تکنولوژی

فیلترینگ فعلی کارآمد نیست

نام نویسنده: مینو مومنی

 

“آقای واعظی علیرغم این‌که طی سال‌های اخیر چهره فعال‌تری در عرصه سیاست خارجی داشته‌اند ، اما تحصیلاتشان در رشته ارتباطات است و اولین آشنایی بنده بعد از انقلاب با ایشان وقتی بود که مسئول مخابرات کشور در زمان مرحوم شهید قندی بودند و من تائید می­­کنم که ایشان از مدیران فعال و ارزشمند کشور هستند که هر کجا بوده­اند شاهد مدیریت خوب ایشان بوده­ایم”. این بخشی از سخنرانی دکتر روحاتی در جلسه علنی مجلس در 21 مرداد ماه 92 برای معرفی و دلیل انتخاب “محمود واعظی” به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

امروز یکسال است که از آن تاریخ سپری شده است و وزیر پیشنهادی در آن زمان توانست با 218 رای موافق مجلسیان، لقب دهمین وزیر حوزه آی سی تی را از آن خود کند. جناب وزیر در حالی سکاندار این وزارتخانه مهم و کلیدی شد که طی 8 سال گذشته به دلیل سو مدیریت، این وزارتخانه با چالش­های بسیاری دست به گریبان بود.به بهانه  یک سالگی این سکانداری، میهمان وزیر در ساختمان شهیدی قندی شدیم تا از نزدیک جویای  احوال حوزه آی سی تی کشور باشیم .

بهبود سرعت و کیفیت اینترنت سالها است برای کاربران کشورمان به یک آرزوی دست نیافتنی بدل شده است و شما از زمان ریاست خود بر وزارت ارتباطات برای تحقق این امر در تلاش هستید و در آخرین آمار اعلام کرده­اید طی یک سال فعالیتتان بیش از 2 میلیون کاربر داری اینترنت پرسرعت شده­اند و سرعت اینترنت در دانشگاه بالا رفته و در حدود 6 هزار روستا هم داری اینترنت پرسرعت شده است و در عین حال پروژه هایی در دست دارید که با اجرای آن سرعت اینترنت بهبود خواهد یافت در خصوص این پروژه ها توضیح دهید و اینکه دقیقا کاربران چه زمانی احساس خواهند کرد که سرعت و کیفیت اینترنت بهبود خواهد یافت؟

در حال حاضر شرایطی در کشور به وجود آمده که همه به دنبال اینترنت هستند و در عین حال اینترنت نیاز به یک زیرساخت دارد که باید سرمایه گذاری بسیاری در این خصوص انجام شود تا مردم سراسر کشور بتوانند از این خدمت بهرمند شوند. متاسفانه طی سالهای گذشته به دلایل مختلف روی این زمینه سرمایه گذاری نشده و در مقابل ما مواجه هستیم با انبوهی از متقاضیان دریافت اینترنت از سوی افراد شخصی،دولتی، دانشگاهی و… البته از زمان برعهده گرفتن این پست در تلاش هستم وضعیت موجود را مدیریت کنم و سعی داریم تا آنجایی که از نظر فنی امکان دارد با ترمیم هایی با پروژه های کوچک با جابجایی ها با آوردن میزبانی ها از خارج به داخل کشور یک مقدار تسهیلات برای مردم بوجود بیاوریم. به عنوان مثال سال گذشته که من این وزارت خانه را تحویل گرفتم 10 درصد میزبانی ها در داخل کشور و 90 درصد سرورها ومیزبانی ها در خارج از کشور بود و تلاش بسیاری صورت گرفت تا آنجا که امروز با شما صحبت میکنم 34 درصد میزبانی در داخل و 66درصد در خارج کشور صورت می­گیرد و تلاش ما براین است که باتسهیلاتی که برای سایتهای مختلف خبرگزاریها ، دانشگاهها و…. قائل شدیم همه گان را تشویق کنیم که اگر تولید محتوا در داخل کشور دارند میزبانی آن را نیزبه داخل کشورمنتقل کنند و آمادگی داریم که تخفیف­های به همراه تسهیلات بسیاری برایشان فراهم کنیم. این یکی از روشهایی بوده که ما در این یکسال انجام داده­ایم وازاین طریق توانستیم یک مقدار فضای پهنای باند برای ما آزاد شود وسعی داریم با ابتکار و روشهای فنی دیگری به نوعی سیل عظیمی از درخواست­های اینترنت را سروسامان دهیم و در همین راستا حدود 2 میلیون کاربر توانستند به اینترنت دسترسی داشته باشند اما هنوز درخواست­ها به شدت بالا است و در خصوص سرعت اینترنت نیز باید به این نکته اشاره داشته باشم تا زمانی که این تعداد متقاضی دریافت اینترنت داریم یا باید به فکر ارایه اینترنت به این دسته از کاربران باشیم یا بگذاریم این افراد سالها در انتظار نوبت بمانند و امکانات را معطوف به بالا بردن سرعت کنیم. اما تصمیم ما بر این است که همه مردم به اینترنت دسترسی داشته باشند به جای اینکه عده ای به طور کامل از تکنولوژی محروم شوند بنابراین ما در یک مقطع ناچاریم که با امکانات کمی که داریم به نوعی سامان دهی کنیم تا پروژه ها یمان اجرا شود.اما درارتباط با پروژه هایی که داریم باید بگویم با اجرای شبکه ملی اطلاعات بخشی از مشکلات مردم را حل خواهد شد به این معنا که ما در شبکه ملی اطلاعات تلاشمان براین است که بسیاری از نیازمندیهای مردم درهمین شبکه توسط دستگاهای مختلف وهمه بخشهایی که تولید محتوا می کنند به وجود بیاید مانند دسترسی به اطلاعات وزارتخانه­های مختلف،سایتهای که تولید محتوای آموزشی و سرگرمی دارند و… به طور کلی تلاشمان بر این است که ما سرویس پرسرعت به مردم بدهیم یعنی همه چیز که در داخل کشور است مردم به راحتی با سرعت بالا بتوانند آن را بارگذاری و از آن استفاده کنند.

دقیقا چه زمانی این وعده تحقق خواهد یافت؟

به امید خدا اگر بودجه مورد نیاز تامین شود اواخر سال 94 این کار انجام خواهد شد ولی این به این معنا نیست که ما همه کارها را نگه خواهیم داشت تا پایان سال 94 چرا که ما بخش بخش هر چه آماده باشد را در اختیار مردم قرار می­دهیم. در عین حال ذکر این نکته ضروری است که شبکه ملی اطلاعات یک شبکه هوشمند است که کاربر بنا به نیاز می­تواند مسیر داخل یا خارج را انتخاب کند و طبیعی است که سرعت اینترنت داخلی بسیار بیشتر از دسترسی بین الملل خواهد بود به هرحال ما برای این کار پروژهای مختلفی تعریف کردیم و قرار است در سراسر کشور حدود 10 تا 12 هزار میلیار تومان دولت سرمایه گذاری کند و تا سال آینده بخش خصوصی نیز باید برای شبکه ملی اطلاعات سرمایه گذاری کند و با این هماهنگی­ها انجام شده امیدوارم شبکه ملی اطلاعات را زمان موعد به بهره برداری برسانیم. با اجرای این شبکه مردم سراسر کشور دولت الکترونیک خواهند داشت و سلامت الکترونیک وهمچنین آموزش الکترونیک وبخش قابل توجهی از نیازمندیهای مردم از طریق این شبکه برطرف میشود در دوجلسه که در شورای عالی فناوری اطلاعات داشتیم ماهمه دستگاهای مختلف را موظف کردیم که هم زمان که ما داریم زیرساخت را آماده میکنیم دستگاهای مختلف نیز سرویسهای خود را آماده کنند که همزمان بتوانیم از این شبکه بهره مند شویم.

صحبت از شبکه ملی اطلاعات شد و جا دارد به این نکته اشاره داشته باشم که دولت تدبیر و امید خواسته و ناخواسته به نوعی میراث دار دولت قبلی است و باید جوابگو بسیاری از ناکامی­های دولت قبل باشد. یکی از این موارد شبکه ملی اطلاعات است و حاشیه­های که در خصوص آن در این مدت صورت گرفته و متاسفانه شاهد هستیم آن طور که باید از سوی وزارتخانه و شخص شما اظهار نظری صورت نگرفته، دلیل این سکوت چیست و شبکه ملی اطلاعات دقیقا چه زمانی به سرانجام خواهد رسید؟

دولت آقای دکتر روحانی بنای آن را ندارد وارد حاشیه سازی شود حتی اگه دیگران هم بخواهند برایش حاشیه ایجاد کنند قرار نیست ما در این بازی وارد شویم وگرنه شما خودتان در جریان هستید که بیش از 10 سال است که بحث شبکه ملی اطلاعات تحت عناوین مختلف مطرح بوده و حتی در برنامه پنج ساله دوم قرار براین بود که شبکه ملی اطلاعات در دوسال اول برنامه، نهایی شود که در قالب این شبکه 60 درصد خانوارها و100 درصد کسبه به این شیکه بپیوندند. حالا که در گذشته هیچ کدام این کارها انجام نشده و کسی هم صداش در نیامده جالب است از زمانی که دولت جدید آغاز به کار کرده است همه دل نگران این شبکه هستند و دنبال اجرای آن، ما جواب این افراد را نمی دهیم چون قصد داریم اول عمل کنیم بعد حرف بزنیم چون اهل شعار نیستم. با توجه به اینکه ما کارهای مربوط به طراحی، برنامه­ریزی وهماهنگی بین دستگاه­ها را انجام داده­ایم ولی شبکه ملی اطلاعات به یک بودجه عظیمی نیاز دارد که بتواند پژوهش­هایش را اجرای کند تا به امروز با اینکه بودجه اختصاص داده شده ولی به دلایل مختلف دولت تا کنون نتوانسته پولی به  ما بدهد. پس ما منتظر هستیم تا گشایشی بوجود آید که بتوانیم این پروژه­هارو عملیاتی کنیم تا از این طریق در 2سال آخر این برنامه آنچه که قراربود در 10 سال گذشته اجرا شود را عملیاتی کنیم. ما برنامه زمان بندی داریم وقدم به قدم هم داریم پیش می رویم و امیدوارهستیم که طبق برنامه که پایان سال 94 است. شبکه ملی اطلاعات در بسیاری از شهرهای بزرگ و در تهران اجرا شود. فعلا تصمیم گرفتیم که استان قم به عنوان پایلوت انتخاب شود تا از این طریق مشکلاتی که در این شهر می بینیم در جاهای دیگر برطرف کنیم ولی به طور جدی یکی از اولویت­های اصلی وزارتخانه اجرای شبکه ملی اطلاعات است.

در خصوص بودجه اجرای شبکه ملی اطلاعات شما اعلام کرده­اید که بودجه­ای که در دست دارید تنها کفاف حقوق کارمندها را می کند به همین علت به فکر فروش اوراق قرضه هستید؟

عرض من در مورد بودجه این بوده که آنچه که ما دراین مدت از دولت دریافت کردیم تنها کفاف هزینه­های کارمندهایمان بوده چرا که دولت به خاطر مشکلاتی که از دولت قبل برایش به ارث گذاشته شده، نتوانسته بودجه مورد نیاز را در اختیار ما قرار دهد ولی ما در یازده ماه گذشته با آنکه بودجه نداشیم ولی آنچه که مربوط به طراحی و هماهنگی با دستگاه­ها، اپراتورها، PAP ها و… انجام داده ایم و به نوعی مدل مفهومی این شبکه آماده است تنها ما منتظر بودجه هستیم تا پروژه را اجرا کنیم در خصوص رقم بودجه نیز فکر میکنم بودجه­ای که امسال تعیین شده کفاف ندهد و ما ناچار باشیم با مجوزی که دولت در خصوص فروش اوراق داده از این طریق کمبود را جبران کنیم.

شما همیشه اعلام کرده­اید جلوی افزایش تعرفه­های بخش مخابراتی کشور را خواهید گرفت چرا که افزایش تعرفه چه در بخش ثابت و چه همراه غیرقانونی است اما شاهد هستیم که به یکباره همراه اول تعرفه خودش را افزایش داد و این در حالی است که شما به عنوان رئیس کمیسیون سازمان تنظیم مقررات اجازه این افزایش تعرفه را به همراه اول داده­اید؟

آنچه که من اعلام کردم در 26 مرداد 92 بود. وقتی آمدم به وزارتخانه و دیدم تصمیمی گرفته شده که تعرفه تلفن ثابت و همراه یک درصد بسیار بالایی افزایش پیدا کند پس با این کار مخالفت کردم چرا که آن رقم،رقم بالایی بود. لذا یک گروه کارشناسی برای این مسئله در نظر گرفتیم و اجازه ندادیم تا پایان سال 92 هیچ افزایشی صورت بگیرد بعد از آن نتیجه کار کارشناسی را به کمیسیون تنظیم مقررات بردیم. جای که  که از دستگاه­های مختلف وزرات خانه­ها نماینده حضور دارد و سه نماینده هم به انتخاب دولت­، آنجا روی این مسئله بررسی صورت گرفت و چند تصمیم گرفتیم یکی اینکه برای تلفن ثابت همسان سازی کد انجام شود یعنی اینکه در یک استان وقتی که از هر نقطه این استان به نقطه دیگر تلفن شهری حساب شود و اینکه  ازیک استان به هر نقطه از کشور تنها یک تعرفه لحاظ شود چرا که در گذشته به این صورت بود که مثلا تماس از تهران به کرج یک تعرفه داشت و از تهران به قزوین یک تعرفه دیگر و به طبع آن از تهران به تبریز این رقم افزایش بیشتری پیدا می­کرد یعنی هر چه فاصله بیشتر می­شد تعرفه نیز افزایش پیدا میکرد بنابراین تصمیم گرفتیم برای تلفن ثابت هرکسی از هر نقطه از ایران به هرنقطه دیگر تماس بگیرد تعرفه دیگر ثابت باشد. این مسئله خیلی به نفع مردم است مخصوصا مردمی که در نقاط دور افتاده زندگی میکنند. تصمیم دیگری که در این کمیسیون گرفتیم برای تلفن همراه بود به این صورت که تماس از هر نقطه­ای از این به بعد تنها یک تعرفه داشته باشد به همین علت یکسان سازی تعرفه در تلفن همراه را اجرا کردیم و برای هر دقیقه 499 ریال پایه انتخاب شد و اپراتور­ها می­توانند تا 599 ریال در این رنج با هم رقابت داشته باشند این تصمیمی بود که در کمیسیون گرفته شد وابلاغ کردیم پس اتفاقی که در سال 93 صورت گرفت درست بر اساس تصمیمی است که ما خودمون در کمیسیون گرفتیم وشما الان میدانید که بین سه اپراتور رایتل ،همراه اول وایرانسل هر اپراتور تشخیص داده چه تعرفه­ای را اجرا کند اما در عین حال ما به سه اپراتور توصیه کرده­ایم که براساس نیازمندیهایی که مردم دارند آنها بسته­های مختلف ارائه دهند در همین راستا در چند ماه گذشته شاهد هستیم که هرکدام از این اپراتورها بسته هایی را  تبلیغ میکنند بنابراین سعی ما بر این است که رقابت سالم در افزایش کیفیت و پایین آوردن تعرفه بین اپراتورها را بالا ببریم که مردم بتوانند سود بهتری داشته باشند. ضمن اینکه ما در آینده برنامه ای داریم که در نیمه سال 94 اجرا خواهیم کرد به این صورت که هر کاربر می تواند با حفظ شماره خودش اپراتور را تغییر دهد این مسئله باعث میشود یک رقابت چه از نظر کیفیت و چه از نظر تعرفه بین اپراتورها به وجود آید.

پس شما از افزایش تعرفه همراه اول گلایه ندارید؟

نه چون این افزایش طبق نظر کمیسیون انجام شده اما در عین حال بهتر بود که همراه اول افزایش تعرفه را به صورت مرحله ای انجام میداد تا به مردم شوک وارد نشود.

شما اعلام کرده­اید که دوره انحصار اپراتور سوم تمدید نخواهد شد و توصیه کرده­اید که اپراتورها باید از نسل سوم عبور کنند و سرمایه گذاری برای نسل چهارم انجام دهند اما سوال اینجا است نسل سوم برای ارایه خدمات خودش مثل ارایه مکالمه تصویری در کشور با مشکل روبه رو شده است پس چطور میتوان در این شرایط از نسل چهارم صحبت کرد؟

توجه داشته باشید که مکالمه تصویری یکی از دهها ویژگی نسل سوم تلفن همراه یا نسل چهارم است چرا که با اجرای این نسل میتوان کیفیت صدا،پوشش دهی بهتر آنتن، بهره برداری از اینترنت با کیفیت یا انواع و اقسام اپلیکیشن های مختلف را اجرا کرد.

اما آقای دکتر قبول دارید وجه تمایز اپراتور سوم با دو اپراتور فعال دیگر برای ارایه خدمات مکالمه تصویری بود خدماتی که برای بسیاری از جمله نسل جوان یک دغدغه محسوب میشود خدماتی که در حال حاضر جلوی آن گرفته شده است؟

بحث پیوست فرهنگی در شورای عالی فضای مجازی مورد بررسی قرار گرفته و باید به این نکته توجه داشته باشید رای ممنوعیت استفاده از مکالمه تصویری را همه علما صادر نکرده­اند و تا آنجا که من در جریان هستم نظرات مختلف است و یک نظر واحد در این زمینه وجود ندارد توجه داشته باشید در گذشته اپراتورهایی که امکان ارایه نسل سوم نداشتن در رقابت با رایتل بودن بنابراین بستگی داشت سوال خودشان را در خصوص مکالمه تصویری چگونه مطرح کنند تا به پاسخ مورد نیاز برسند چرا که رایتل هم سوال خودش را پرسیده و پاسخ های که گرفته مثبت بوده پس امیدواریم هر چه سریعتر این مشکل برطرف شود.

استفاده از شبکه اجتماعی فیس بوک بین اعضای دولت رواج دارد شما به عنوان وزیر ارتباطات آیا عضو این شبکه هستید؟

من در فیس بوک عضو نیستم .

آیا به دلیل خاصی عضو این شبکه نشده­اید؟

دلیل خاصی ندارد حتی قبل از اینکه وزیر هم بشوم عضواین شبکه نبودم چون به نظرم بسیار وقت گیر است شاید این جور عضویت­ها قبل از پذیرفتن مسئولیت یک زنگ تفریح باشد اما به گمان من زمان زیادی از افراد می گیرد و من ترجیع میدهم به جای اینکه وقتم را در فیس بوک صرف کنم مقاله­های علمی پژوهشی بنویسم.اما در عین حال به این مسئله هم اعتقاد دارم افرادی که عضو فیس بوک هستند کار اشتباهی انجام نمی دهند.

نوشتن مقاله و انتشار آن در سایت ها و نشریه های بین المللی بار علمی برای کشورمان دارد اما قبول کنید عضویت یک وزیر در یک شبکه اجتماعی و تعاملش با کاربران تاثیر بسیار زیادی مخصوصا روی نسل جوان دارد؟

دقیقا به دلیل همین علاقه ای که بین جوانان وجود داشت در چند شبکه اجتماعی داخلی عضو شدم و علت عضویت در شبکه اجتماعی داخلی هم به این دلیل بود که احساس کردم باید شبکه­های داخلی خودمان را تقویت کنیم اگر من به عنوان وزیر عضو این شبکه­های داخلی نمی­شدم و نمونه خارجی را انتخاب میکردم این نشان دهنده بی توجهی من به زحمت عده­ای از جوانان است که در این زمینه تلاش می کنند.

آیا خودتان کارهای صفحاتی که در آن عضو هستید را انجام می­دهید؟

تا حدودی سعی میکنم نظراتی که نوشته میشود را با دقت بخوانم و براساس مواردی که هست پاسخ بدهم اما نمی توانم به تک تک نظرات جواب دهم بنابراین بعضی وقت­ها یک پاسخی مینویسم واز همکاران میخواهم به نظرات مشابه همان پاسخ را بدهند چون واقعا فرصت پاسخگویی به همه نظرات وجود ندارد از طرفی می­دانید شبکه­های اجتماعی از مقررات خاصی پیروی نمیکنند و هر کاربر هر چه دل تنگش میخواهد را می نویسد تا آنجا که زیر یک مطلب یک نفر نظر بی­ ربط می نویسند یکی فحش می­دهد و دیگری تشویق می­کند و در مجموع هر جور آدمی در این شبکه­ها فعالیت می­کنند و نظر می­دهند اما من سعی میکنم روزهای تعطیل وقت بیشتری برای این صفحه ها در نظر بگیرم.

وعده دولت تدبیر و امید رفع فیلتر از شبکه­های اجتماعی بوده و در این مدت دولت و شخص شما برای رفع فیلتر این شبکه­­ها دقیقا چه اقداماتی انجام داده­اید و چه برنامه­های در نظر دارید؟

این دولت و اکثر افراد جامعه روی یک مسئله اتفاق نظر دارند و این مسئله آن است که آنچه که عفت عمومی را خدشه دار می­کند مثل سایت­های ضد اخلاق و مستهجن و سایت­های ضد دین باید فیلتر شوند و بعید می­دانم شما خانواده­ای را پیدا کنید که به عنوان پدر یا مادر خانواده بخواهد پسر یا دخترش به این سایت­ها دسترسی داشته باشد بنابراین از این جنبه هیچ اختلاف نظری بین مراجع،علما، متدینین، خانواده ها و دولت وجود ندارد ولی آن چیزی که باعث اختلاف نظر میشود برخی اعمال سلیقه­های شخصی است. مثلا در یک شبکه اجتماعی کسی یک عکسی میگذارد که ممکن است آن عکس در شان یک جوان ایرانی نباشد همین مسئله باعث میشود کل شبکه فیلتر شود که از نظر ما این رفتار درست نیست چرا که نظر دولت آن است که اگر خلافی در جای انجام میشود آن را اعلام کنند چرا که ما نمی توانیم اگر یک راننده یک خودرو در اتوبان خلافی مرتکب شد کل اتوبان را مسدود کنیم بلکه نیاز است فرد خطا کننده توقیف شود پس اعتقاد دولت در این خصوص اجرای فیلترینگ هوشمند است.

جناب وزیر به اعتقاد شما فیلترینگی که در حال حاضر اجرا میشود کارآمد است؟

به هیچ وجه، شما میدانید فناوری اطلاعات و ارتباطات جزو فناوری­های به حساب می­آید که روز به روز در حال پیشرفت است پس باید همه امکانات هماهنگ با تحولات جهانی پیشرفت داشته باشد این فیلترینگی که در حال حاضر اجرا میشود فیلترینگی است که در گذشته از آن استفاده میشد واصلا از نظر ما راضی کننده هم نبوده واز روزی که این دولت آغاز به فعالیت کرده است ما پروژه های مختلفی را به دانشگاه­های مختلف داخل کشور سپردیم که فیلترینگ هوشمند را طراحی کنند ما میتوانستیم با صرف هزینه این برنامه را از خارج کشور تهیه کنیم اما برای ما مهم است که برنامه فیلترینگ، محصول خودمان باشد یک محصول بومی که با پیشرفت تکنولوژی بتوانیم روی آن کار انجام دهیم براین اساس ما این مسئله را با جدیت دنبال میکنیم که به زودی فیلترینگ بهتری داشته باشیم. نگاه ما به فیلترینگ محدود کردن نیازمندی­های صحیح مردم نیست.

در جریان هستید که 10 نفر از نمایندگان مجلس به اظهار نظرهای شما در خصوص رفع فیلترینگ و پهنای باند تذکر داده­اند که به گفته کارشناسان این تذکر مخصوصا در مورد افزایش پهنای باند خلاف ماده 46 و برنامه پنجم توسعه کشور است چرا که در مدت باقی مانده از این برنامه باید کشور ما از رتبه 15 میان 32 کشور منطقه به رتبه دوم برسد در این خصوص چه نظری دارید؟

این مسئله را که این تذکر خلاف است را باید هیات رئیسه محترم مجلس بررسی کند. ولی جا دارد به این نکته اشاره داشته باشم که ما از یک طرف از سوی مردم تحت فشار هستیم که چرا اینترنت توسعه پیدا نمی­کند و از طرف دیگر از سمت برخی نمایندگان، نمی­توانم بگویم کل مجلس چون این نگاه را یک اقلیت خاص دارد. به هر حال قرار است در این خصوص من توضیحی ارایه دهم. من به عنوان وزیر دقیقا برنامه­ای را دارم انجام میدهم که با ارائه همان برنامه توانستم از مجلس محترم رای اعتماد بگیرم پس به اعتقا بنده مجلس موافق کارهای است که ما در حال پیگیری و انجام آن هستیم.

در یک سال گذشته تعامل وزارتخانه با بخش خصوصی را چگونه ارزیابی می­کنید؟

خوشبختانه یکی از سیاست­های جدی دولت آقای دکتر روحانی آن است که تا آنجا که امکان دارد همه وزارتخانه­ها کاری که بخش خصوصی می­تواند انجام دهد را به عهده همین بخش بگذارد، روی همین اصل بنده از زمانی که به این پست منصوب شدم یک معاونت برای همین مسئله ایجاد کردم. کار این معاونت، تعامل با بخش خصوصی و حمایت از پروژه­های داخلی و جذب سرمایه است و این که کاملا بتوانیم بخش خصوصی را در فعالیت­های آی­سی­تی کشور فعال کنیم. بنا بر همین اعتقاد است که من بارها اعلام کرده­ام هر چقدر ما در این حوزه سرمایه­گذاری کنیم باید بخش خصوصی چند برابر آن را انجام دهند تا توسعه در این حوزه صورت بگیرد در خصوص شبکه ملی اطلاعات هم دقیقا همین ماجرا اجرا خواهد شد چرا که بخش اعظم اجرای این پروژه باید از سوی بخش خصوصی انجام شود. به طور کلی ما و بخش خصوصی برای سرویس­دهی به مردم مکمل یکدیگر هستیم و بدون حضور بخش خصوصی قادر نخواهیم بود که به اهداف خودمان برسیم.

بخش خصوصی از تعاملی که دولت با آنها دارد راضی است اما در عین حال از یک مسئله گلایه دارند که چرا یکی از خواسته­های آنها یعنی عضویت صنف رایانه در کمیسیون سازمان تنظیم مقررات تا کنون عملی نشده است؟

شما در جریان هستید که ما یک بخش خصوصی واحد نداریم و اصناف مختلفی در این زمینه فعال هستند. ما خیلی تلاش کردیم که چطور می­توانیم یک فردی را انتخاب کنیم که مورد توافق همه بخش­ها باشد چرا که هر بخش انتظار داشت نماینده آنها را انتخاب کنیم پس از سه عضوی که در کمیسیون به انتخاب دولت است 2 نفر آنها غیر دولتی است چون یکی استاد دانشگاه است و دیگری حقوقدان که سال­هاست در بخش غیر دولتی فعال است .اما در عین حال برای راضی کردن بخش خصوصی و اینکه بین آنها تبعیضی ایجاد نشود آمدیم این قرار را گذاشتیم که هر طرحی را بخواهیم در کمیسیون تنظیم مقررات تصویب کنیم قبلا با بخش خصوصی جلسه بگذاریم تا نقطه نظرات آنها نیز حتما لحاظ شود.

سال­ها است که شرکت­های PAP با مخابرات به دلیل نبود همکاری و انحصار طلبی مشکل دارند و در جدیدترین مورد آن مدیرعامل شاتل به دلیل انحصار طلبی مخابرات استان قم این مسئله را رسانه­ایی کرده است آیا شما در جریان این اختلاف­ها هستید و برای رفع آن اقدامی انجام داده­اید؟

بله صددرصد در جریان هستم و یکی از فعالیت­های سازمان تنظیم مقررات آن است که تعامل بین مخابرات و شرکت­های PAP را به وجود بیاورد و در این خصوص جلسه­های بسیاری برگزار شده است. خود من طی یک سال فعالیتم سه جلسه برگزار کردم و در همان جلسه­ها به شرکت مخابرات توصیه کردیم رقابت باید سالم و به دور از انحصار باشد در آخرین جلسه­ای که در ماه رمضان داشتیم مخابرات اعلام کرد آمادگی دارد نگرانی­های شرکت­های PAP را برطرف کند به هرحال تلاش ما بر آن است امکاناتی که متعلق به همه کشور است عادلانه تقسیم شود.

بسیاری از فعالان حوزه آی­سی­تی بر این اعتقاد هستند که در این 8 سال وضعیت این حوزه به شدت دگرگون شده، تا آنجا که آقای جهانگرد نیز اعلام کرده­اند ما به دنبال برگرداندن قطار آی­تی به ریل هستیم. جناب وزیر آیا قطار آی­تی به ریل خودش برگشته و در حال حاضر وضعیت این حوزه را چگونه ارزیابی می­کنید؟

تلاش بنده و همه همکاران آن است که قطار به ریل خود برگردد چون آی­سی­تی یک حوزه مهم در کشور است و امروزه در بسیاری از کشورهای غربی آی­سی­تی پیشران توسعه لحاظ می­شود و کشورهای که می­خواهند یک دولت کارآمد داشته باشد باید یک دولت هوشمند پیاده سازی کند. خوشبختانه دولت آقای روحانی از همان ابتدا یک عنایت خاص به این حوزه داشته و دارند و علیرغم تمامی محدودید­های مالی که کشور با آن درگیر است ولی دولت و هم مجلس عنایت کرده که بتوانیم پروژه­های بزرگی را تعریف کنیم. در حال حاضر از نظر نرم­افزار (همان طرح پروژه­ها ، مدیریت بر آنها و… ) به ریل آمده­ایم اما از نظر سخت­افزاری که همانا اجرا شدن پروژه­ها و به نوعی لمس تلاش همکاران را مردم بتوانند ملاحظه کنند و در خانه­های خود این تغییرات را احساس کنند باید بگویم امیدواریم سال آینده سال خوبی برای این حوزه باشد.

 

 

منبع : ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا