تکنولوژی

کدام هارد‌دیسک‌ها بیشتر خراب می‌شوند؟

بر اساس گزارش منتشر شده از بررسی درایوهای دیسک سخت در سال 2015 که توسط Blackblaze صورت پذیرفته، درایوهای دیسک سخت سیگیت قابلیت اعتماد بیشتری در مقایسه با مدل‌های تولیدی وسترن دیجیتال پیش روی کاربران قرار می‌دهند. آمار خرابی این درایوهای سخت ذخیره‌سازی در بازه زمانی بررسی شده از آوریل 2013 تا پایان سال 2015 میلادی مورد بررسی قرارگرفته تا درصد خرابی در 56224 نسخه مورد آزمایش این شرکت که حاوی اطلاعات کاربرانش بوده مورد بررسی قرارگیرد. 

Blackblaze سال گذشته چیزی در حدود 65 پتابایت فضا به مجموعه تجهیزات ذخیره‌سازی خود افزود که تقریبا 16 هزار درایو از این تعداد، تولید سیگیت بوده است. از این میان چیزی بیش از 85 درصد از این تجهیزات ذخیره‌سازی، درایوهای 4 ترابایتی سیگیت بوده‌اند. 

این در حالی است که تا پیش از این برخی از درایوهای دیسک سخت سیگیت آمار بالای خرابی را ثبت کرده بودند و در سال 2012 چیزی در حدود یک سوم درایوهای سه ترابایتی سیگیت مورد استفاده Backblaze (ST3000DM001) از کار افتاده بودند. در سال 2014 گزارش منتشر شده حکایت از آن داشت که غیرقابل‌‌اعتمادترین درایوهای آزمایش‌ شده، تماما مدل‌های Barracuda شرکت سیگیت بوده‌اند. به عنوان نمونه سیگیت Barracuda 7200.11 آمار خرابی سالیانه 24.9 درصد را ثبت کرده بود. آمار خرابی درایو 3 ترابایتی 7200.14، چیزی در حدود 15.7 درصد و در نهایت آمار خرابی درایو 1.5 ترابایتی Barracuda LP نیز 9.6 درصد عنوان شده بود. 

به‌طور کلی، برند HGST (که پیش از این محصولات خود را به عنوان زیرشاخه‌ای از شرکت هیتاچی به بازار عرضه می‌کرد اما اکنون توسط وسترن دیجیتال خریداری شده) بهترین نتایج را در بررسی طول عمر درایوهای دیسک سخت ثبت کرده است اما با توجه به اینکه مدل‌های 4 ترابایتی این شرکت دیگر در بازار موجود نیستند عملا این نمونه‌ها با 4 ترابایتی‌های سیگیت جایگزین شده‌اند. 

بر اساس گزارش Backblaze، درایورهای 4 ترابایتی سیگیت آمار خرابی کم‌تر از 3 درصد را ثبت کرده‌اند که نتیجه تاثیرگذاری است. این در حالی است که نمونه‌های 6 ترابایتی حتی نتایج بهتری را نیز در بررسی‌ها از خود به نمایش گذاشته‌اند. 

نمونه‌ درایوهای 2 ترابایتی HGST نیز آمار خرابی 1.55 درصد را ثبت کرده‌اند تا شاهد ثبت متوسط طول عمر 5 سال از آن‌ها باشیم. 

با این تفاسیر به‌نظر می‌رسد خرید درایوهای 2 ترابایتی HGST بهترین گزینه موجود باشد اما درایورهای 4 و 6 ترابایتی سیگیت نیز در کنار قیمت پایین‌، کارایی بهینه‌ای را به نمایش گذاشته‌اند.

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا