تکنولوژی

تلفن‌‌هاي هوشمند زير تيغ حملات سايبري

 

در جدیدترین گزارش شرکت امنیتی سیمانتک مشخص شده است که 25 درصد از کاربران تلفنهای همراه طی یک سال گذشته قربانی جرایم سایبر شده اند و علت فقدان آگاهی عمومی نسبت به امنیت تلفنهای هوشمد و تبلتها است.

 براساس گزارش شرکت امنیتی سیمانتک جدید، درحالی که نیمی از کاربران تلفن های هوشمند به قدری به تلفنهای خود اهمیت می دهند که آنها را هنگام خواب کنارشان قرار می دهند، 48 درصد از کاربران حتی احتیاطهای اولیه امنیتی را چون استفاده از کلمه عبور، نصب نرم افزارهای امنیتی یا گرفتن فایل پستیبان از اطلاعات خود را جدی نمی گیرند.

در تحقیقات انجام شده توسط شرکت سیمانتک بیش از 13 هزار بزرگسال در 24 کشور جهان که معادل 45 درصد می شوند اظهار داشتند که با قرار دادن تلفن هوشمند و یا تبلت خود در نزدیکی دست و یا در دسترس ترین نقطه به تخت به خواب می روند.

این درحالی است که تنها 17 درصد از کاربران دارای نرم افزارهای امنیتی روی تلفنهای هوشمند خود هستند و 54 درصد اصلا نمی دانند که راهکارهای امنیتی برای دستگاه های موبایل چیست.

این وضعیت درست در تضاد سخت با رایانه های شخصی قرار می گیرد، چرا که آگاهی نسبت به نیاز امنیت آنلاین در بین کاربران، مسئله ای تثبیت شده است. روی رایانه های شخصی برای مثال 90 درصد از افراد نامه های الکترونیک از افراد ناشناس را پاک کرده و 79 درصد از مردم از ذخیره فایلهای حساس خود به صورت آنلاین پرهیز می کنند، اما روی موبایل 44 درصد از مردم نامه های الکترونیک مشکوک را بازکرده و 35 درصد از ذخیره اطلاعات و فایلهای حساس به صورت آنلاین پرهیز می کنند.

در نتیجه، مجرمان سایبر توجه خود را به دستگاه های تبلت و موبایل معطوف می کنند چرا که کاربران در این عرصه آسیب پذیرتر هستند.

براساس اعلام سیمانتک 25 درصد از افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند اظهار داشتند که ظرف 12 ماه گذشته قربانی جرایم سایبر شده اند.

مارین مریت وکیل امنیت اینترنتی از شرکت سیمانتک اظهار داشت: اگر این یک آزمایش بود کاربران موبایل در آن رد می شدند. این درحالی است که همین کاربران رایانه های خود را محافظت می کنند. برای حفاظت از تلفنهای هوشمند و تبلتها فقدان آگاهی عمومی وجود دارد. شرایط به وجود آمده درست مثل ین است که آنها برای خانه های خود سیستم حفاظتی درنظر گرفته اما اتومبیلهایشان را با پنجره های باز و بدون قفل رها می کنند.

کلید واژه های مطلب:

امنیت سایبری

|

حملات سایبری

|

تلفن هوشمند

|

منبع : مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا