تکنولوژی

فرآیند پتنت یا ثبت ایده در آمریکا چگونه است؟

به‌منظور فراهم کردن بهترین شرایط در جهت محافظت از اختراع و یا ابداعی جدید، ممکن است به موارد مختلفی از حق ثبت اختراع (پتنت)، علامت تجاری، کپی‌رایت یا همان حق نشر، برنامه بازاریابی و یا ترکیبی از موارد یادشده نیاز داشته باشید. یکی از موارد مورد استفاده در تثبیت حفاظت از محصول یا ایده تولیدی شما، پتنت یا همان حق ثبت اختراع است. موضوعی که رفته رفته در کشور ما نیز بیش از پیش به آن توجه می‌شود.

پتنت چیست؟

پتنت برای یک ابداع و اختراع، در واقع اعطای حق مالکیت به مخترع است. حقی که به‌ واسطه اعطای پتنت در اختیار مخترع قرار می‌گیرد چیزی نیست جز محروم کردن دیگران از ساخت، تولید، استفاده برای فروش و عرضه و یا واردات محصول شما. با این توضیح بدنیست در ادامه به روند استاندارد برای دریافت حق ثبت اختراع، نگاهی دقیق‌تر داشته باشیم. لازم به ذکر است که موارد یادشده از وب‌سایت USPTO مقام رسمی در خصوص ارائه پتنت و ثبت علائم تجاری در آمریکا نقل شده تا به نوعی روندی مرجع در این زمینه مورد بررسی قرارگیرد.

مشخص کردن نوع مالکیت معنوی مورد نیاز

هر یک از موارد یادشده در مقدمه (حق ثبت اختراع (پتنت)، علامت تجاری و کپی‌رایت یا همان حق نشر) در قالب فرایندهای چندمرحله‌ای، پیاده سازی شده و نهایتا به حفظ حقوق مخترع محصول و یا سرویس ابداع شده کمک خواهند کرد. همان‌گونه که عنوان شد یکی از اصلی‌ترین موارد در این زمینه، حق ثبت اختراع و یا پتنت است. به‌منظور استفاده از حق ثبت اختراع، ابتدا باید با مفهوم این واژه آشنا شویم و نهایتا مراحل مورد نیاز در جهت دریافت آن‌را پیاده‌سازی کنیم. مدنظر داشته باشید که پیش از هرچیز باید مفاهیم مربوط به تمامی واژه‌های یادشده را فراگیرید و بسته به نیاز خود، از آن‌ها استفاده کنید.

آیا پتنت به اختراع شما تعلق خواهد گرفت؟

به‌منظور مشخص شدن این موضوع که آیا می‌توانید برای اختراع و یا ابداع خود از پتنت استفاده کنید، ابتدا باید پاسخ پرسش‌های زیر را بیابید.

چه کسانی می‌توانند درخواست پتنت کنند؟

چه مواردی در چهارچوب پتنت جای می‌گیرند؟

چگونه متوجه شوم که آیا اختراع من می‌تواند از پتنت برخوردار شود یا خیر؟

حفاظت در قالب پتنت تا چه مدت‌زمانی، دوام خواهد داشت؟

دریافت پتنت چه هزینه‌هایی خواهد داشت؟

مدنظر داشته باشید درصورتی که اطلاعات مربوط به دستگاه اختراع شده توسط شما، پیش از این افشای عمومی شده باشند نمی‌توانید برای آن درخواست پتنت کنید. جستجو برای یافتن پتنت‌های خارجی و یا مطالب منتشر شده مربوط به ابداع و اختراع شما می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

به چه نوع پتنتی نیاز دارید؟

در ایالات متحده آمریکا، کلیه پتنت‌ها در سه دسته کاربردی، طراحی و ویژه گیاهان قرار می‌گیرند.

پتنت کاربردی

پتنت‌های کاربردی توسط افرادی که فرایندهای کاربردی و جدید، ماشین‌، محتویات و مطالبی در خصوص تولید، ترکیباتی از مواد و یا هر گونه بهبود و ارتقای کیفی موثر و مفید  را کشف یا ابداع می‌کنند درخواست می‌شوند. بیشترین تعداد پتنت‌ها در کشور آمریکا در این دسته ثبت می‌شوند.

پتنت طراحی

پتنت‌های طراحی توسط افرادی که طراحی جدید، پایه‌ای و یا زینتی را در خصوص مطالب مرتبط با ساخت و تولید، ابداع می‌کنند قابل درخواست هستند.

پتنت مرتبط با گیاهان

این نوع پتنت به افرادی که بازتولید هر گونه متمایز، متفاوت و جدیدی را از گیاهان ابداع و کشف می‌کنند تعلق خواهد گرفت.

آماده شدن برای درخواست

پس از تعیین نوع پتنت مورد نیاز می‌توانید سیاست‌های مرتبط با درخواست خود و نیاز به سرویس‌های حرفه‌ای و قانونی را مدنظر قراردهید. درخواست حق ثبت اختراع معمولا با هزینه‌ای پایه‌ای همراه خواهد بود و هزینه‌های اضافی مانند هزینه جستجو، هزینه آزمایش و مخارج دیگر نیز ممکن است بسته به نوع درخواست شما، به این هزینه اصلی اضافه شوند. در وب‌سایت ویژه ثبت حق اختراع و علامت تجاری می‌توانید تقریبی از زمان مورد نیاز تا دریافت تاییدیه پتنت را با استفاده از ابزار موجود در این وب‌سایت، بدست آورید. در این قسمت باید مشخص کنید که آیا به حفاظت از محصول ابداعی شما در قالب بین‌المللی نیاز هست یاخیر؟! همچنین باید مشخص کنید که آیا به دنبال دریافت پتنتی موقت و مشروط هستید یا به پتنتی دائمی نیاز دارید؟!

آماده‌سازی و ثبت آنلاین درخواست اولیه

راهنمای مبسوطی در وب‌سایت USPTO قرارداده شده تا به‌طور کامل، روند پر کردن فرم‌های مورد نیاز و پرداخت هزینه‌های مربوطه را پیش روی شما قراردهند.

مراحل بررسی و آزمایش

در صورتی که درخواست شما کامل نباشد، توسط نامه‌ای رسمی از UPSTO که از آن با عنوان Office Action یاد می‌شود، در جریان این موضوع قرارخواهید گرفت. زمان مشخصی به‌منظور تکمیل درخواست برای شما درنظر گرفته خواهد شد. در صورت عدم تکمیل موارد مورد نیاز در بازه زمانی مشخص شده، درخواست شما برگشت خواهد خورد. پس از تایید کامل بودن درخواست، مراحل بررسی آغاز خواهند شد. در صورتی که در مراحل بررسی، درخواست شما شرایط لازم را نداشته باشند، دلایل مربوطه شرح داده خواهند شد و شانس اصلاح و یا دفاع در برابر این دلایل به شما داده خواهد شد و در صورتی که ظرف مدت زمان مشخص، به این دلایل پاسخ ندهید، درخواست شما پذیرفته نخواهد شد. در صورتی که درخواست شما برای دو مرتبه پذیرفته نشود می‌توانید این تصمیم را در دادگاه مربوط به ثبت اختراع، به رای بگذارید.

دریافت تاییدیه

در صورتی که در طول مراحل بررسی مشخص شود که درخواست شما با شرایط مورد نیاز، مطابقت دارد، اطلاعیه‌ای در خصوص هزینه‌هایی شامل نشر و چاپ به شما ارائه خواهند شد. پس از پرداخت هزینه‌ها، شماره پتنت و تاریخ انتشار برای درخواست شما ثبت شده و نهایتا پتنت شما به همراه ارجاع به پتنت‌های قبلی، نام مخترع، توضیحات و موارد مورد ادعا به شما ارسال خواهد شد.

نگهداری از پتنت

هزینه‌های نگهداری در قالب طرح‌های چهار، هشت و دوازده ساله (از زمان تاریخ انتشار)  برای پتنت شما درنظر گرفته می‌شوند. در صورتی که این هزینه و یا جریمه‌های مربوطه به موقع پرداخت نشوند، پتنت، منقضی خواهد شد. این در حالی است که می‌توانید پس از ثبت پتنت نیز تصحیحاتی را روی آن اعمال کنید و یا مالکیت آن‌را تغییر دهید.

نوشته های مشابه

‫129 دیدگاه ها

 1. سلام من مهنسی مکانیک دارم یه ایده ساخت موتوری دارم که بدون سوخت کار میکنه اما توان اجرا و تولید قطعاتش از یک شرکت خیلی غول برمیاد که ابزار دقیق کار کنه در حجم بزرگ من فقط میتونم تئوریش رو توضیح بدم بنظرتون چیکار کنم که به اسم من ثبت بشه

 2. واقعا کسی هست ایده بخواد
  ی مشت سایت بی فایده
  با وجود این همه ثروتمند تو دنیا واقعا راهی برای سبز کردن زمین نیست یا اهمیت نمیدن
  با درود

  خسته نباشید

  بنده ۵ طرح دارم که بخاطر نداشتن امنیت مالکیت فکری در ایران هیچ وقت حاضر نیستم اینجا به اختراع یا تولید برسونمش فقط می‌خوام برای شرکت ها یا دولت خرجی مخصوصاً آلمان و ژاپن و سویس و …. کنفرانس یا جلسه بزارم و با شرکت ها قرارداد امضاء کنم و البته نیاز به حامی مالی جهت تشکیل جلسه و مکاتبه با شرکتهای بزرگ خارجی و غیره دارم

  آیا امکانش هست و اگه هست معرفی کنید

  برای تاکید عرض میکنم بیشتر دنبال حامی مالی جهت ثبت اختراع و فروش و امضا قرارداد با شرکتهای بین مللی هستم

  لازم به ذکر است که طرح های من کاملا بین المللی است و در راستای مشکلات زیست‌محیطی زمین مثل گرمایش یا دفع زباله و خانه و خودرو سبز و … است البته با توجیه اقتصادی برای دولت یا شرکتهای خصوصی بزرگ
  امیدوارم امکان همکاری فراهم باشه
  m.mohseninasab10@gmail.com
  با تمام ناامیدی این پیام میزارم

 3. جالب بود چون یکی از ایده هایی که خودم داشتم رو دیدم که یکی از نابقه ها داشته، و اون راجع به شارژ ماشینهای الکتریکی در حال حرکت بوده، آفرین به شما مغزهای ایرانی که واقعا تو همه جا میدرخشید، من در حال حاظر بالاترین ایده جهان رو شاید باید بگم که دارم و اون هیچ وقت بدست نمیاد، مگر تا زمانی که خودم بخوام عملیش کنم، و جهان از بار استحلاک خلاس میشه، مثلا چطور میشه که از طبیعت فقط بطور مثبت استفاده کنیم برای پیش برد زندگی بهتر،

 4. ىىىــــ‌لام٬٬این اولین باره که دارم نظری یاپبامی وبه جزsms, مینویسم٬٬ به نظرتون آیا کسی پاسخی قانع کننده و تکان دهنده،دررابطه باهمه این موارد داره٬٬٬تحلیل وتفسیرآثار هنری همچون نگاره‌های مرموز نگارخانه‌های بزرگ جهان،آثارمنقش وحکشده معروف معماگونه سطح اول دنیا،،نظریه‌های کاملا متفاوت‌وهوشمندانه دررابطه بااصول فراگیری مسائل ودرک به مراتب صحیحتر،،وکلاً مسئله روانشناسی‌ویافته‌های نو،، مسئله سیاه‌چاله٬٬انرژی تاریک٬٬٬ایده علمی جدیدوبنیادی٬٬ذهن مرتقی،توانایی وچگونگی درک هستی،مسئله ژن،کوانتوم…

  1. تا حالا دقت کردین چقدر کارمندان و تمام کارکنان دولتی و غیر دولتی یک مسیر طولانی را طی میکنند تا به محل کار خودشون برسند خب حالا این وسط سوخت استفاده میشه آلودگی تولید میشه و از همه مهمتر پارامتر زمان هسش ک این طی مسیر از ما میگیره.
   من میخوام بهتون بگم ی لحظه فک کنید محل و کار و محل زندگی تون تو یک مختصات باشه یعنی چی؟
   یعنی اگه شما خیابان x و پلاکy زندگی میکنید جالب میشه ک محل کارتون هم در خیابانx پلاکy باشه در همان محل خانه شما!!!!
   من میخوام بهتون بگم میتونین ساختمون ها رو طوری بسازین ک صبح ها محل کار باشه شب ها محل استراحت و منزل شما !!!!
   و تمام مردم و مجبور کنیم در طول روز فعالیت داشته باشند و سر کار بروند چرا ک خانه و محل کارشون یکیه یعنی منی که امید دارم شب خانه ایی واسه استراحت کردن دارم پس امیدوار و مطمئن هستم دفتر کاری هم واسه صبح ها دارم

   1. ی ایده ساده در مورد تولید الکتریسته دارم میخوام بهتون بگم ک ی روش ساده واسه تولید الکتریسته
    اینه که داخل تایر های اتومبیل ها ی نوع دینام سازگار با شرایط اتومبیل قرار بدیم ک در عین چرخش لاستیک برق تولید کند یعنی چی یعنی این ایده ای که دارم پیشنهاد میکنم میتونیم برای اتومبیل های برقی ی عده فوق العاده عالی باشه و همینطور واسه اتومیل های دیگه
    تصور کنید اتومبیل های برقی در عین حرکت برق تولید میکنند و میشه گفت اتومبیل های برقی هیچوقت نیاز به شارژ برقی ندارند
    این فوق العاده است.
    نمیدونم کی این ایده های منو میبینند ولی ایده زیاد دارم اخه مغزم عاشق ایده دادنه ولی از کتاب متنفرم😂
    چرا چون همش کسل کننده است

    1. بندم دقیقا و کاملا مثل شما هستم؛ ایده ی من برای ساخت یک اپِ مسنجر هستش؛ متاسفانه روند دریافت پتنت خیلی مسخرس؛ انگار عمدا این کارا رو می کنن که تلاش جوونا به نتیجه نرسه

 5. حیف این همه نیروی بکر و جوان که دارن ذره ذره آب میشن و گذر عمر میبینن. بعد باید با کلی ایده و هوش بری موس موس کنی که امریکا و ترامپ آشغال سگ با منت قبولت کنه. هرچی دارن از ایرانیا و هندیا و چینیا دارن مفت خورای بی مغز .

 6. سلام من يه پتنت موقت امريكا ميخام ثبت كنم مراحل پر كردن فرمها رو به فارسي از كجا ميتونم گير بيارم يا كسي كه قبلا انجام داده باشه هزينه از من بگيره وبياد خونه ما تو لپ تاپ خودم انجام بده

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا