزینه‌های آن پرداخت شده و ما به سمت مرزهای دست‌نیافتنی در حال حرکت هستیم”.

SpaceVR در سال 2015 میلادی نیز برنامه‌هایی برای اعزام سخت‌افزار ویژه‌ای مجهز به 12 دوربین مستقل داشت که فرایند فیلم‌برداری سه‌بعدی 360 درجه را در فضا امکان‌پذیر می‌ساخت. با این وجود، پروژه این شرکت در کیک‌استارتر نتوانست به هدف اصلی یعنی تامین اعتبار 500 هزاردلاری برسد و پس از یک ماه متوقف شد. 

این در حالی است که این استارت‌آپ در آوریل سال جاری موفق به جذب سرمایه‌ای در حدود 1.25 میلیون دلار شد تا سرمایه‌گذاری روی این طرح جدید را آغاز کند. 

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.