تکنولوژی

بازار تبلت کساد شد

 

بررسی‌های موسسه NPD نشان می‌دهد میزان عرضه رایانه‌های لوحی مشهور به تبلت برای اولین بار از زمان همه گیر شدن این محصول کاهش یافته است.

NPD می‌گوید در سه ماهه اول سال 2014 میلادی شاهد کاهش عرضه تبلت ها بوده‌ایم. همین مساله موجب شده NPD پیش‌بینی خود در مورد میزان عرضه تبلت در سال 2014 را نیز کاهش دهد.

در سه ماهه اول سال 2014 تنها 56 میلیون تبلت در سطح جهانی عرضه شده‌اند که این رقم نسبت به سه ماهه اول سال 2013 بیش از سه میلیون واحد کاهش نشان می دهد. NPD قبلا امیدوار بود که بازار تبلت در سال 2014 رشد خوبی داشته باشد و 315 میلیون واحد از این دستگاه در بازار عرضه شود. اما حال رشد این بازار را تنها 14 درصد و میزان تبلت های عرضه شده را 285 میلیون واحد برآورد کرده است.

اپل کماکان 33 درصد از این بازار را در اختیار داشته و در رتبه اول است. رتبه دوم نیز با سهم 22 درصدی در اختیار سامسونگ است.

کاهش تقاضا برای خرید تبلت‌های دارای نمایشگرهای کوچک یکی از علل کم رونق شدن بازار رایانه های لوحی است. این تبلت‌ها که دارای نمایشگرهای 7 تا 7.9 اینچی هستند 58 درصد از کل بازار جهانی تبلت ها را به خود اختصاص داده‌اند و ظاهرا کاربران ترجیح می دهند به جای آنها گوشی های هوشمند با نمایشگرهای بزرگ خریداری کنند. این گوشی‌ها که عمدتا دارای نمایشگرهای 5.5 اینچی هستند در بازارهای پررونق و مهمی همچون چین بسیار پرطرفدار هستند.

نکته دیگر این است که کاربران تبلت های خود را بیش از یک تا دو سال نگهداری کرده و مورد استفاده قرار می‌دهند، مگر اینکه شرکت های سازنده محصولات واقعا جذاب و پرقدرتی عرضه کنند. اما تعویض گوشی‌های هوشمند معمولا سریع تر صورت می گیرد.

منبع : خبرگزاری ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا