تکنولوژی

پنج درایو ایده‌آل برای پشتیبانی از اطلاعات

بک آپ گرفتن یا پشتیبان گرفتن از فایل‌های دیجیتالی اهمیتی شبیه خرید بیمه برای ماشین دارد. شما در واقع به آن نیاز دارید حتی اگر فکر کنید فعلا همه چیز روبه راه است و احتیاجی به آن پیدا نمی‌کنید. متاسفانه بک‌آپ گرفتن از اطلاعات یک اجبار قانونی نیست و کم و بیش همه ما شاهد تصادفات بسیاری در این زمینه هستیم که عموما به از دست رفتن اطلاعات بسیار مهم منجر می‌شود. در جهان رانندگی شما می‌توانید در صورت بروز یک حادثه یک ماشین دیگر بخرید اما در در جهان دیجیتال اطلاعات حیاتی را با هیچ بهایی نمی‌توانید دوباره به دست بیاورید. 

خوشبختانه امروزه در بازار بک‌آپ درایو یا محصولاتی که قادر به پشتیبانی از اطلاعات شما هستند به وفور و با قیمت نسبتا مناسب وجود دارد. استفاده از آن‌ها بسیار ساده است و ما پنج نمونه از بهترین آن‌ها را در ادامه معرفی می‌کنیم. این دستگاه‌ها به خصوص برای کاربران خانگی بسیار مفیدند. 
 
Seagate Backup Plus Desktop
این درایو یا هارد اکسترنال یکی از نخستین درایوهایی است که ۵ ترابایت حافظه گنجایش دارد. با این حجم زیاد قطعا این محصول مناسب کسانی است که با  حجم اطلاعات بالایی سرو کار دارند. این درایو تنها مدل در لیست ماست که برای دسک‌تاپ استفاده می‌شود ( به منبع برق مجزا برای کار کردن نیاز دارد) و برای استفاده در خانه ایده‌آل است. 
 
 
این مدل بسیار سریع است و با نرم‌افزار پشتیبانی و بک‌آپ اتوماتیک عرضه شده است. چیزی که Seagate Dashboard for home users یا داشبورد سی‌گیت برای کاربران خانگی نام گرفته است. نرم‌افزار آن بسیار خوب است و بعد از نصب ابتدایی دیگر کاربر چندان نیاز به کاری در زمینه پشتیبان گرفتن ندارد. قیمت مدل ۵ ترابایتی آن ۲۲۰ دلار است و البته نسخه‌های ۲ ، ۳ و ۴ ترابایتی آن هم با قیمت‌های ارزان‌تر موجود است
 
 
Seagate Backup Plus Slim
این درایو در واقع نسخه قابل حمل مدل بالایی است. همانند بسیاری از درایوهای بک آپ قابل  حمل این نسخه با یک اتصال USB به کامپیوتر کار می‌کند. این درایو ۲ ترابایتی با طراحی قابل حمل خود ایده‌ال استفاده در خانه و همچنین خارج از خانه است. 
 
 
Seagate Backup Plus Fast
این مدل دو برابر ظرفیت مدل بالایی را دارد ولی فقط با پورت USB نسخه ۳ کار می‌کند و از این جهت تنها درایو پرتابل USB نسخه ۳ بازار است که ۴ ترابایت حجم دارد
 
. سرعت انتقال دیتا در این مدل ۲۰۰مگابایت بر ثانیه است. در واقع سرعت بالای این درایو به دلیل بهره‌گیری از دو هارد داخلی ۲ ترابایتی در کنار هم در کنار Raid  صفر  است. از آنجا که Raid  صفر ریسک از دست رفتن اطلاعات را بالا می‌برد از این درایو صرفا برای بک‌آپ گرفتن می‌توان استفاده کرد. این نسخه هم مانند دو درایو بالایی با نرم‌افزار اختصاصی بک آپ سی‌گیت عرضه شده است. 
 
WD My Passport Slim
این درایو یکی از بهترین درایو‌های موجود است. در هنگام استفاده از USB نسخه ۳ سرعت این دستگاه به ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه می‌رسد و با حجم ۲ ترابایتی خود ایده‌ال کاربران است. همانند سایر محصولات وسترن دیجیتال این درایو با نرم‌افزار WD SmartWare backup software عرضه می‌شود که نه تنها به طور خودکار اقدام به بک آپ گیری می‌کند بلکه نسخه‌های مختلف فایل‌ها را هم ذخیره می‌کند که به خصوص برای محافظت از تغییرات احتمالی روی نسخه‌های مختلف فایل‌ها بسیار کاربردی است.
 
 
این درایو همچنین با ابزار محافظ امنیتی محتوای ذخیره شده ( به وسیله پسورد) مجهز است. در واقع حتی در صورت دزدیده شدن درایو اطلاعات داخل آن دست نخورده باقی می‌ماند. 
 
WD My Passport Ultra
بسیار شبیه نسخه بالایی است اما تنها تفاوت آن ۱۰ مگابیت سرعت بالاتر است. این نسخه همچنین در چهار رنگ متفاوت ( تیتانیوم، قرمز، آبی و سیاه ) عرضه می‌شود و به طور واضحی از نظر اندازه از برادر خود بزرگتر است. همچنین به سیستم نرم‌افزار بک آپ و ابزارهای امنیتی هم مجهز است. نسخه ۲ ترابایتی آن حدود ۱۱۰ دلار قیمت دارد. 
 
 
نکته آخر اینکه کارآیی بک آپ گرفتن به داشتن کپی‌های مختلف از دیتا در مکان‌های مختلف است.
 
 
 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا