تکنولوژی

راه‌اندازی رسمی 4G در 9 شهر کشور

 

مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل گفت: 9 شهر ارومیه، بابل، تبریز، تهران، قزوین، قم، کرج، مشهد مقدس و همدان با 50 درصد پوشش جمعیتی تحت پوشش شبکه نسل چهارم تلفن همراه ایرانسل قرار گرفتند.

صبح امروز در مراسم بهره‌برداری رسمی و تجاری از شبکه نسل چهارم تلفن همراه ایرانسل در سراسر کشور افزود: تا پایان سال جاری پوشش 4G تمام مرکز استان‌های کشور تکمیل می‌شود و این درحالی است که طبق تعهدات سال اول پروانه نسل چهارم ایرانسل، باید پنج مرکز استان با حداقل پوشش جغرافیایی 10 درصدی شهرهای تحت پوشش و حداقل پوشش جمعیتی پنج درصد در کشور تحت پوشش 4G قرار بگیرند.

وی اظهار داشت: درحال حاضر، سرویس نسل سوم ایرانسل  در 75 شهر در تمامی 31 استان کشور راه اندازی شده است و همزمان با نسل 3، فعالیت روی ارایه نسل 4 آغاز  شد که به فاصله اندکی پس از راه اندازی رسمی نسل 3، موفق شدیم نسل 4 اینترنت همراه را نیز برای اولین بار در کشور عرضه کنیم.

دزفولی افزود: پس از آغاز به کار ارایه سرویس نسل 4 در 29 آبان ماه از شهر مشهد مقدس و به دنبال راه‌اندازی این سرویس در 10 آذر ماه در شهر کرج، امروز خدمات نسل 4 به طور گسترده در سطح کشور به صورت رسمی و تجاری راه‌اندازی می‌شود.

وی درباره روند تکامل فناوری نسل 4 توضیح داد: در سال 2004 شرکت NTT DOCOMO  ژاپن، LTE  را به عنوان یک استاندارد بین‌المللی در حوزه ارتباطات رادیویی پیشنهاد داد و در سال 2007 شرکت اریکسون سوئد و شرکت NTT DOCOMO  ژاپن، به ترتیب سرعت‌های 144 مگابیت بر ثانیه و 200 مگابیت بر ثانیه با استفاده از LTE را مورد آزمایش قرار دادند.

دزفولی افزود: در سال 2008 بخش ارتباطات رادیویی  ITU، ملزومات استاندارد سیستم‌های نسل4 را  تعریف کرد و در سال 2009 شرکت‌های نوکیا زیمنس و LG با مشارکت یکدیگر اولین تست کامل عملکرد LTE را با موفقیت انجام دادند.

به گفته وی، نخستین شبکه LTE در دسترس عموم در جهان، در سال 2009 توسط Teliasonera به عنوان اپراتور پیشرو در شهرهای استکهلم و اسلو راه‌اندازی شد و نخستین سرویس GPRS نیز به صورت تجاری، پیش از این در سال 2000 توسط همین اپراتور ارایه شده بود.

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

‫26 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا