تکنولوژی

حضور آلفابت چه تاثیری بر وضعیت مالی و ارزش سهام گوگل خواهد داشت؟

در پست منتشر شده در قسمت مرتبط با امور سرمایه‌گذاری، شرکت گوگل رسما اعلام کرد قرارداد ساختاری با آلفابت نهایی شده و از این به بعد سهام این شرکت نیز از گوگل به آلفابت انتقال پیدا خواهد کرد. اما پیش از هرچیز باید توجه کرد که انتقال و خرید و فروش سهام گوگل همچنان با نماد GOOG یا GOOGL انجام خواهد شد و تنها نام شرکتی استفاده شده بر روی سهام تغییر خواهد کرد (سهامِ عمومی کلاس A و سهامِ عمومی کلاس  C آلفابت، گزینه‌های موجود خواهند بود). لازم به ذکر است که حتی هیئت مدیره شرکت Alphabet نیز همان اعضای هیئت مدیره گوگل خواهند بود. طبیعتا سهامداران نیز همچنان همان‌ها باقی خواهند ماند.
سخنگوی گوگل در این خصوص می‌گوید:
“هیچ تغییری در عملکردهای روزانه ایجاد نخواهد نشد و تنها یک حرکت قانونی برای ثبت یک ساختار رسمی انجام شده است.”
به عبارت دیگر این روند تغییرات زیادی در خصوص پایه‌های ساختاری شرکت گوگل و حتی عملکردهای شرکت آلفابت ایجاد نخواهد کرد اما تغییرات واضح‌تر را مطمئنا می‌توان در انتشار نتایج مالی در سه‌ماهه چهارم سال جاری میلادی نظاره‌گر بود که در واقع نتایج بدست آمده در قالب دو بخش مجزا یعنی شرکت گوگلِ ساندار پیچای و آلفابتِ لری پیج خواهد بود. قسمت دوم شامل نتایج مالی Calico (شرکت تحقیقاتی حوزه بیوتکنولوژی)، Nest (تولید کننده محصولات مرتبط با هوشمندسازی منازل)، Fiber (سرویس‌های اینترنت سریع)، Ventures (شرکت حاضر در حوزه سرمایه‌گذاری‌های اولیه) و Capital (شرکت حاضر در سرمایه‌گذاری‌های رشدیافته) خواهد بود. 
با این مقدمه قصد داریم نگاهی به اثر این انتقال ایجادشده، در سرمایه‌گذاری‌های انجام شده توسط سرمایه‌گذاران و البته ادامه روند حضور گوگل در بازار داشته باشیم، اما پیش از هر چیز باید نگاهی دقیق‌تر به شرکت آلفابت داشته باشیم. 
آلفابت یک مفهوم یا یک شرکت مادر؟
 
 
Alphabet در واقع یک شرکت هولدینگ یا مادر است که گوگل و دیگر شرکت‌های پیرامون آن را در قالبی یکپارچه کنار هم قرار می‌دهد. آلفابت قرار نیست به‌طور مستقیم خرید و فروشی را انجام دهد اما پایگاهی خواهد بود برای ادامه حیات سرویس‌های جستجوگر گوگل و البته ده‌ها شرکت زیرمجموعه دیگر که در واقع زیر چتر گوگل قرار گرفته‌اند. در واقع تغییرات انجام شده در قالب مفهومی به نام آلفابت به گوگل کمک خواهند کرد تا مدیریتی بهتر بر شرکت‌ها و فعالیت‌های مختلف داشته باشد. 
 
تاثیر بر بازار سهام
همان‌گونه که گفته شد کلیه سهام گوگل به آلفابت منتقل شده اما خرید و فروش و واگذاری سهام در Nasdaq همچنان تحت نمادهای پیشین انجام می‌پذیرد. در صورتی که شما یکی از سهامداران خوشبخت گوگل هستید جای هیچ نگرانی از بابت این تغییر ساختار وجود ندارد. بنابر گزارش‌های منتشر شده سهام آلفابت نیز تحت همان طراحی‌ها، حقوق، شرایط و محدودیت‌هایی که سهام گوگل از آن بهره می‌بردند ارائه خواهد شد.
شاید پراکندگی فعالیت‌های گوگل در شاخه‌های مختلف باعث شده بود سهامداران دقیقا ندانند این شرکت در چه شاخه‌ای فعالیت می‌کند اما در اولین تغییر انجام شده در بازار، پس از انتشار خبر توافق یادشده، سهام آلفابت در کلاس A با نماد GOOGL شاهد 4.10 درصد رشد و سهام کلاس C نیز شاهد 4.27 درصد شد بود. در واقع این مطلب نشان‌دهنده آن است که سرمایه‌گذاران این حرکت را تحسین کرده و امید دارند تا تغییرات انجام شده روندی مثبت ایجاد کند. 
خطرات احتمالی بازار!
با قرارگرفتن تحت پوشش یک شرکت مادر، باید پذیرفت که گوگل ایده‌هایی در خصوص توسعه فعالیت‌های جدید و یا متفرقه در سر دارد. همانند دیگر شرکت‌های حاضر در حوزه تکنولوژی مانند فیس‌بوک و آمازون، شرکت گوگل نیز در حال حاضر پروژه‌های مختلف و متفرقه زیادی از خودروهای بدون راننده تا فعالیت‌های بیوتکنولوژیک در دست اقدام دارد که مطمئنا با این جابجایی، به رشد و توسعه آن‌ها فکر خواهد کرد. نتیجتا عملکرد مطلوب و مثبت این فعالیت‌ها می‌توانند ارزش سهام آلفابت را بیش از پیش افزایش دهد و البته عدم موفقیت نیز نتیجه‌ای جز کاهش ارزش سهام نخواهد داشت. 
سخن آخر
در پایان باید یادآور شویم که دوستداران و علاقمندان شرکت گوگل نباید از این تغییرات اخیر نگرانی داشته باشند! گوگل همچنان به حیات خود ادامه خواهد داد و البته بر فعالیت‌های خود در بازار محصولات و خدمات اینترنتی تمرکز بیشتری خواهد داشت. این روند می‌تواند به بهتر شدن خدمات عرضه شده منجر شود و از سوی دیگر فعالیت‌های متنوع دیگر مانند تحقیق در روش‌ها و تکنولوژی‌های بهبوددهنده سلامتی، هوش مصنوعی، روبات‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین، خودروهای بدون راننده، دوربین‌های واقعیت مجازی و… تحت پوشش ساختارهای زیرمجموعه و مستقل آلفابت با تلاش بیشتری پیگیری خواهند شد.
 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا