تکنولوژی

کاربران اینترنتی سال 2014 دنبال چه‌ می‌گشتند؟

 

هیچ کس به درستی اندازه اینترنت را نمی‌داند و اگر قرار باشد یک حداقل از حجم دنیای مجازی به‌دست آید، باید تعداد صفحات اینترنتی که موتورجست‌وجوهای گوگل، Bing، یاهو و … فهرست می‌کنند را محاسبه کرد. البته توجه داشته باشید که این اتفاق هم کار آسانی نیست و حتی تعداد دقیق صفحاتی که این پورتال‌ها می‌توانند شناسایی کنند را هم نمی‌توان به دقت محاسبه کرد. کارشناسان برای این کار فرمول پیچیده‌ای تعریف کرده‌اند و با جست‌وجوی 50 کلمه واحد در بزرگترین جست‌وجوگرهای اینترنتی درمیابند که هر کلمه در چه تعداد صفحه اینترنتی یافت شده است و سپس نتیجه به‌دست آمده را مورد بررسی قرار می‌دهند. در این روش مطالعه مشخص شد کلمه انگلیسی The در 67.61 درصد سایت‌های اینترنتی مجموعه آماری موجود بوده است. زمانی که این کلمه را در گوگل وارد می‌کنیم این جست‌وجوگر آن را در 14 میلیارد سایت شناسایی می‌کند و بر این اساس به صورت تقریبی می‌توان گفت گوگل اندازه اینترنت را 23.633 میلیارد صفحه تخمین می‌زند.

گوگل 68 درصد بازار جست‌وجوهای اینترنتی را در اختیار دارد و به همین خاطر بزرگترین شرکت اینترنتی جهان محسوب می‌شود. هر ثانیه در گوگل بیش از 46 هزار کلیدواژه سرچ می‌شود، کاربران جهانی در هر روز 3.5 میلیارد کلمه و عبارت را در آن جست‌وجو می‌کنند و گوگل سالانه نتیجه جست‌وجوی 1.2 تریلیون کلیدواژه را در اختیار کاربران می‌گذارد. در هر ماه به‌طور میانگین 187 میلیون نفر به گوگل و سایت‌های زیرمجموعه آن سر می‌زنند و پیش‌بینی شده است که اگر این پورتال اینترنتی برای مدت 5 دقیقه از کار بیفتد، حدود 40 درصد از ترافیک اینترنتی جهان کاسته می‌شود. گوگل به عنوان پربیننده‌ترین سایت اینترنتی، معتبرترین منبع در دنیای مجازی محسوب می‌شود و به همین خاطر گزار‌ش‌های منتشر شده از سوی آن را تقریبا می‌توان به همه مردم جهان نسبت داد. هم‌اکنون که سال 2014 میلادی آخرین روزهای خود را سپری می‌کند، گوگل لیست کلیدواژه‌هایی که طی یک سال گذشته بیشترین تعداد جست‌وجو مربوط به آن‌ها می‌شده است را منتشر کرده است.

البته پیش از بررسی دقیق‌تر، دو نکته در این لیست به‌چشم می‌خورد. نخست آنکه، حضور برخی از کلیدواژه‌ها در رتبه‌های اول لیست عجیب به‌نظر می‌رسد و معلوم نیست هدف از اینکه چند میلیارد کاربر در سراسر جهان چنین کلماتی را بارها جست‌وجو کرده‌اند، چیست. دومین نکته اینکه در 50 کلیدواژه برتر جست‌وجو شده در سایت گوگل بسیاری از مردم جهان به دنبال پیدا کردن شغل مناسب بوده‌اند و در مقابل، کارفرمایان سراسر جهان همواره از فرصت‌های شغلی صحبت می‌کنند که کارمند مناسب را برای آن نمیابند. به هر حال، کلماتی که در زیر آورده شده‌اند مربوط به کلیدواژه‌هایی می‌شوند که طی سال 2014 میلادی بیشترین تعداد جست‌وجو در سایت گوگل را داشته‌اند.

فیس‌بوک

گوگل می‌گوید که این کلمه طی یک سال گذشته بیشترین تعداد جست‌وجو را داشته است. البته این آمار چندان هم دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد. زیرا فیس‌بوک بیش از 1.35 میلیارد مشترک فعال دارد و از آنجایی که جست‌وگر پیش‌فرض برای بسیاری از مرورگرهای اینترنتی«گوگل» در نظر گرفته شده است، به محض آنکه کلمه مورد نظر وارد مرورگر اینترنتی می‌شود گوگل سایت مربوطه را باز می‌کند و از آنجایی که فیس‌بوک دومین سایت پربیننده و بزرگترین شبکه اجتماعی جهان است، کلمه Facebook در سال 2014 میلادی بیشترین تعداد جست‌وجو در گوگل را داشته است.

گوگل

یکی از عجیب‌ترین اتفاقات در لیست امسال رتبه دوم کلمه «گوگل» است که پس از فیس‌بوک بیشترین مورد جست‌وجو به آن اختصاص دارد. عجیب به‌نظر می‌رسد که به چه علت تعداد زیادی از کاربران جهانی این واژه را جست‌وجو کرده‌اند و حال آنکه گوگل به عنوان محبوب‌ترین جست‌وجوگر اینترنتی برای تمام کاربران جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نتیجه جست‌وجو پیرامون دیگر کلیدواژه‌ها را منتشر کند.

You

سومین کلمه‌ای که کاربران جهانی در سال 2014 میلادی بیشترین جست‌وجو را در مورد آن داشته‌اند واژه انگلیسی You بوده است. کارشناسان بر این باورند که به احتمال قوی افراد با نوشتن این کلمه قصد داشتند سایت YouTube را جست‌وجو کنند و با نوشتن این کلمه به صورت اختصاصی توقع داشتند گوگل مابقی آن را حدس بزند. محبوبیت زیاد سایت ویدیویی YouTube مهم‌ترین دلیلی است که می‌تواند قرار گرفتن این کلمه در رتبه سوم را توجیه کند.

YouTube

دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد که تعداد زیادی از کاربران جهانی این واژه را در سال 2014 میلادی جست‌وجو کرده‌ باشند. یوتیوب پربیننده‌ترین و محبوب‌ترین سایت ویدیویی در جهان محسوب می‌شود و بر اساس آمارهای موجود هر دقیقه معادل 100 ساعت تصویر ویدیویی جدید در یوتیوب منتشر می‌شود، هر دقیقه بیش از 700 لینک ویدیویی یوتیوب در توئیتر به اشتراک گذاشته می‌شود و روزانه بیش از 500 سال تصویر ویدیویی یوتیوب در فیس‌بوک تماشا می‌شود.

Weather

این کلمه انگلیسی در زبان فارسی «آب‌وهوا» ترجمه می‌شود و این طور که لیست جدید نشان می‌دهد، بسیاری از کاربران در جهان تمایل دارند آخرین اطلاعات جوی را در اختیار بگیرند. گوگل توضیح داده است که در برخی دوره‌های زمانی جست‌وجوی این کلمه بیشتر شده است. به عنوان مثال در فصل همزمان با آغاز تعطیلات و پایان سال میلادی که مردم قصد برنامه‌ریزی برای سفرهای خود را دارند جست‌وجوی واژه Weather بیشتر می‌شود.

CraigsList

این واژه نام یک سایت تبلیغاتی بزرگ است که بخش‌های مختلفی دارد و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کاریابی، اجناس مخصوص خانه، شخصیت‌ها، کالاهای مخصوص فروش، اقلام مورد نظر، خدمات، سرویس‌های ارتباطی، بلیط کنسرت، تهیه سوابق کاری و فروم‌های گفت‌وگو اشاره کرد. این سایت خدمات خود را به صورت تخصصی در بیش از 700 شهر در 70 کشور جهان ارایه می‌دهد و با 30 کارمندی که در اختیار دارد، رسالت اصلی خود را ارتباطات مبتنی بر وب اعلام کرده است. الکسا این پلتفورم را پنجاه‌وسومین سایت اینترنتی پربازدید جهان می‌شناسد و از این رو دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد که نام CraigsList به‌عنوان ششمین واژه پرجست‌وجو در اینترنت برگزیده شده است.

یاهو

شرکت گوگل می‌گوید که Yahoo هفتمین واژه محبوب کاربران جهانی محسوب می‌شود که بیشترین تعداد جست‌وجو را به خود اختصاص داده است و البته نکته جالب در این است که کاربران یاهو را در گوگل جست‌وجو کرده‌اند. پورتال یاهو دومین جست‌‌وجوگر اینترنتی بزرگ جهان محسوب می‌شود و البته پیش از آنکه گوگل متولد شود، یاهو برای سالیان طولانی عنوان محبوب‌ترین ارایه‌دهنده خدمات جست‌وجوی اینترنتی و بزرگترین ارایه دهنده خدمات پست الکترونیکی جهان را در اختیار داشت.

News

این واژه انگلیسی که در زبان فارسی «اخبار» ترجمه می‌شود، نشان می‌دهد که کاربران جهانی تا چه اندازه پیگیر اتفاقات روز بوده‌اند. میزان تمایل کاربران جهانی برای دنبال کردن اخبار در زمینه‌های مختلف چندان هم دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد و گوگل می‌گوید که این خبرها تنها به آخرین اتفاقات افراد مشهور و بازی‌های فوتبال مربوط نمی‌شده است و کاربران جهانی در خبرها اتفاقات مهم‌تر سیاسی و اقتصادی را هم دنبال می‌کردند. به گفته گوگل این چندمین سالی است که واژه News در لیست محبوب‌ترین کلیدواژه‌های برای جست‌وجوی اینترنتی دیده می‌شود.

Amazon

این واژه به جز آنکه به بزرگترین رودخانه در آمریکای جنوبی اطلاق می‌شود، نام بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان را هم تداعی می‌کند. واژه Amazon در اصل به واسطه همین فروشگاه اینترنتی در سال 2014 میلادی میلیاردها بار توسط کاربران جهانی جست‌وجو شده است. آمازون 133 هزار کارمند در سراسر جهان دارد، هشتمین سایت پربیننده جهان محسوب می‌شود، مجموع سرمایه‌های آن 40 میلیارد دلار می‌ارزد، سالانه 34 میلیارد دلار درآمد کسب می‌کند، هفته‌ای 137 میلیون مشتری دارد، روزانه 19.5 میلیون مشتری به سایت آن مراجعه می‌کنند و آمازون در کل یک‌دهم همه درآمدهای آمریکای شمالی در حوزه تجارت الکترونیک را به‌دست می‌آورد. به همین خاطر است که نهمین واژه محبوب با بیشترین تعداد جست‌وجو در سال جاری Amazon بوده است.

 Games

این واژه در زبان فارسی «بازی‌ها» ترجمه می‌شود و لیست گوگل نشان می‌دهد که بازی کردن برای عموم مردم جهان جزء اولویت‌های اصلی زندگی بوده است. البته گوگل توضیح داده است که هدف از جست‌وجوی عبارت Games در اینترنت این بوده است که کاربران آخرین بازی‌های ویدیویی‌ عرضه شده برای کنسول‌ها، دستگاه های موبایلی، رایانه‌های شخصی و … را به دست آورند. آنچه که مسلم است، بازی‌های رایانه‌ای برای مردم جهان اهمیت فراوانی دارند و از آنجایی که در سال 2014 میلادی دو کنسول Xbox One مایکروسافت و PlasyStation 4 سونی روانه بازار شدند، دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد که میزان علاقمندی مردم برای گشتن به دنبال بازی‌های ویدیویی بیشتر شود.

دیگر واژه‌های که طی سال 2014 میلادی بیشترین آمار جست‌وجو در اینترنت را داشتند به‌ترتیب شامل موارد زیر می‌شوند: پست الکترونیکی Gmail، المپیک، حراجی آنلاین eBay، فروشگاه زنجیره‌ای Walmart، Map (نقشه)، نقل‌قول، مردم، سرویس پست الکترونیکی یاهو، توئیتر، رانندگی، سرویس اینترنتی Netflix، ماشین‌حساب، لیگ فوتبال Super Bowls آمریکا، شبکه اجتماعی Tumblr، عبارت Email.

 

منبع : ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا