تکنولوژی

با ارزش‌ترین ادغام‌های شرکتی در جهان

 بارها و بارها در تاریخ شرکت‌های بزرگ شاهد ادغام‌های مختلف و همکاری دو یا چند شرکت در جهت رسیدن به اهداف بزرگ‌تر بوده‌ایم. ادغام‌هایی که بعضا در شرایط عادی انجام شده و برخی نیز نتیجه شرایط بد اقتصادی یک طرف قرارداد و نتیجتا اجبار به واگذاری به شرکت دیگر بوده است. با این تفاسیر در این مطلب قصد داریم نگاهی به بزرگ‌ترین ادغام‌های انجام شده میان شرکت‌ها در طول تاریخ داشته باشیم. نگاهی که از دهمین ادغام بزرگ شروع شده و به اولین خواهد رسید. مدنظر داشته باشید که ارزش هر قرارداد بر پایه مبلغ توافق شده در همان زمان بیان شده است و تبدیلی انجام نگرفته است.

 

(2004: Shell Transport & Trading Co (UK) , Royal Dutch Petroleum Co (Netherlands

قراردادی به ارزش 75 میلیارد دلار باعث شد پس از حدود یک قرن، شرکت هلندی Royal Dutch Petroleum و شرکت بریتانیایی Shell Transport & Trading در جهت ایجاد ساختاری محکم‌تر زیر یک سقف قراربگیرند. در سال 2005 پس از آنکه مشخص شد شرکت Shell ذخایر نفتی خود را دست بالا اعلام کرده بوده است، این شرکت تصمیم به ساده‌سازی ساختار خود و فعالیت تحت عنوان یک نهاد یعنی Royal Dutch Shell Plc گرفت.

 

(1999: Mobil Corp (US) , Exxon Corp (US

در سال 1999 شرکت Exxon، بزرگ‌ترین شرکت نفتی جهان خبر از ادغام با رقیب قدرتمند خود، دومین شرکت بزرگ نفتی جهان یعنی Mobil داد. این حرکت در راستای ادغام‌ها و خریدهای انجام شده در جهت مبارزه با کاهش قیمت نفت انجام شد. ارزش اعلام شده این ادغام چیزی در حدود 79 میلیارد دلار عنوان شده است. این در حالی است که هر دو شرکت یادشده پیش از آن زیرمجموعه‌ای از شرکت John D. Rockefeller’s Standard Oil بودند که در سال 1911 توسط مقامات دولتی ایالات متحده آمریکا جداسازی شدند. Exxon-Mobil در حال حاضر دومین شرکت بزرگ سهامی عام پس از شرکت اپل است.

 

(2007: ABN-AMRO Holding NV (Netherlands) , RFS Holdings BV (Netherlands

RBS کنسرسیومی را رهبری می‌کرد که در سال 2007 بانک خصوصی Barclays را مجبور به خرید بانک هلندی ABN-Amro کرد. با این وجود پس از بروز بحران مالی و اعتباری، شرایط رو به وخامت گذاشت و RBS مجبور به دریافت کمک از دولت بریتانیا شد. این در حالی است که پیش از این در خصوص پیچیدگی‌های ادغام این دو بانک به RBS هشدارهایی نیز داده شده بود. این قرارداد آن‌طور که از شواهد پیداست با مبلغ 98 میلیارد دلار انجام شده است.

 

(2000: SmithKline Beecham PLC (UK) , Glaxo Wellcome PLC (UK

در سال 2000، این غول دارویی در میان موج وسیع ادغام‌ها و خریدهای میان شرکتی بوجود آمد. مبلغ قرارداد یادشده 76 میلیارد دلار عنوان شده است. این دو شرکت به دنبال روش‌هایی برای تقسیم و کاهش هزینه‌ها به‌منظور توسعه داروهای جدید بودند و نتیجتا بهترین راه را ادغام در قالب یک شرکت واحد یافتند.

2008: Philip Morris Intl Inc (Switzerland) , Altria Group shareholders

در سال 2008، شرکت Altria Group به این نتیجه رسید که شرکت زیر مجموعه یعنی Philip Morris International مالک برند Marlboro بهتر است به طور مستقل به کار خود ادامه دهد. این تغییرات در نتیجه تشدید قوانین وضع‌شده در قالب مجموعه استانداردهای “سلامتی و فروش تنباکو” در آمریکا  انجام شد و چیزی نزدیک به 108 میلیارد دلار هزینه داشت. Atria تشخیص داده بود که بازوی خارج از مرزی این شرکت، به عنوان یک شرکت مستقل عملکرد بهتری خواهد داشت و  می‌تواند منجر به رونق کارها شود. سهام‌داران این شرکت نیز به ازای هر سهمی که در Altria داشتند یک سهم در PMI دریافت کردند.

 

(2000: Warner-Lambert Co (US) , Pfizer Inc (US

Pfizer با خرید Warner-Lambert در سال 2000 با مبلغ 90 میلیارد دلار، بزرگ‌ترین شرکت دارویی را در آمریکا ایجاد کرد. مبنای این خرید، اهداف زیرکانه Pfizer برای خنثی کردن تلاش Warner-Lambert در جهت همکاری با یک شرکت دیگر به جز Pfizer بود. Pfizer به هیچ وجه دوست نداشت کنترل خود بر داروی Lipitor که در واقع مسبب اصلی درخشش Warner-Lambert در بازار بود را از دست بدهد. پس از این ادغام نیز Lipitor یکی از پرفروش‌ترین داروهای شرکت Pfizer شد.

 

(2013: Verizon Wireless Inc (US) , Verizon Communications (US

Verizon Communications با قردادی به ارزش 130 میلیارد دلار، کنترل Verizon Wireless را به‌طور کامل از دست شریک مشترک سرمایه‌گذاری خود یعنی ودافون بریتانیایی خارج کرد. این قرارداد در واقع خط پایانی برای 14 سال فعالیت ودافون در بازار ایالات متحده آمریکا بود و 51 میلیارد دلار ثروت بادآورده را برای صدها هزار سهام‌دار ودافون به ارمغان آورد.

 

(2000: Time Warner (US) , America Online (US

این ادغام نه‌تنها یکی از بزرگ‌ترین ادغام‌های شرکتی انجام شده بلکه یکی از بدترین آن‌ها نیز به شمار می‌آید. Time Wamer امیدوار بود با عقد قراردادی 165 میلیارددلاری با شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت دایل‌آپ، AOL بتواند به سَمت آینده‌ای آنلاین حرکت کند اما این قرارداد نتایج چندان خوشایندی به همراه نداشت. ظهور اینترنت پهن‌باند پرسرعت به معنای عدم نیاز کاربران به استفاده از سرویس دایل آپ بود و نهایتا ارزش AOL بیش از پیش کاهش یافت. لازم به ذکر است که این دو شرکت در سال 2009 از هم جدا شدند.

 

(1999: Mannesmann AG (Germany) , Vodafone (UK

بزرگ‌ترین قرارداد منعقد شده در زمینه ادغام شرکت‌ها باز هم نامی آشنا در یک طرف میز دارد. قرارداری با ارزش 180 میلیادر دلار میان ودافون و همتای آلمانی آن Mannesmann بسته شد اما این قرارداد منجر به ایجاد بحث و جدل فراوان میان سهام‌داران Mannesmann و دولت آلمان شد. ودافون نهایتا در فوریه 2000 این قرارداد را نهایی کرد تا سال‌های سال وقت داشته باشد هزینه‌های آن را حساب کند.

همان‌طور که عنوان شد این‌ها لیستی از بزرگ‌ترین و یا بهتر است بگوییم با ارزش‌ترین ادغام‌های میان شرکتی در اقتصاد جهان هستند. ادغام‌هایی که بعضا پر سروصدا بودند و البته شرکت‌هایی در این لیست حضور داشتند که حتی یک‌بار هم نام آن‌ها به گوش ما نخورده است. آنچه مهم است، هدف این ادغام‌ها است که بسته به شرایط موجود ممکن است اقتصادی، سیاسی و یا حتی فرهنگی باشد.

 

 

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا